Reklama

Reklama

ZUS zakończył wypłatę "czternastek". Wiemy, ile pieniędzy trafiło do emerytów z naszego regionu

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum KCI

ZUS zakończył wypłatę "czternastek". Wiemy, ile pieniędzy trafiło do emerytów z naszego regionu - Zdjęcie główne

Ile piniędzy w ramach "czternastek" trafiło do emerytów z naszego regionu? | foto poglądowe/archiwum KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę czternastych emerytur. Pełną wysokość czternastej emerytury otrzymało 84 proc. uprawnionych z naszego tregionu. Do iku emerytów trafiło świadczenie? Jaka jest jego łączna kwota?

Reklama

Czternaste emerytury były wypłacane wraz z listopadowymi wypłatami świadczeń. Ostatnia transza wypłat trafiła do klientów 1 grudnia. 

Tzw. czternastka w 2021 r. wynosiła 1250,88 zł brutto i była wypłacana z urzędu. Otrzymały ją osoby, które 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymały osoby, których prawo do świadczeń jest zawieszone.

Łącznie, do 543 tys. emerytów i rencistów z łódzkiego w ramach tzw. „czternastki”, trafiło ok. 630 mln zł. Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymały osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

- W województwie łódzkim  pełną kwotę czternastki otrzymało 451 tys. osób. Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka przysługiwała w kwocie mniejszej o 100 zł - wyjasnia rzecznik prasowy ZUS regionu łódzkiego, Monika Kiełczyńska. 

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie są dokonywane potrącenia i egzekucje.

W całym kraju czternastą emeryturę otrzymało blisko 7,8 mln emerytów i rencistów, w tym ponad 6,3 mln w pełnej wysokości. Łączna kwota przeznaczona na wypłatę czternastek wyniosła prawie 9 mld zł.

Info: ZUS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy