Zgodnie z art. 155 i art. 191 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2019 r., poz. 701, 730, 1403, 1579) odpady mogą być spalane wyłącznie w instalacjach specjalnie do tego przystosowanych t.j w spalarniach i współspalarniach odpadów.
- Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów w instalacjach do tego nieprzeznaczonych podlega sankcji karnej: nałożeniu mandatu w wysokości do 500 zł lub karze grzywny w wysokości do 5.000 zł - informuje UM Kutno.
Należy zaznaczyć, że w gospodarstwach domowych nie można spalać m.in.:
- plastikowych pojemników i butelek po napojach,
- zużytych opon i innych odpadów z gumy,
- przedmiotów z tworzyw sztucznych,
- elementów drewnianych pokrytych lakierem,
- sztucznej skóry,
- odzieży,
- mebli, płyt meblowych,
- opakowań po farbach i lakierach,
- pozostałości farb i lakierów.
Konsekwencją spalania odpadów w piecach domowych jest przenikanie do powietrza atmosferycznego substancji mogących powodować poważne choroby:
- tlenki azotu – podrażniają i uszkadzają płuca,
- tlenek węgla – wiąże czerwone ciałka krwi, utrudniając transport tlenu w organizmie,
- dwutlenek siarki – powoduje trudności w oddychaniu,
- chlorowodór – z parą wodną tworzy kwas solny (silnie żrący),
- cyjanowodór – z parą wodna tworzy kwas pruski, blokujący nieodwracalnie oddychanie tkankowe,
- dioksyny i furany – powodują nowotwory wątroby i płuc, uszkadzają płody i strukturę kodu genetycznego oraz mają działanie alergiczne.
Należy również pamiętać, że spalanie odpadów w piecach domowych powoduje także osadzanie się tzw. „mokrej sadzy” w przewodach kominowych, a to z kolei może doprowadzić do zapalania się instalacji grzewczej, popękania komina, zaczadzeń, a nawet do pożaru domu.
- Od 1 lipca 2018 r. obowiązują przepisy wynikające z tzw. uchwały antysmogowej, tj. Uchwały Nr XLIV/548/17 Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 24 października 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa łódzkiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw - przypomina Urząd Miasta w Kutnie.
Uchwała dotyczy wszystkich mieszkańców i podmiotów zlokalizowanych na terenie województwa łódzkiego i zakazuje spalania:
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi powyżej 15%, za wyjątkiem paliw o wartości opałowej nie mniejszej niż 24 MJ/kg i zawartości popiołu nie większej niż 12%,
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- paliw zawierających biomasę stałą o wilgotności powyżej 20%.
Miasto Kutno od wielu lat wspiera działania mające na celu dbałość o szerzenie postaw i zachowań proekologicznych. Od 2016 r. Urząd Miasta Kutno, prowadzi zadanie własne jakim jest dotacja celowa na modernizację systemów ogrzewania, ograniczającą emisję zanieczyszczeń w budynkach na terenie Miasta Kutno, zadanie to jest w całości finansowane z budżetu miasta. Dzięki temu zadaniu Miasto udzieliło wsparcia w 2016 r. - 29 mieszkańcom, w 2017 r. - 81 mieszkańcom, w 2018 r. - 108 mieszkańcom, a w 2019 r. - 90 mieszkańcom.
Planowany termin naboru wniosków o udzielenie dotacji celowej na modernizację systemów ogrzewania, ograniczającą emisję zanieczyszczeń w budynkach na terenie Miasta Kutno to początek marca 2020 r.
- Drodzy Mieszkańcy pamiętajmy, że od jakości powietrza, którym oddychamy zależy nasze zdrowie i życie. Nie pozwólmy więc, by ktoś zatruwał środowisko w którym żyjemy! Nie trujmy się sami! - kończy Urząd Miasta.