Rejestracja i logowanie

[ZDJĘCIA] Wielka mobilizacja i apel: „Nie bądźmy obojętni na problemy bezdomnych”

Wydarzenia 09-10-2019 Autor: toza
10

Rusza Akcja Zima – inicjatywa, która ma na celu dotarcie do osób bezdomnych lub tych, które zagrożone są wychłodzeniem i zamarznięciem. W ubiegłym roku, dzięki działaniom MOPS i partnerów akcji, udało się uniknąć przypadków śmiertelnych z powodu niskich temperatur. Miejmy nadzieję, że teraz będzie tak samo. Przy okazji pracownicy MOPS apelują do kutnian – nie bójmy się reagować, kiedy ktoś może potrzebować pomocy.

Akcja Zima organizowana i koordynowana jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pomagają w niej partnerzy, wśród których znajdują się m.in. służby mundurowe, kutnowski szpital, parafie, organizacje pozarządowe i osoby prywatne

- Akcja skierowana jest do osób bezdomnych i do tych, które są zagrożone bezdomnością – osób starszych, osób chorych i takich, które mieszkają w złych warunkach i które potrzebują pomocy – mówi Joanna Gała z kutnowskiego MOPS.

W ramach akcji pracownicy MOPS i partnerzy starają się dotrzeć do bezdomnych i osób zagrożonych wychłodzeniem lub zamarznięciem, a potem zapewnić im schronienie – czy to w noclegowni czy w ogrzewalni.

- Oprócz tego organizowane są zbiórki odzieży, są oczywiście dla tych osób różnego rodzaju zasiłki i pomoc w postaci ciepłego posiłku. Jeszcze jednym bardzo ważnym filarem Akcji Zima jest akcja informacyjna – są to plakaty, ulotki, informacje w mediach. Staramy się, by dotarły one do wszystkich mieszkańców miasta i uczuliły ich, że gdzieś w pobliżu może znajdować się osoba potrzebująca pomocy – dodaje J. Gała.

MOPS apeluje do mieszkańców Kutna, by w przypadku napotkania osoby bezdomnej poinformować ją o możliwości skorzystania z pomocy lub, jeśli sytuacja tego wymaga, nie bać zadzwonić pod numer alarmowy.

Ubiegłoroczna Akcja Zima przebiegła bardzo sprawnie. Odnotowano dużą liczbę interwencji skierowanych do osób bezdomnych, ale skutkowały one tym, że pomoc w różnej formie docierała do wszystkich zainteresowanych. Takich interwencji w przypadku Straży Miejskiej było 565, w przypadku policji – 182, natomiast szpital zanotował 101. Nie zdarzył się żaden przypadek śmiertelny z powodu zamarznięcia lub wychłodzenia.

Pracownicy socjalni podejmowali szereg działań w stosunku do zainteresowanych i świadczyli różnorodną pomoc finansową, materialną w postaci odzieży i ciepłego posiłku, a także pracę socjalną w formie poradnictwa i motywowania do zmiany sytuacji życiowej. Osoby bezdomne wspierane były również przez parafie i stowarzyszenia, które organizowały zbiórki ciepłej odzieży i wydawały posiłki. Z regulaminowego pobytu w Domu Noclegowym skorzystały 43 osób, zaś ze schronienia w Ogrzewalni 155 osób, w tym 54 osoby spoza Kutna - także obcokrajowcy.

komentarze (10)
Dodaj komentarz

Przecież są noclegownie, a le trzeba być TRZEŹWYM !! Każdy jest kowalem własnego losu!! W Kutnie brakuje rąk do pracy ale są bezdomni ,hmmmm czegoś to do końca nie rozumie. Myślę że obecnie bezrobotny nie pracuje bo nie chce ,a jakby pracował to by nie był bezdomny. A pomoc powinna polegać na tym żeby mu pomóc wyjść z dołka i pomoc przez pierwsze parę miesięcy żeby mógł stanąć na nogi. A nie przez pół życia ciągle dawać i dawać..

Sądzę, że gdyby na stanowiskach posadzeni byli odpowiedni ludzie to problemu by nie było. A największym problemem jest brak kompetencji oraz empatii. Bardzo dużo ludzi pomaga bezdomnym, zwierzętom bezinteresownie i nikt tego nie widzi, a Panie pracownice Mopsy grzeją stołki. Zero zainteresowania, zero aktywności. Ktoś mógłby się temu przyjrzeć bliżej. Tak naprawdę to spotkanie było zorganizowane ponieważ musiało być . Ludzie zostawieni są sami sobie, a ci w największej potrzebie nawet nie przyjdą po pomoc . O czym my mówimy.

Jak sie znasz tak piszesz powiem tak nie wszystkich jedna miara mierzyc trzeba, w MOPS pracuje naprawde bardzo duzo empatycznych ludzi........... tylko nie wszyscy bezdomni chca pomocy i wtedy nic nie zrobisz

Księdza nie widzę, a gdzie Caritas? Za chwilę odpalą świeczki dla najuboższych...

akurat caritas w Kutnie bardzo duzo pomaga

Ksidzu lepi mopuższta bo un mi 1500 na miesisc, a alimentow 1200

No to każdy po 100 co miesiąc ze swoich i zaraz wam się odechce być obojętnym , najlepiej od kogoś zebrać PS. Wy macie po 6 dochodu i szkoda Wam dbać 2 zł , a ten co ma 1300 da 100... żak mi was

Kosiniak Kamysz załatwił bezdomnym internet.Może zakupić im laptopy?

Jak to powiedziała pani premier Szydło -apeluję do bezdomnych aby w silne mrozy nie wychodzili z domów.

A co to za miła Pani w czarnym sweterku, chyba pierwszy raz będzie pomagać bezdomnym.

dodaj komentarz
Średnio co 2-3 tygodnie ktoś z forum jest zgłaszany na policję, wykrywa się ponad 80% przypadków! Większość piszących zostaje ukarana...
Czytaj także