Muzeum Regionalne w Kutnie wyróżnione

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja W miniony piątek w Warszawie odbyła się ogólnopolska gala 26. Europejskich Dni Dziedzictwa. Muzeum Regionalne w Kutnie otrzymało wyróżnienie za organizację tych dni, jako jedna z pięciu instytucji kultury z województwa łódzkiego i jako jedno z nielicznych muzeów w Polsce.

Gra miejska „Labirynt Niepodległości” została wyróżniona spośród ponad 1900 zrealizowanych projektów w blisko 400 miejscowościach. Wieloletnie doświadczenie w organizowaniu EDD zaowocowało nagrodą od kapituły. Motywem tegorocznej edycji była „Niepodległa dla wszystkich!” – hasło nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Ideą towarzyszącą co roku Europejskim Dniom Dziedzictwa jest przybliżanie społeczeństwu wspólnego dziedzictwa kulturowego. Rok rocznie EDD posiadają inną myśl przewodnią – w tym roku nawiązaliśmy do okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, by włączyć się we wspólne świętowanie tego jubileuszu. Ufamy, że edukacyjny walor tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia przyczyni się do popularyzacji dziedzictwa, zarówno tego najbliższego, lokalnego, jak i narodowego, i jego wkładu w budowanie naszej tożsamości – powiedział Bartosz Skaldawski, p.o. Dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

14 września 2018 roku wystartowała gra miejska „Labirynt Niepodległości”, która zrealizowana została przez pracowników Muzeum Regionalnego w Kutnie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. W rywalizacji wzięło udział aż 18 drużyn. Plac Piłsudskiego stał się miejscem odprawy przeszło stu osób. Uczestnicy zmagali się z różnorodnymi zadaniami; były wśród nich pytania z historii Kutna i ćwiczenia sprawnościowe (np. strzelanie z wiatrówki, donoszenie skrzynek z amunicją na czas). Tematem przewodnim było stulecie odzyskania Niepodległości, a projekt wpisał się w kutnowskie obchody tej rocznicy.

Idea gry miejskiej polega na zdobywaniu wskazanych baz – lokacji. Każdy punkt usytuowany jest w miejscu związanym z historią miasta, a kierowanie do kolejnych z nich ma charakter wskazówki, a nie podania konkretnego adresu. Miejsca nawiązują do ważnych wydarzeń czy postaci. Każde zadanie wymaga wiedzy i umiejętności. Drużyna, która zdobędzie największą liczbę punktów, wygrywa. W przypadku remisu punktowego o zwycięstwie decyduje czas dotarcia do mety.

Najliczniej przybyła grupa młodzieży szkolnej. W grze wzięli udział przedstawiciele szkół średnich: I LO im. J.H. Dąbrowskiego, II LO im. J. Kasprowicza, Zespołu Szkół nr 1 im. S. Staszica, Zespołu Szkół nr 3 im. W. Grabskiego, Zespołu Szkół Zawodowych im. A. Troczewskiego, Zespołu Szkół Nr 4 im. Zygmunta Balickiego w Kutnie – Azorach oraz podstawowych: SP nr 9 im. W. Jagiełły, SP nr 2 im. marsz. J. Piłsudskiego, SP nr 7 im. A. Mickiewicza, SP nr 6 im. M. Skłodowskiej-Curie, SP nr 1 im. T. Kościuszki, SP nr 5 im. H. Sienkiewicza w Kutnie. Zawodnikom towarzyszyli nauczyciele - opiekunowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE