Reklama

Reklama

Spacer śladami społeczności żydowskiej w Żychlinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 20 maj 2022 12:07
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura i Edukacja Śladami żychlińskich Żydów spacerowali uczniowie żychlińskich szkół 17 maja 2022 roku. Przewodniczką po tych miejscach była Anna Wrzesińska, regionalistka, prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina.

Reklama

Uczestnikom spaceru towarzyszyła dziennikarka  Nowego Łowiczanina   - Dorota Grąbczewska.  Uczestnicy spaceru poznali  interesujące fakty z historii  społeczności  żydowskiej Żychlina: 

- Żydzi zaczęli pojawiać się w Żychlinie pod koniec XVI wieku, a licznie osiedlać się na początku XVIII wieku. 

W 1766 roku w Żychlinie powstała samodzielna gmina żydowska. 

- Wkrótce wybudowano drewnianą synagogę ulokowaną poza murami miejskimi od strony południowej, w okolicy zdroju. 

- W 1800 roku miasto liczyło 733 mieszkańców, w tej liczbie było 389 Żydów, co stanowiło 53,6%. Z okolicznych miast większy procent był tylko w Kutnie (61,5%). Wtedy też Żydzi dostali od Prusaków pozwolenie, za dodatkową opłatą 10 talarów, na zamieszkanie także w śródmieściu Żychlina. Od tej pory mogli kupować działki bez ograniczeń. Zwłaszcza chętnie osiedlali się wzdłuż ulicy Łowickiej (dziś Narutowicza) i Poznańskiej (dziś 1 Maja).

- W 1828 roku na prośbę Żydów właściciel miasta Aleksander Paweł Pruszak wybudował w pierzei północnej rynku jatki dla handlu mięsem o 13 komorach.

- Po powstaniu styczniowym Żychlin wraz z gminą został włączony do powiatu kutnowskiego, a po reformie z 1870 roku utracił prawa miejskie. Żychlin liczył wówczas 2480 mieszkańców i był największym spośród miast, które utraciły prawa. Restrykcje popowstaniowe dotknęły wszystkich mieszkańców, także narodowości żydowskiej. 

- W 1880 roku została  wybudowana kamienna synagoga, usytuowana obok poprzedniej drewnianej z XVIII w. Nowa synagoga była orientowana, znacznie większa. Zbudowano ją według projektu Jana Kowalskiego opartego na wcześniejszym Sylwestra Beldiego. 

- W drugiej połowie XIX w. w Żychlinie rozwinął się ruch chasydzki, skupiony wokół cadyka z Góry Kalwarii. W 1840 roku w mieście osiadł uczeń Bunema Symchy z Przysuchy, Samuel Abba, zwany też Starym Rebe z Żychlina (1809–1879). Był powszechnie uważany za cudotwórcę. Nauczał, że nie wystarczy okazywać skruchę, ale okazywać ją przez naukę pism religijnych. Zapoczątkował on dynastię miejscowych cadyków.

Uczestnicy spaceru poznali też miejsca, w których Niemcy utworzyli getta dla ludności żydowskiej. 

Na koniec spaceru jego uczestnicy - uczniowie Szkoły Podstawowej w Grabowie, Szkoły Podstawowej nr 1  i nr 2  w Żychlinie otrzymali publikacje  wydane przez TMHŻ.

Spacer odbył się w ramach projektu pn. „Śladami żychlińskich Żydów” dofinansowanego przez FORUM DIALOGU.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy