reklama

Zbrodnie prawie doskonałe na gorąco - spotkanie z Mocną literaturą w kutnowskiej bibliotece

Opublikowano:
Autor:

Zbrodnie prawie doskonałe na gorąco - spotkanie z Mocną literaturą w kutnowskiej bibliotece - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura i EdukacjaTo był przemiły wieczór - można by było powiedzieć gdyby nie fakt, że tematem spotkania były okrutne zbrodnie, które nie zawsze doczekały się sprawiedliwej kary. Gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie w ramach Mocnej literatury była Iza Michalewicz - reporterka i pisarka, zdobywczyni nagrody Grand Press za reportaż o Jolancie Brzeskiej (ofiara tzw. kamieniczników) i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za zbiór reportaży „Życie to za mało”.

Tematem dzisiejszego spotkania z czytelnikami była książka, która ukazała się dwa tygodnie temu „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” opisująca śledztwa, nad którymi pracują policjanci z Archiwum X. Nad aktami spraw i wywiadami z rodzinami ofiar autorka pracowała 2,5 roku przechodząc z nimi ból i łzy najstraszniejszych, zagadkowych zbrodni. Jedną z takich spraw było morderstwo Premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony, które nieoczekiwanie w trakcie pracy śledczej doczekało się nowych wątków. Efektem pracy policjantów z Archiwum X jest przełom w tej sprawie, jaki nastąpił kilkanaście godzin temu. Książka zatem była tematem niezwykle gorącym.

Uczestnicy spotkania zadawali mnóstwo pytań dotyczących tej zbrodni i mogli uzyskać odpowiedzi u samego źródła wiedzy. Książka w sposób bardzo wierny faktom, szczegółowy ale i przy zastosowaniu umiejętnej narracji przedstawia również inne tajemnicze morderstwa, min. sprawę „skóry” czyli głośnego morderstwa Katarzyny Zawady. To morderstwo dało początek powstaniu Archiwum X i było ewenementem na skalę światową, czyli jedyną i niepowtarzalną taką zbrodnią. Autorka zwierzyła się ponadto, że po napisaniu tej ksiązki ma często problemy ze snem, a nadmiar spraw kryminalnych, nie do końca rozwiązanych wciąż ją prześladuje. Nadzieję budzi jednak zaangażowanie i poświęcenie policjantów śledczych, którzy rekompensują świadomość błędów, jakie popełniają często prokuratorzy, a nawet sędziowie. O tym również traktuje ta książka.

Reporterka zdradziła na koniec, że pracuje nad kontynuacją biografii Violetty Villas, która zasługuje na pośmiertną, rzetelną informację o niej. Spotkanie zakończyło się podpisaniem pamiątkowych egzemplarzy książki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE