Dyskomfort i zatkanie ucha przy nagromadzeniu woskowiny
Tkanki na praktycznie całej powierzchni ciała są nawilżane i natłuszczane przez sebum – mieszaninę substancji wydzielanych przez gruczoły łojowe i potowe. W zewnętrznym przewodzie słuchowym, będącym łącznikiem małżowiny i ucha środkowego mającego początek przy błonie bębenkowej, wydzielina taka określana jest jako woskowina uszna. Odpowiada ona za nawilżenie delikatnego nabłonka, a także jego ochronę – wychwytuje i usuwa z ucha zanieczyszczenia oraz drobnoustroje.Gdy wosku jest zbyt dużo, może on narastać i twardnieć, tworząc tzw. korek czy też czop woskowinowy. Pojawia się wówczas uczucie zatkania, a nawet zaburzenia słuchu, czy szumy. Jeśli wosk pęcznieje pod wpływem wilgoci, np. po kąpieli czy skorzystaniu z sauny, dolegliwości takie oraz ból ucha zwykle się nasilają.
Niepozorny korek woskowinowy w skrajnych przypadkach może uszkodzić delikatną błonę bębenkową. Można go usunąć za pomocą odpowiednich kropli lub sprayu o działaniu zmiękczającym oraz podczas wizyty u laryngologa, który w razie potrzeby może przepłukać ucho. Wizyta u specjalisty wskazana jest również w celu wykluczenia obecności ciała obcego w kanale słuchowym.
Dolegliwości towarzyszące chorobie górnych dróg oddechowych
Wbrew pozorom za ból ucha i wrażenie zatkania przewodu słuchowego mogą odpowiadać czynniki niezwiązane bezpośrednio z narządem słuchu. Do takich należą schorzenia dotyczące gardła, jamy ustnej czy zatok, czyli m.in. przeziębienie, grypa, wysuszenie śluzówek, infekcyjny nieżyt nosa i alergia.W przebiegu schorzeń w obrębie górnych dróg oddechowych może dochodzić do obrzęku tkanek przy trąbce słuchowej (trąbce Eustachiusza), która łączy ucho środkowe z nosogardłem. Wówczas zmianie ulega ciśnienie w uchu, a my w związku z tym możemy doznawać bólu, uczucia pełności, kłucia czy zaburzeń słuchu.
Zwykle dolegliwości ustępują wraz z pozbyciem się czynnika sprawczego, czyli wyzdrowieniem. Nieprzyjemne doznania można łagodzić, m.in. dbając o właściwe nawilżenie śluzówek – dużo pijąc, stosując inhalacje, używając środków przeciwobrzękowych.
Ból i uczucie pełności przy infekcji ucha zewnętrznego i środkowego
Sezonowe schorzenia infekcyjne o podłożu wirusowym dotyczące górnych dróg oddechowych (potocznie przeziębienie), mogą odpowiadać za dolegliwości ze strony uszu także w wyniki przedostania się patogenów do ucha i wywoływania stanu zapalnego. Zwykle w takich przypadkach choroba szybko mija. Zdarza się jednak, że w następstwie m.in. osłabienia organizmu oraz podrażnienia i rozpulchnienia tkanek dochodzi do nadkażenia bakteryjnego, odpowiedzialnego za ostre lub przewlekłe zapalenie ucha środkowego. Schorzenie to może mieć różny przebieg, ale zwykle towarzyszy mu silny ból, rozpieranie, stan podgorączkowy lub gorączka (niekoniecznie), niekiedy wysięk z ucha.Zapalenie ucha może dotyczyć także jego zewnętrznej części, czyli małżowiny i kanału słuchowego. W takich przypadkach drobnoustroje (zwykle bakterie lub grzyby) wnikają bezpośrednio ze środowiska zewnętrznego. Sprzyjają temu uszkodzenia naskórka wyściełającego ucho zewnętrzne, a także długotrwale utrzymująca się wilgoć w uchu, niewłaściwa (nadmierna) higiena, choroby dermatologiczne, obniżenie odporności czy nawet noszenie aparatu słuchowego, który może podrażniać skórę.
Stany zapalne ucha wymagają konsultacji z lekarzem. W przypadku podłoża infekcyjnego leczenie ogranicza się do łagodzenia objawów. Natomiast przy infekcjach bakteryjnych i grzybiczych wskazane bywa stosowanie leków wydawanych z przepisu lekarza. Pomocniczo stosuje się też preparaty o miejscowym działaniu znieczulającym oraz środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Źródła:
- https://www.mp.pl/otolaryngologia/ucho/czop_woskowinowy/161525,czop-woskowinowy-podsumowanie-wytycznych-american-academy-of-otolaryngology-2017
- https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/177491,ostre-zapalenie-ucha-srodkowego
- https://www.mp.pl/otolaryngologia/artykuly/ucho/299980,leczenie-ostrego-zapalenia-ucha-zewnetrznego-w-swietle-aktualnych-wytycznych
LIX krople do uszu
Wyrób medyczny
Przeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
LIX/14755/12/23
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.