Reklama

Budowa domu - co warto wiedzieć i od czego zacząć?

Opublikowano:
Autor:

Budowa domu - co warto wiedzieć i od czego zacząć? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Budowa domu to poważny i długi projekt, który wymaga naszego pełnego zaangażowania. Nawet jeżeli wynajmiemy firmę zewnętrzną i zlecimy kompleksową usługę budowy domu to musimy liczyć się z tym, że w trakcie coś pójdzie nie po naszej myśli i pojawią się dodatkowe wydatki, obowiązki i nerwy. Budowa domu wymaga posiadania odpowiednich funduszy, trzeba też przebrnąć przez szereg formalności oraz zaplanować poszczególne etapy budowy, co wcale nie jest takie łatwe, jak może się początkowo wydawać.

Odpowiednia działka

Budowa domu to bardzo duże wyzwanie, dlatego warto dokładnie przemyśleć każdy krok. Od czego zacząć? Oczywiście od wyboru odpowiedniej działki, na której postawimy swój dom. W tym wypadku trzeba dobrze rozeznać się w temacie.

Są osoby, które dziedziczą działkę po rodzicach, inni szukają jej latami, są też i tacy, którzy znajdują odpowiednią ziemię w ciągu kilku miesięcy. Najważniejszą kwestią jest lokalizacja. Warto mieć na uwadze również to, że nie na każdej działce będziemy mogli wybudować dom. Koniecznie należy przejrzeć dwa dokumenty - plan zagospodarowania przestrzennego oraz decyzję o warunkach zabudowy.

Istotne jest też to, czy w najbliższym czasie planowane są jakieś inwestycje w otoczeniu wybranej przez nas działki. Kolejną rzeczą będzie podłączenie do mediów. Takie kwestie jak szambo czy kanalizacja wody deszczowej powinna być uwzględniona w projekcie budowlanym. Ceny działek są różne w zależności od lokalizacji, ale można przyjąć, że będzie to wydatek rzędu 150 000 - 300 000 zł, do tego należy doliczyć jeszcze koszty notarialne oraz podatek od umowy sprzedaży.

Projekt domu

Gdy wybierzemy odpowiednią działkę, kolejnym krokiem jest wybór projektu domu. Możliwości jest wiele, jednak większość osób decyduje się na projekty z katalogu, które są postrzegane jako tanie projekty domów. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć współpracę z architektem, który wykona dla nas projekt indywidualny. W tym wypadku wiąże się to z większymi kosztami.

Obecnie dużą popularnością cieszą się domy parterowe z poddaszem użytkowym, które ciekawie się prezentują i co ważniejsze są tanie w eksploatacji. Podczas wyboru projektu budowlanego, warto zwrócić uwagę na:

  • układ wnętrz
  • usytuowanie budynku względem stron świata
  • rodzaj ogrzewania
  • system wentylacyjny
Projekt domu musi być dostosowany do odpowiednich wymogów. Pamiętajmy, aby brać pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim technologiczne. Im prostszy projekt wybierzemy, tym mniej pieniędzy wydamy na jego budowę oraz eksploatację. Za gotowy projekt domu zapłacimy około 2000 do 3000 zł, przy czym należy mieć na uwadze również adaptację projektu, czyli dostosowania go do konkretnych uwarunkowań działki. Na tym etapie można też zmienić m.in. położenie okien oraz ich liczbę. Cena adaptacji przez certyfikowanego architekta to koszt około 2500 zł, do tego trzeba doliczyć także opłaty (500-1500 zł) za mapy geodezyjne i badania geotechniczne.

Ważna informacja dla posiadaczy wąskich działek. Kupując projekt pod taką parcelę, należy brać pod uwagę wyłącznie projekty domów na wąską działkę, ponieważ w innym wypadku koszty adaptacji zwykłego domu na wąską działkę mogą być za wysokie. Finalnie może się okazać, że dany projekt domu trzeba wyrzucić do kosza i kupić coś dedykowanego na wąską działkę.

Pozwolenie na budowę

Krokiem trzecim jest uzyskanie pozwolenia na budowę domu. W tym celu należy złożyć wniosek z załącznikami we właściwym urzędzie. Do wniosku trzeba dołączyć projekt budowlany w czterech egzemplarzach, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, zaświadczenie o wpisie projektanta na listę jej członków, decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Decyzja wydawana jest zazwyczaj w ciągu 65 dni od dnia złożenia wniosku.

Jakie będą koszty budowy?

Jeżeli wcześniej nie mieliśmy doświadczenia w zakresie budowy domu, najlepiej zlecić przygotowanie kosztorysu profesjonaliście, który posiada odpowiednią wiedzę. To pozwoli nam ocenić swoje możliwości finansowe oraz zaplanować poszczególne etapy budowy. Oczywiście zawsze trzeba brać pod uwagę to, że początkowa cena może się zmienić w trakcie realizacji przedsięwzięcia, na przykład ze względu na nasze decyzje związane z wykończeniem nieruchomości czy pracami instalacyjnymi.

Najważniejsze jest to, aby decydując się na współpracę z odpowiednimi ludźmi, nie warto brać pod uwagę najtańszych materiałów budowlanych. Jeżeli dość mocno liczymy się z wydatkami, możemy przejrzeć projekty domów tanich w budowie, które na pierwszym miejscu stawiają kwestię ograniczenia kosztów budowy domu, ale nie poprzez dobór wątpliwej jakości materiałów, tylko dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań budowlanych.

Chociaż początkowo większość inwestorów ma ułożony w głowie gotowy plan budowy, trzeba być przygotowanym na zmiany i różnego rodzaju ustępstwa. Ważne jest też to, aby brać pod uwagę takie rzeczy, jak koszty późniejszego użytkowania domu. Budowa domu to duże przedsięwzięcie, któremu trzeba poświęcić dużo uwagi, warto dopilnować wszystkiego osobiście.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE