reklama

Co to jest czytnik RFID?

Opublikowano:
Autor:

Co to jest czytnik RFID? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleIdentyfikacja za pomocą fal radiowych jest technologią umożliwiającą zdalne, natychmiastowe przesyłanie danych między tagiem umieszczonym na produkcie a czytnikiem. Znana pod nazwą RFID, dokonała rewolucji w systemach magazynowych, przemysłowych czy logistycznych, diametralnie poprawiając komfort pracy i szybkość w realizacji zadań. Czym zatem są urządzenia do odczytu danych i na jakiej zasadzie działają?

Czytnik RFID - co to jest?

Cały system RFID składa się z trzech rodzajów urządzeń: czytników RFID, tagów oraz oprogramowania komputerowego. Stacjonarny lub mobilny czytnik RFID to urządzenie nadające i odbierające fale radiowe. Wysyłany do tagu sygnał elektromagnetyczny wraca do czytnika w postaci kodu interpretowanego przez oprogramowanie, które następnie dokonuje skojarzenia kodu z wprowadzonymi uprzednio informacjami. Czytniki RFID pracują w rozmaitych częstotliwościach, wpływających bezpośrednio na przewidzianą przez producenta maksymalną odległość odczytu danych.

Rodzaje czytników RFID

Zarówno przemysłowe czytniki RFID, jak i te przeznaczone do użytku na mniejszą skalę, występują w wersji stacjonarnej i mobilnej. Magazyny, hurtownie czy centra logistyczne coraz częściej modernizują swoje wyposażenie w celu stworzenia automatycznego systemu zarządzania zasobami. Stacjonarny czytnik RFID staje się zatem elementem szerszego systemu identyfikacji, pracując w jednym miejscu i odczytując tagi produktów transportowanych na taśmie. Mobilny czytnik RFID daje natomiast niezbędną elastyczność, dlatego stanowi niezwykle ważny element wyposażenia sklepów, laboratoriów czy magazynów produktowych.

Pod względem częstotliwości pracy, przemysłowe czytniki RFID dzielą się na 3 kategorie: LF, HF i UHF. Czytnik RFID niskiej częstotliwości (LF) umożliwia odczyt na odległość nie większą niż 15 cm, jednak wykazuje się najmniejszą interferencją z otaczającym szumem radiowym. Pasmo częstotliwości wysokich, jakie wykorzystuje czytnik HF, pozwala na odczyt danych z odległości 1 - 2 metry, natomiast czytnik UHF bez problemu poradzi sobie z tagami oddalonymi nawet o 15 metrów.

Czytnik RFID jako jedna z funkcji kolektora danych

Czytniki RFID same w sobie pozostają urządzeniami do odczytu danych, które następnie muszą zostać odpowiednio zinterpretowane i wypełniać określone zadanie. Dlatego przemysłowe czytniki RFID bardzo często stają się elementem kompleksowych urządzeń, znanych pod nazwą terminali lub kolektorów danych. Przemysłowe czytniki RFID w postaci terminali cechują się ogromną wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, gwarantując swoją wydajność w różnych warunkach środowiska pracy. Mobilny czytnik RFID zawarty w kolektorze czyni z tego typu sprzętu kompleksowe narzędzie do zarządzania magazynem, tworzenia raportów czy obsługi zamówień.

Poszukując profesjonalnych czytników RFID, warto odwiedzić stronę https://m2t.com.pl/pl/. Znajdujący się tam asortyment wypełnia potrzeby każdego typu działalności gospodarczej, oferując urządzenia o najwyższych parametrach jakościowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy