Reklama

Czym jest "Internet wartości"?

Opublikowano:
Autor:

Czym jest "Internet wartości"? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Sieć www, która powstała w latach 90., charakteryzowana jest obecnie jako Internet informacji. Jej struktura pozwala na szybkie przekazywanie określonych komunikatów praktycznie bez ograniczeń. Jeśli tylko dana informacja została publicznie udostępniona w sieci, natychmiast może skorzystać z niej każdy internauta znajdujący się w dowolnym miejscu i czasie.

Ta forma sieci internetowej prawdopodobnie pozostanie w użyciu, jednak warto zwrócić uwagę na tworzący się równolegle od ponad dekady inny obszar sieci obejmujący tzw. Internet wartości. Tak jak wiele lat temu informacja, która docierała od nadawcy do odbiorcy, została uwolniona od pośredników (mediów, papieru, itp.), tak dziś podejmuje się próby uwolnienia od pośredników innego dobra powszechnego, czyli wartości. Co to oznacza? Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie transakcji finansowych.

Przelew elektroniczny – drogi i czasochłonny

Żeby wykonać przelew z własnego konta w Polsce na rachunek bankowy znajomego Australijczyka, potrzebny jest pośrednik. Choć od wielu lat nie musimy korzystać z fizycznych banków i żeby zrobić przelew, nie udajemy się zwykle do okienka, nie wypełniamy druku i nie wpłacamy pieniędzy w kasie, to jednak cały czas działamy przez pośredników.

Żeby wysłać oraz odebrać przelew, konieczne jest posiadanie rachunku w banku. Oczywiście można skorzystać z innych usług, ale zawsze wiąże się to z korzystaniem z pośrednika. A jeśli jest pośrednik, to jest też opłata za transakcję (a także za obsługę rachunku bankowego w przypadku przelewów). Występuje również inny negatywny czynnik, czyli opóźnienie. Zwykły przelew nie pojawi się przecież na rachunku odbiorcy od razu, a w najlepszym przypadku następnego dnia. Oczywiście niekiedy można wybrać opcję, która pozwoli na akceptowalny czas opóźnienia, jednak zawsze będzie to związane z wyższymi kosztami.

Właśnie z powodu opóźnień i konieczności korzystania z drogich usług pośrednika powstała technologia blockchain. Przykładem innej sieci używanej do tych samych celów jest RippleNet, stworzona przez tę samą firmę, która puściła w obieg kryptowalutę RippleXRP.

Przewaga blockchain nad tradycyjnym Internetem

Takie sieci jak RippleNet czy blockchain umożliwiają obniżenie kosztów oraz redukcję czasu realizacji transakcji do absolutnego minimum, jednak to tylko jedna z możliwości ich wykorzystania. Blockchain umożliwia dziś również np. transfer dokumentów i bezpieczne przechowywanie danych.

Można zastanawiać się nad sensem wykorzystania technologii blockchain do wysyłki dokumentów – przecież można to zrobić za pomocą „zwykłego” Internetu. Rzeczywiście, jednak nie należy tu zapominać o jeszcze jednej charakterystycznej cesze blockchaina. Z natury rzeczy, raz wykonana transakcja (wysyłka dokumentu etc.) nie może być w blockchainie zmieniona. 

Każda próba manipulacji lub usunięcia zapisu zostanie wykryta i odrzucona, co eliminuje możliwość oszustwa. Poza tym rozproszony charakter blockchain powoduje, że sieć jest mniej podatna na awarie infrastruktury, co wpływa korzystnie na bezpieczeństwo danych.

Gdzie wykorzystuje się dziś blockchain i podobne technologie?

Najbardziej oczywistym obszarem zastosowań blockchain jest szeroko rozumiany sektor finansowy, natomiast technologię tę wykorzystuje się także w branży medycznej i farmaceutycznej. Obniżenie kosztów obsługi pacjenta jest związane z możliwością bezpiecznego i szybkiego dostępu do danych medycznych. Innym obszarem, w którym stosuje się blockchain, jest energetyka, a także transport i logistyka. W administracji i księgowości blockchain przyczynia się do ograniczenia biurokracji, a w branży nieruchomości przyspiesza obsługę sprzedaży i zakupu. Zastosowanie blockchaina w każdym przypadku wpływa pozytywnie na redukcję kosztów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy