Sztabki złota

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: inwestycje.mennica.com.pl

Sztabki złota - Zdjęcie główne

foto inwestycje.mennica.com.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Złoto inwestycyjne – a dokładniej jego kupno – jest prostą metodą na zabezpieczenie oraz pomnożenie swoich środków finansowych. Szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszą się sztabki złota, w przypadku których kupujący ma do czynienia z najwyższą próbą cennego kruszcu. Zgodnie z treścią ustawy o podatku od towarów i usług, sztabka złota musi zawierać bowiem co najmniej 99,5% czystego pierwiastka. Fakt ten w połączeniu z rosnącymi cenami złota pozwala na odsprzedanie go ze sporym zyskiem – oczywiście przy założeniu sprzedaży w dniu faktycznego wzrostu wartości. A jak zacząć inwestować w złote sztabki? Wyjaśniamy!

Jaką sztabkę złota wybrać?

Wybór sztabki złota w największej mierze uzależnia oczywiście dostępny budżet. W wielu przypadkach będzie on jednak dawał pewne pole do wyboru pod względem wagi kruszcu. Popularne sztabki ważą kolejno: 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 20 g, 50 g, 100 g, 250 g, 500 g oraz 1 kilogram. Co istotne, im cięższa sztabka, tym mniej trzeba zapłacić za każdy gram złota – pomimo takiego samego kursu. Ma to związek z niższą marżą. Chcąc zatem nabyć np. 1 kg złota, dużo bardziej będzie się opłacał wybór pojedynczej sztabki o tej wadze niż dwóch 500-gramowych czy dziesięciu 100-gramowych. Różnice mogą sięgać nawet 3%!

Gdzie kupować złoto inwestycyjne?

Rosnące zainteresowanie złotem inwestycyjnym przekłada się na wzrost przypadków podrabiania tego kruszcu. Pierwszą kwestią, o której powinien zatem pomyśleć początkujący inwestor, jest wybór miejsca nabycia sztabki (lub sztabek). Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest kupno złota bezpośrednio u producenta lub dealera, takiego jak Mennica Polska. W ich przypadku zawsze otrzymuje się sztabkę złota zapakowaną w oryginalny bezpieczny CertiPack stanowiący dowód autentyczności kruszcu.

Alternatywnym rozwiązaniem będzie kupno sztabki złota z rynku wtórnego. Niedoświadczeni inwestorzy powinni unikać ofert osób prywatnych, mogą mieć bowiem spore trudności w rozpoznaniu nieautentycznego złota. Bardziej bezpieczne jest w tym przypadku nabycie produktu w firmie, która specjalizuje się w skupie i sprzedaży metali szlachetnych. Warto jednak pamiętać, by przy wyborze oferty nie skusić się na cenę, która będzie dużo niższa niż u konkurencji. Sprzedawcy nakładają bowiem na złoto dość podobne marże, a o wartości samego kruszcu decyduje jego kurs oraz zawartość. Bardzo niska cena może zatem oznaczać niską próbę, a tym samym – podrabiane złoto.

Bez względu na to, czy kupujesz sztabkę złota od dealera, czy z rynku wtórnego, zwróć uwagę na sposób jej zapakowania oraz producenta. Ważne, by znajdowała się w oryginalnym, nienaruszonym CertiPacku i pochodziła ze znanej mennicy. Wśród producentów, których warto mieć na uwadze, wybierając złote sztabki, można wymienić Mennicę Polską, Heraeus oraz Valacambi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy