Reklama

Dlaczego warto poszerzać swoją wiedzę? 5 powodów

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego warto poszerzać swoją wiedzę? 5 powodów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Niektórzy uczniowie nie mogą się doczekać końca szkoły, ponieważ mają dość nauki. Inni — z przyjemnością dowiadują się nowych rzeczy o otaczającym ich świecie i traktują to jako inspirujący sposób spędzania czasu, a nie przykry obowiązek. Z pewnością nie zdziwi Cię, że ta druga postawa przynosi znacznie więcej korzyści. Chcesz wiedzieć, dlaczego warto się uczyć? Czytaj dalej.

Nauka w szkole bywa wyczerpująca i często wiąże się ze stresem. Uczniowie muszą przyswoić wiedzę z różnych dziedzin, także z tych, które są dla nich mało interesujące. I choć taka wszechstronna dawka wiedzy, jaką serwują nam nauczyciele i podręczniki szkolne np. z księgarni taniaksiazka.pl, jest bardzo cenna, łatwo zniechęcić się do zdobywania wiedzy, a nawet uznać, że nie lubimy się uczyć. Warto jednak przełamać ten opór.

Jakie są zalety poszerzania wiedzy?

Chcesz wiedzieć, dlaczego warto się uczyć? Być może nasze argumenty zmotywują Cię do intensywniejszej nauki w szkole, zrobienia dodatkowych kursów w czasie studiów lub powrotu do nauki, gdy już pracujesz. Uczyć się można w każdym wieku i nigdy nie jest na to za późno. Powszechny dostęp do internetu, darmowe podręczniki szkolne i biblioteki nawet w najmniejszych miastach sprawiają, że mamy niewyobrażalny dostęp do wiedzy — największy w historii ludzkości! Dlaczego by z tego nie skorzystać — i nie spróbować zmienić swojego życia? Poszerzenie wiedzy oznacza:

1. Możliwość zdobycia ciekawej pracy

To najprostsza motywacja — dzięki wiedzy stajesz się dużo atrakcyjniejszy na rynku pracy i możesz zacząć świetnie zarabiać. Wiele współczesnych zajęć wymaga interdyscyplinarności, czyli wiedzy z zakresu kilku dziedzin. Na dodatek w szybko zmieniającej się rzeczywistości musisz być na bieżąco, jeśli nie chcesz zostać w tyle — ignorowanie rozwoju sprawi, że Twoja konkurencja szybko zostawi Cię w tyle. Wiedza (np. znajomość dwóch języków obcych lub łączenie wiedzy z marketingu z wiadomościami na temat turystyki) daje szansę zdobycia dobrze płatnego etatu (specjaliści w danych branżach są wysoko cenieni!), a nawet rozwinięcia własnego biznesu. Dokształcając się, łatwiej zauważysz trendy i możliwości, które możesz przekuć w dobrze prosperującą firmę. Poza tym, jak mówił Will Rogers: „Nawet, jeśli jesteś na dobrej drodze, zostaniesz przejechany, jeśli będziesz na niej siedział!”. W dzisiejszych czasach nie wystarczy znalezienie zatrudnienia, bo coraz rzadziej spędzamy w jednej pracy całe życie. Dlatego zrób sobie przysługę i rozwijaj swoją wiedzę i umiejętności!

2. Możliwość znalezienia swojej pasji

Pogłębianie wiedzy to niepowtarzalna okazja, by znaleźć swoją pasję. Dla wielu osób stanowi ona sens życia i motor napędowy ich działań. Pomyśl, czy w podeszłym wieku chcesz opowiadać bliskim o nudnych weekendach spędzanych w domu na oglądaniu seriali? A może wolisz mieć w zanadrzu wyjątkowe opowieści o podróżach, odrestaurowaniu zabytkowych samochodów, zrobieniu pięknych fotografii? Pasja jest czymś, co dodaje życiu smaku — i właśnie dzięki wiedzy możemy ją odkryć, a później pogłębiać.

3. Poznawanie inspirujących ludzi

Wiedza z różnych dziedzin sprawia, że stajesz się bardziej interesującą osobą dla otoczenia. Masz do opowiedzenia ciekawe historie oraz znasz sposoby na rozwiązanie problemów. Na dodatek ucząc się, zwiększasz swoją pewność siebie — dzięki temu masz szansę zabłysnąć w towarzystwie i pokazać się jako osoba pomocna, kompetentna i warta tego, by jej wysłuchać. Zdobywając wiedzę, masz szansę poznać nowe osoby, a dzieląc się wiedzą z kimś, kto tego potrzebuje, możesz zbudować swój autorytet.

4. Bagaż doświadczeń i inne spojrzenie na samego siebie

Wiedza zmienia nas dokładnie tak samo, jak szczególnie ważne wydarzenia w życiu. Dzięki niej nabieramy pokory i dystansu — zaczynamy rozumieć, że wiele tematów jest znacznie bardziej złożonych, niż początkowo mogłoby się wydawać. Regularna nauka uczy dyscypliny i empatii, poszerza horyzonty oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Co więcej, możesz uczyć się dzięki doświadczeniom innych osób, zdobywając nieoceniony bagaż, który przydaje się w codziennym życiu. 

5. Pozytywny wpływ na psychikę i zdrowie

Nauka wpływa na nasz organizm oraz psychikę. Podczas nauki koncentrujemy się i wyciszamy, dzięki czemu ciśnienie obniża się, spada także poziom stresu. W naszych mózgach następuje poprawa umiejętności poznawczych i szybkości przetwarzania informacji. Poprawia się także pamięć, a nawet opóźnia rozwój choroby Alzheimera. Według badań naukowych regularne poszerzanie wiedzy sprawia, że ludzie żyją dłużej, są mniej narażeni na depresję i choroby układu krążenia.

Ludzie sukcesu czytają książki każdego dnia. Możesz wybrać podręczniki szkolne, książki popularnonaukowe lub podróżnicze, książki do nauki języków, podcasty lub kursy i szkolenia. Bez względu na to, czy jeszcze się uczysz (wówczas podręczniki szkolne rzeczywiście mogą okazać się niezbędne!), czy już dawno zakończyłeś edukację szkolną, wprowadź nawyk codziennej nauki — i obserwuj, jak pozytywnie wpływa na Twoje życie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy