reklama

Co wpływa na Twoją zdolność kredytową i czy można ją poprawić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co wpływa na Twoją zdolność kredytową i czy można ją poprawić? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleZdolność kredytowa to klucz, który otwiera drzwi do realizacji marzeń o nowym domu, samochodzie czy egzotycznych wakacjach. Nawet jeśli dużo zarabiasz, możesz spotkać się z odmowną decyzją o udzielenie kredytu. Dzieje się tak dlatego, że banki biorą pod uwagę znacznie więcej kryteriów niż tylko dochody. Na szczęście wprowadzenie kilku drobnych zmian w swoich finansach może poprawić zdolność kredytową i pozwolić na realizację planów.

Czym jest zdolność kredytowa i kiedy jest wymagana?

Zdolność kredytowa to maksymalna kwota kredytu, jakiej może udzielić bank danej osobie po przeanalizowaniu jej sytuacji finansowej. Ustalana jest na podstawie zestawienia ze sobą dochodów i wydatków kredytobiorcy. Uzyskana różnica powinna być wystarczająca do pokrycia raty zobowiązania. Zdolność kredytowa jest dla banku odzwierciedleniem wiarygodności klienta i tego, czy będzie on w stanie spłacić swoje zobowiązanie terminowo. Wymagana jest przez banki przed udzieleniem każdego kredytu.

Kalkulator zdolności kredytowej hipotecznej pozwala na uzyskanie orientacyjnej informacji na temat naszych możliwości w ubieganiu się o finansowanie. Aby skorzystać z tego prostego narzędzia online, wystarczy wpisać odpowiednie dane we wskazanych polach formularza. Należy jednak pamiętać, że uzyskany wynik nie odzwierciedla faktycznej kwoty, jaką możemy uzyskać w banku. Dokładne dane uzyskamy dopiero po przeanalizowaniu naszego wniosku o kredyt. Ocena zdolności kredytowej może różnić się w zależności od banku.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Podczas ustalania zdolności kredytowej klienta banki biorą pod uwagę wiele różnych kryteriów. Są to m.in.:

  • Wysokość dochodów netto – wliczają się tu łączne zarobki wszystkich osób w gospodarstwie domowym, które wspólnie się utrzymują. Im wyższe dochody, tym większa szansa na uzyskanie wysokiej kwoty kredytu.
  • Źródło dochodów – dla dużych kwot kredytu, najlepiej jeśli jest to umowa o pracę. Nieco bardziej restrykcyjnie traktowane są osoby zatrudnione na umowach zlecenie czy prowadzące własną działalność gospodarczą.
  • Okres zatrudnienia – banki najbardziej przychylnie patrzą na osoby zatrudnione na czas nieokreślony od co najmniej 6 miesięcy, choć w niektórych instytucjach finansowych wystarczą 3 miesiące. Inaczej ma się to do umów zleceń/o dzieło czy najmu, gdzie też czas musi wynieść przeważnie minimum rok. Podobnie jest z działalnością gospodarczą, gdzie powinna być ona prowadzona od minimum roku lub 2 lat w zależności od banku. Dla wybranych grup, które pracują na kontraktach B2B, w części banków jest na to szansa po połowie roku, co potwierdza, że podejście jest bardzo różne w zależności od rodzaju dochodu.
  • Wielkość gospodarstwa domowego – chodzi dokładnie o liczbę osób wspólnie mieszkających i utrzymujących się.
  • Inne koszty utrzymania, np. opłacane alimenty.
  • Posiadanie karty kredytowej – dla banków jest to rodzaj zobowiązania, nawet jeśli karta jest regularnie spłacana, a nawet wtedy, gdy nigdy nie była używana.
  • Limity na rachunkach w bankach – one również są traktowane jak zobowiązania, nawet jeśli z nich nie korzystamy.
  • Inne zobowiązania finansowe – wysokość wszystkich kredytów, pożyczek, rat spłacanych aktualnie.
  • Historia kredytowa – jeśli kredytobiorca w przeszłości nie wywiązywał się ze spłaty zobowiązań w terminie, może nie uzyskać pozytywnej decyzji kredytowej.
  • Posiadane dobra materialne – nieruchomości, samochody, oszczędności.
  • Zawód i staż pracy.
  • Wiek i stan cywilny.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Istnieje kilka sposobów na poprawienie zdolności kredytowej:

  • Zgromadzenie wysokiego wkładu własnego - najlepiej minimum 20%.
  • Zwiększenie swoich dochodów, np. poprzez podjęcie drugiego etatu, podwyżkę lub premię czy zmianę pracy.
  • Rezygnacja z posiadania karty kredytowej i limitów na kontach bankowych.
  • Spłacenie dotychczasowych zobowiązań, a jeśli nie jest to możliwe – skonsolidowanie ich.
  • Dobranie drugiej osoby do kredytu.
  • Ograniczenie wydatków.
Jeśli nie masz pewności, że będziesz w stanie spłacać wyższe raty niż początkowo uzyskana zdolność kredytowa, zrezygnuj z jej podnoszenia. Zaciągnięcie wysokiego zobowiązania finansowego może w przyszłości okazać się zbyt dużym obciążeniem dla Twojego domowego budżetu. W celu oszacowania zdolności kredytowej i jej ewentualnego skorygowania najlepiej skonsultować się z Ekspertem Finansowym. Posiada on wiedzę, doświadczenie oraz dostęp do ofert wielu banków, dzięki czemu wie, jakie kryteria biorą pod uwagę poszczególne instytucje. Taką weryfikację warto zrobić zanim przystąpimy do podpisania umowy sprzedaży i zadeklarujemy wpłatę zadatku bądź zaliczki.

Michał Czekaj

Ekspert Finansowy NOTUS

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy