Czerwona twarz – błahostka czy poważny problem dermatologiczny?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czerwona twarz – błahostka czy poważny problem dermatologiczny? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Czerwona twarz występująca po intensywnym wysiłku czy w upalny dzień jest czymś naturalnym. Stanowi odpowiedź organizmu na zmianę temperatury ciała. Jednak jeżeli zaczerwienienie utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu inne dolegliwości, może to świadczyć o problemie ze skórą lub chorobie. Co może wywoływać zaczerwienienie na twarzy? Jak pielęgnować cerę problematyczną? Sprawdź!

Przyczyny zaczerwienienia skóry twarzy

Zastanawiasz się, od czego robi się czerwona twarz? Czerwienienie się twarzy to złożony temat, więc jego przyczyn może być wiele. Na część z nich wpływamy sami. Przykładem mogą być dieta, czy długotrwała ekspozycja na słońce. Z drugiej strony istnieją czynniki, na które nie mamy wpływu, takie jak choroby skóry czy alergie.

Na co dzień możemy być narażeni na bodźce wywołujące zaczerwienienie. Należą do nich m.in. spożywane potrawy, silne emocje czy picie alkoholu. Dużą rolę odgrywa ponadto nieodpowiednia pielęgnacja twarzy, wahania hormonalne czy przewlekły stres.

Gdy zaczerwienienie staje się uciążliwe lub przewlekłe, warto zastanowić się nad jego przyczyną. Należy rozważyć nadreaktywność naczyń krwionośnych, problemy krążeniowe, alergię czy niewłaściwą pielęgnację.

Niestety czerwienienie twarzy może być również symptomem poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego jeśli zmagamy się z nim przez dłuższy czas, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Czerwona twarz czy to tylko reakcja alergiczna?

Alergie skórne to reakcje immunologiczne skierowane przeciwko substancjom, które normalnie są uznawane przez organizm za nieszkodliwe. Skóra może reagować na alergeny, co objawia się różnymi dolegliwościami, w tym właśnie zaczerwienieniem.

Alergeny mogą być obecne w detergentach, mydłach, kosmetykach czy środkach czystości. Warto również zwrócić uwagę na to, co jemy. Kontakt z substancją uczulającą lub posiłek zawierający alergeny może prowadzić do miejscowego zaczerwienienia, obrzęku, swędzenia lub pokrzywki. W bardziej zaawansowanych przypadkach nawet do atopowego zapalenia skóry.

Czerwona twarz może być objawem różnych czynników i nie zawsze jest to łatwe do zidentyfikowania. Jeśli zauważysz u siebie nawracające zaczerwienienie twarzy, warto udać się do specjalisty. Lekarz dokładnie oceni sytuację i ustali odpowiednią diagnozę.

Schorzenia dermatologiczne objawiające się zaczerwienioną skórą

Zaczerwienienie twarzy to nie tylko kwestia estetyczna. Jest to także potencjalny sygnał wskazujący na obecność różnych schorzeń dermatologicznych. Zrozumienie tych chorób jest istotne, aby skuteczniej zadbać o zdrowie i wygląd naszej skóry.

Łojotokowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry związany z nadmierną produkcją łoju. Zazwyczaj objawia się zaczerwienieniem i łuszczeniem skóry. Szczególnie w obszarach obfitujących w gruczoły łojowe, takich jak nos, czoło czy broda.

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry. Jej charakterystycznymi objawami są wyraźne zaczerwienienie oraz widoczne naczynia krwionośne na skórze. Trądzikowi różowatemu mogą także towarzyszyć grudki i wypryski.

Toczeń rumieniowaty układowy to rzadka choroba autoimmunologiczna, której objawy mogą obejmować wiele narządów. Na skórze twarzy pojawia się charakterystyczny rumień, przypominający kształtem motyla, który obejmuje nos i policzki.

Atopowe zapalenie skóry, znane również jako egzema. Jest to alergiczna choroba skóry związana z uczuleniem na różne substancje. Skóra staje się sucha, swędząca i podrażniona. Na twarzy mogą pojawić się czerwone plamy lub wypryski.

Łuszczyca to choroba zapalna skóry o podłożu genetycznym i immunologicznym. Charakteryzuje się występowaniem wypukłych, czerwonych plam pokrytych srebrzystymi łuskami.

Kiedy udać się do dermatologa?

Wizyta u dermatologa w klinice Body&Mind jest zalecana w różnych sytuacjach związanych z kondycją skóry. Jednak istnieje kilka sytuacji, kiedy warto udać się do dermatologa:

  • Problemy skórne bez wyraźnej przyczyny
Jeśli na skórze pojawią się zmiany skórne, wysypki, zaczerwienienia o nieznanym źródle, wizyta u dermatologa jest wskazana. Specjalista może pomóc w zdiagnozowaniu problemu i wdrożeniu odpowiedniego leczenia.

  • Niepokojące znamiona
Jeśli zauważysz nowe lub wzbudzające wątpliwość znamiona na skórze, również należy udać się do lekarza. Szczególnie jeśli są one asymetryczne, mają nieregularny kształt, niejednolity kolor.

  • Choroby skóry
W przypadku schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik różowaty, łuszczyca, AZS czy łojotokowe zapalenie skóry warto być pod stałą opieką dermatologa.

  • Skóra wrażliwa i alergie
Jeśli masz skłonności do reakcji alergicznych lub masz wrażliwą skórę, dermatolog może pomóc w doborze odpowiednich kosmetyków i leków. Dzięki temu nie tylko zredukujesz ich intensywność, ale także częstotliwość.

Jak dbać o skórę z tendencją do zaczerwienień?

Gdy wykluczone zostaną poważne przyczyny zaczerwienienia twarzy, należy skupić się na odpowiedniej pielęgnacji. Wybierając kosmetyki do skóry skłonnej do zaczerwienień – warto skupić się na produktach o delikatnych formułach. Najlepiej tych przeznaczonych specjalnie do skóry naczynkowej i wrażliwej. Kluczowym celem jest wzmocnienie bariery hydrolipidowej skóry oraz uszczelnienie naczynek krwionośnych.

Podczas wyboru kosmetyków, warto zwracać uwagę na składniki aktywne, które wspierają kondycję ścian naczyń krwionośnych. Należą do nich witamina C, hesperydyna, kwercetyna, arnika czy wyciągi z kory kasztanowca. Ważne są również składniki regenerujące np. ceramidy, gliceryna, witamina E, kwas laktobionowy i skwalan.

Warto stosować produkty, które nie tylko nawilżają, ale także skutecznie natłuszczają skórę. Emolienty są doskonałym wyborem. Tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, która zapobiega nadmiernej utraty wilgoci i chroni przed szkodliwym wpływem środowiska.

Wskazane jest unikanie peelingów mechanicznych, tarcia skóry ręcznikiem oraz gorącej lub zbyt zimnej wody podczas. Skórze z tendencją nie poleca się ponadto kosmetyków zawierających alkohol, wysokie stężenia drażniących kwasów oraz detergentów.

Codzienne stosowanie kremu z filtrem UV o wysokim SPF jest niezwykle istotne, zarówno latem, jak i zimą. Ten dodatkowy krok w pielęgnacji pomaga chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które może nasilać zaczerwienienie i powodować dodatkowe podrażnienie. Zabezpieczenie skóry przed słońcem jest kluczowym elementem pielęgnacji czerwonej twarzy.

Źródła:

Zaczerwienienia na twarzy – co jest przyczyną? Jak zlikwidować zaczerwienienie twarzy?, https://wylecz.to/choroby-skory/zaczerwienienia-na-twarzy-co-jest-przyczyna-jak-zlikwidowac-zaczerwienienie-twarzy/ [dostęp: 08.11.2023]

 

Wypieki na twarzy – co jest przyczyną wypieków na policzkach?, https://wylecz.to/choroby-skory/wypieki-na-twarzy-co-jest-przyczyna-wypiekow-na-policzkach/ [dostęp: 08.11.2023]

 

Czerwone plamy na twarzy – czy to uczulenie?, https://www.heydoc.pl/czerwone-plamy-na-twarzy-czy-to-uczulenie/ [dostęp: 08.11.2023]

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE