reklama

Zaskórniki – jaki podkład do cery trądzikowej wybrać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zaskórniki – jaki podkład do cery trądzikowej wybrać? - Zdjęcie główne

Zaskórniki – jaki podkład do cery trądzikowej wybrać?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleIdealna skóra bez niedoskonałości? To marzenie wielu dziewcząt i kobiet na całym świecie. Niestety wiele z nas jest doskonale świadomych tego, że w rzeczywistości tylko niewielka liczba osób cieszy się idealną cerą, a droga do jej osiągnięcia często wymaga od nas determinacji oraz czasu. Jednym z najczęstszych problemów skórnych, z którymi mierzą się kobiety w każdym wieku, są zaskórniki. Ich obecność potrafi wywrzeć bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie, a także to, w jaki sposób postrzegamy swój wygląd. Oprócz pielęgnacji jednym ze skutecznych sposobów jest odpowiedni makijaż. Dowiedz się, jak dobrać właściwy podkład do cery trądzikowej.

Zaskórniki – podstawowe informacje

Na swojej skórze, przede wszystkim w okolicach strefy T, zauważyłaś charakterystyczne, ciemne kropki, a kiedy przyglądasz się swojej cerze dokładniej, widzisz bardzo drobne, białawe grudki? To właśnie zaskórniki. Skąd biorą się na Twojej twarzy? Zaskórniki to jeden z charakterystycznych objawów wieku dojrzewania. Pojawiają się przede wszystkim w przypadku osób posiadających cerę tłustą lub mieszaną, jednak mogą wystąpić także w przypadku osób, które nie posiadają problemów z trądzikiem. Dlatego też mogą pojawić się na naszej skórze niezależnie od wieku. 

 

Przyczyny powstawania zaskórników

Powstawaniu zaskórników sprzyja nadmierne rogowacenie naskórka, czyli jego niewłaściwa keratynizacja. Ten stan również może być uwarunkowany różnymi czynnikami. Skłonność do niewłaściwej keratynizacji naskórka może być dziedziczna, jednak ogromny wpływ na pojawienie się zaskórników mają czynniki środowiskowe. Co w takim razie wpływa na powstawanie zaskórników?

  • niewłaściwa pielęgnacja – chodzenie spać w niezmytym makijażu, korzystanie z obciążających, tłustych i mocno kryjących podkładów, źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne (np. zawierające alkohol, który wysusza skórę);
  • zanieczyszczenia obecne w powietrzu, które wnikają przez otwarte ujścia gruczołów łojowych;
  • silny, długo utrzymujący się stres – nadmiar kortyzolu zwiększa wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe;
  • niewłaściwa dieta – duża ilość gotowych, przetworzonych produktów, cukrów i węglowodanów może zwiększać łojotok, a także wpłynąć na wystąpienie stanu zapalnego.
 

Rodzaje zaskórników

Zaskórniki to pierwszy, niezapalny objaw trądziku pospolitego, stąd często określa się je mianem wykwitów pierwotnych. Zasadniczo dzieli się je na dwa rodzaje:

  • zaskórniki otwarte – posiadają one ciemne zabarwienie, przez co często nazywane są wągrami. Powstają na skutek zablokowania ujść gruczołów łojowych, a ich ciemny kolor jest wynikiem utleniania keratyny. Mogą ulegać nadkażeniom przez bakterie, a także przekształcać się w zmiany o charakterze zapalnym, które są znacznie trudniejsze do wyleczenia. Ich obecności nigdy nie należy lekceważyć;
  • zaskórniki zamknięte – to bardzo drobne wykwity o białawym zabarwieniu, przez co na pierwszy rzut oka nie są zauważalne. Powstają w wyniku zatkania ujścia mieszkowego złuszczającymi się komórkami naskórka, a także zbierającego się tam nadmiaru sebum.
 

Zaskórniki a dobór podkładu

Podstawowym sposobem na pozbycie się zaskórników jest odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy oraz dieta, która dostarczy naszemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów, które korzystnie wpłyną na jej wygląd. Co w takim razie z makijażem? Czy ze względu na zaskórniki należy go unikać?

Posiadanie zaskórników lub innych objawów trądziku nie musi decydować o tym, aby całkowicie rezygnować z makijażu twarzy. Odpowiednio dobrany podkład do cery trądzikowej nie tylko zmniejszy widoczność zmian skórnych, ale sprawi, że Twoja cera będzie prezentować się w naturalny sposób, bez nieestetycznego efektu maski.

 

Czym powinien się cechować dobry podkład do cery trądzikowej? Przede wszystkim:

  • powinien posiadać lekką, bezolejową konsystencję;
  • matowić skórę, ale jednocześnie nie przesuszać ani nie ściągać skóry (w przypadku cery trądzikowej zdecydowanie należy unikać podkładów zawierających alkohol etylowy);
  • zawierać zarówno składniki nawilżające, jak i wspomagające leczenie zmian trądzikowych;
  • zawierać odpowiednio wysoki filtr SPF.
 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE