Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest zgodna z przepisami?

Opublikowano:
Autor:

Czy budowa przydomowej oczyszczalni ścieków jest zgodna z przepisami? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Jeśli rozważasz postawienie przydomowej oczyszczalni ścieków, najpierw upewnij się, czy taki pomysł jest w ogóle zgodny z prawem. To, czy na danym terenie można wybudować prywatną oczyszczalnię, jest określone konkretnymi, miejscowymi przepisami. Zanim zainwestujesz w nieprzepisowe działania, dowiedz się, w jakich sytuacjach dozwolone jest posiadanie przydomowej oczyszczalni ścieków!

Wymóg budowy na obszarze nieskanalizowanym

Pozwolenie na przydomową oczyszczalnię ścieków ma się wtedy, gdy zamierza się ją postawić na terenie nieskanalizowanym. Jeśli posiadasz działkę z dostępem do którejś z sieci kanalizacyjnej, spoczywa na Tobie obowiązek podłączenia się do funkcjonujących systemów.

Problem zaczyna się, gdy działka wprawdzie nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, ale założenie takowej jest w najbliższych planach. W takiej sytuacji możliwe są dwa scenariusze:
1) zapis o dopuszczeniu indywidualnych systemów odprowadzających ścieki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że można ze spokojem wybudować przydomową oczyszczalnię, a jeśli w przyszłości pojawi się możliwość podłączenia domu do kanalizacji, właściciel prywatnego systemu nie będzie musiał z niego rezygnować,
2) jeśli nie przewidziano żadnych tymczasowych rozwiązań do momentu postawienia sieci kanalizacyjnej, wnioski o pozwolenie na przydomowe oczyszczalnie nie będą pozytywnie rozpatrywane przez urząd.

Ochrona środowiska

Dylemat, czy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, należy rozwiązywać również w oparciu o kwestie ochrony środowiska i ogólnego bezpieczeństwa. Gdy działka znajduje się na terenie podlegającym szczególnej ochronie (np. w pobliżu parków krajobrazowych), konieczne będzie odwołanie się do przepisów lokalnych. Są one rozstrzygające także w przypadku obszarów narażonych na zalewanie wodami opadowymi czy podatnych na powodzie.

Prawo wodne

Kolejne prawo, które trzeba wziąć pod uwagę, to tzw. prawo wodne. Właściciele gruntu nie muszą ubiegać się o pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie oczyszczonych ścieków do gleby lub wody, o ile nie przekraczają one objętości 5m3 na 24 godziny. Na potrzeby przydomowej oczyszczalni powinna to być aż nadto wystarczająca ilość, zalecamy jednak indywidualne konsultacje z wydziałem ochrony środowiska – pozwoli to rozwiać wszelkie wątpliwości i lepiej rozeznać się w temacie metod odprowadzania oczyszczonych ścieków.

Gdzie zgłosić budowę przydomowej oczyszczalni?

Zamiar postawienia przydomowej oczyszczalni ścieków zgłaszamy w starostwie. W przypadku, gdy minie 30 dni, a urząd nie sprzeciwił się naszemu postanowieniu, prawo umożliwia rozpoczęcie budowy. Warto się z tym pospieszyć, nie wolno bowiem przekroczyć terminu startu robót wyznaczonego w zgłoszeniu o więcej niż 2 lata.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE