Najpierw warto byłoby zastanowić się z jaką kartą mielibyśmy do czynienia. Karta płatnicza dla dziecka powinna spełniać kilka podstawowych funkcji. Przede wszystkim powinna być skorelowana z kontem rodziców, by móc lepiej nią zarządzać. Po drugie, nie powinna mieć wszystkich funkcji normalnej karty, a więc być przeznaczona np. do wypłaty pieniędzy z bankomatu. Po trzecie, powinna umożliwiać płatności nie tylko w polskiej walucie, ale także w walucie obcej, np. w euro czy dolarach.
Wady posiadania karty przez dziecko
Nie można znaleźć wielu wad takiego rozwiązania, jeśli wybierzemy dobrą kartę, np. kartę do konta rodzica. Jeśli otrzymamy kartę o ograniczonych możliwościach, to tak naprawdę nie można dopatrzyć się negatywów. Dzieci i tak korzystają z gotówki, a przy tym będą musiały po postu uważać na samą kartę i jej zgubienie. Dlatego w pewnym sensie nakłada to na dziecko większe obowiązki i odpowiedzialność.
Zalety posiadania karty dla dziecka
Przede wszystkim taka karta to nauka samodzielności, podejmowania decyzji oraz indywidualnego podejścia do zarządzania pieniędzmi. W ten sposób dziecko czuje się ważniejsze i otrzymuje zaufanie, któremu chce sprostać. Po drugie łatwość skontrolowania funduszy oraz miejsca płatności pozwala rodzicom trzymać rękę na pulsie. Po trzecie w końcu, jest to wygodne, np. podczas wycieczek, gdy dziecko nie otrzymuje całej kwoty, a jedynie kwotę wystarczającą na co dzień, dzięki czemu nie ma ryzyka zgubienia dużej ilości pieniędzy czy bycia okradzionym. To kompleksowe rozwiązanie.