Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?

Opublikowano:
Autor:

Czym zajmuje się inżynieria tkankowa? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Inżynieria tkankowa należy do nauk technicznych i zajmuje się wykorzystaniem wiedzy medycznej, a także metod inżynierii materiałowej do produkowania funkcjonalnych zamienników uszkodzonych tkanek, bądź całych narządów. Inżynieria tkankowa obejmuje manipulacje komórkami , które mają sprzyjać powstaniu odpowiednich warunków do wzrostu tkanek, czyli wytwarzaniem odpowiednich rusztowań, które podtrzymują i wpływają na warunki wzrostu tkanki. Intensywny rozwój tej dziedziny naukowej notuje się na połowę lat 90. W praktyce znalazły zastosowanie na przykład implanty skóry, czy tkanki chrzęstnej. Inżynieria tkankowa oraz terapie wykorzystujące komórki macierzyste są w obszarze zainteresowania medycyny regeneracyjnej.

Jakie materiały są wykorzystywane w inżynierii tkankowej 

Inżynieria tkankowa jest dziedziną, która opiera się na manipulacjach żywymi komórkami. To jakie komórki mają właściwości determinuje możliwy sposób ich wykorzystania. Przełomowe było odkrycie sposobu na przedłużanie telomerów, czego skutkiem okazało się możliwe wytwarzanie nieśmiertelnych linii komórkowych. Odkrycie było przełomem, ponieważ do tej pory rozwój kultur laboratoryjnych zdrowych, niepodlegających transformacji nowotworowej, komórek ssaków ograniczał limit Hayflicka, czyli ograniczenie liczby dopuszczalnych podziałów.

Jaki jest cel stosowania inżynierii tkankowej?

Inżynieria tkankowa ma za zadanie zastąpić, przywrócić, udoskonalić bądź też podtrzymać funkcje tkanek oraz narządów za pomocą specjalnych implantów, które zawierają komórki własne pacjenta osadzone na materiale, który służy jako rusztowanie. Takie przestrzenne rusztowania są zasiedlane komórkami hodowanymi w warunkach in vitro, a następnie powstałą konstrukcję wszczepia się w miejsce ubytku. Takie rusztowania są tworzone z biozgodnych materiałów, które na początku pełnią rolę sztucznej substancji międzykomórkowej i stymulują komórki do namnażania, różnicowania i odtwarzania tkanki. Następnie, kiedy już powstaje nowa tkanka, rusztowania ulegają powolnej degradacji, dzięki czemu nie ma konieczności przeprowadzania kolejnych zabiegów w celu usunięcia rusztowania. Inżynieria tkankowa pozwala na odtwarzanie nowych tkanek, które strukturalnie i funkcjonalnie są zdrowe.

Inżynieria tkankowa w kosmetologii

Inżynieria tkankowa jest dziedziną, która prężnie się rozwija. Dzięki inżynierii tkankowej powstają preparaty do pielęgnacji profesjonalnej jakich jeszcze nie było na rynku kosmetycznym. Są to produkty oparte na innowacyjnej recepturze, która działa na poziomie komórkowym. Dzięki takiemu działaniu preparaty są stosowane do kompleksowej odbudowy oraz regeneracji tkanek poprzez inicjowanie szlaków komunikacji między komórkami oraz modulację stanu zapalnego różnych struktur. Do tego rodzaju innowacyjnych produktów należy linia Gen Factor Hydro. Są to innowacyjne produkty, dzięki którym można kompleksowo działać na różne problemy skórne. W składzie tych produktów można znaleźć na przykład czynniki wzrostu, transferryny, colostrum, aminokwasy.

Jak działają produkty Gen Factor Inżynieria Tkankowa?

Linia Gen Factor Hydro to aktywne biologicznie produkty, które służą do kompleksowej regeneracji i odbudowy skóry. Składniki aktywne zawarte w preparatach są umieszczone w biopolimerowej bazie hydrożelowej, co umożliwia szybą aplikację. Gen Factor stymuluje wzrost komórek i tkanek, dzięki czemu można redukować uszkodzenia skóry takie jak blizny, rozstępy. Ponadto Gen Factor wykazuje działanie łagodzące, normalizuje procesy gojenia głębokich uszkodzeń skóry, zmniejsza przebarwienia oraz działa przeciwzapalnie. Kluczowy jest odpowiedni dobór preparatu w zależności od problemu skórnego.

  • Modulator Gen Factor 01, który zawiera transferryny, świetnie nadaje się do łagodzenia stanów zapalnych.
  • Stymulator Gen Factor 02 bogaty w czynniki wzrostu stymuluje skórę do regeneracji i odbudowy.
  • Regenerator Gen Facotor 03 posiada transferryny oraz colostrum – może być stosowany na blizny, pękające pięty oraz po terapiach kwasowych.
  • Gen Factor Base to bioaktywny żel, który można łączyć z innymi preparatami Gen Factor Hydro. Posiada silne właściwości nawilżające. Wzmacnia efektywność wykonywanych zabiegów poprzez zwiększenie warstwy poślizgowej, zapobiegając tym samym zbyt szybkiemu odparowaniu preparatu właściwego.

Więcej o Gen Factor znajdziesz na https://cosmed24.pl/kosmetyka-profesjonalna/gen-factor-inzynieria-tkankowa/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy