reklama

Dysleksja rozwojowa - przyczyny, objawy i leczenie dysleksji

Opublikowano:
Autor:

Dysleksja rozwojowa - przyczyny, objawy i leczenie dysleksji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleWiesz, że nawet 9% dzieci i młodzieży cierpi na dysleksję? Na szczęście większość z nich dzięki regularnym ćwiczeniom pokonuje swoje ograniczenia. Walka z dysleksją nie musi być trudna - stworzenie tablicy motywacyjnej, regularne wykonywanie zadań, a nawet gry i zabawy mogą pomóc. Dokładniejsze wskazówki znajdziesz w artykule!

Przyczyny i objawy dysleksji

Przyczyn dysleksji nie można jednoznacznie stwierdzić - u każdego dziecka, może mieć inne podłoże. Do najczęstszych przyczyn zalicza się zakłócenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, nieprawidłowa interakcja pomiędzy obiema półkulami mózgu, czynniki genetyczne (występowanie dysleksji w rodzinie), a także choroby psychosomatyczne (np. problemy emocjonalne).

Co może wskazywać na dysleksję u Twojego dziecka?

  • problemy w szkole, nienadążanie za grupą rówieśniczą,
  • kłopoty z pisaniem i czytaniem,
  • obniżona sprawność ruchowa,
  • trudności z zapamiętywaniem,
  • słaba orientacja w czasie.

Ćwiczenia dla dyslektyków

Istnieje wiele czynności, które pomagają zredukować dysleksję. Wśród nich znajdują się ćwiczenia motoryki małej (sprawność palców i dłoni), a także motoryki dużej (ogólny rozwój fizyczny). Przykładowe zadania znajdziesz na stronie jamama.pl. Wpływ na dysleksję mają także odpowiednio dobrane gry i zabawy. Zaliczamy do nich m.in. domino, scrabble, głuchy telefon, układanie obrazków i opowiadanie o nich, rzucanie do celu, gra w klasy itp. Dzięki temu, że zadania będą proste i ciekawe, dziecko zbyt szybko się nie zniechęci. Żeby utrzymać regularność ćwiczeń, przyda Ci się tablica motywacyjna.

Tablica motywacyjna dla dzieci z dysleksją

Zadania, które proponujesz dziecku, są interesujące, a mimo to nie chce ich wykonywać? Wypróbuj tablicę motywacyjną! Jest to niezwykła pomoc wychowawcza, która nie tylko zmotywuje dziecko do ćwiczeń, ale też do grzecznego zachowania. Wystarczy, że wypiszesz na niej ćwiczenia, które mały człowiek ma wykonać, a za każde ukończone zadanie otrzyma uśmiechniętą buźkę. Pewna ilość takich nagród może skutkować np. wspólnym wyjściem na lody. Nie wiesz jak wykonać tego typu tablicę? Zajrzyj na stronę jamama.pl - znajdziesz tam instrukcję krok po kroku i przykładową ilustrację. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom Twoje dziecko znacznie zredukuje wpływ dysleksji na jego rozwój. Życzymy powodzenia!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE