Na czym polega badanie kapsułką endoskopową?
Endoskopia kapsułkowa to badanie przewodu pokarmowego. Przeprowadza się je za pomocą specjalnej kapsułki, która zawiera kamerę, lampę LED i nadajnik radiowy. Pacjent połyka kapsułkę, która następnie przechodzi przez jego przewód pokarmowy (podobnie jak kęs jedzenia), wykonując po drodze zdjęcia. Fotografie są bezpośrednio przesyłane do odbiornika, który pacjent nosi na pasku. Dzięki wykonanym w ten sposób zdjęciom, lekarz może łatwo prześledzić cały obraz przewodu pokarmowego pacjenta. Kapsułka jest wydalana z organizmu razem z kałem, po upływie od 12 do 24 godzin.
Kiedy warto wykonać endoskopię kapsułkową?
Najczęstszym wskazaniem do wykonania endoskopii kapsułkowej jest podejrzenie choroby w jelicie cienkim, której nie da się zdiagnozować za pomocą innych metod. Badanie kapsułką endoskopową najczęściej jest zlecane w przypadku:
- niedokrwistości o niejasnej przyczynie,
- krwawienia z przewodu pokarmowego (jeśli jego źródła nie udało się ustalić podczas gastroskopii lub kolonoskopii),
- przewlekłych bólów brzucha,
- nawracających biegunek,
- podejrzenia choroby Leśniowskiego i Crohna,
- uszkodzeń polekowych,
- zespołów złego wchłaniania,
- polipów,
- nowotworów.
Endoskopia kapsułka – gdzie można zrobić badanie?
Badanie kapsułką endoskopową można wykonać w wielu szpitalach, klinikach i ośrodkach medycznych w Polsce. W większości przypadków, do przeprowadzenia badania jest potrzebne skierowanie od lekarza specjalisty. Gdzie można wykonać endoskopię kapsułkową?
- W klinikach gastroenterologii
- W szpitalach (chodzi o placówki, w których znajduje się oddział gastroenterologiczny)
- W pracowniach endoskopowych
- W przychodniach gastroenterologicznych
Endoskopia kapsułkowa – jak się przygotować?
Żeby uzyskać dokładne i wiarygodne wyniki endoskopii kapsułkowej, należy się do niej odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Wystarczy trzymać się kilku prostych zaleceń.
- Na tydzień przed badaniem dobrze jest wykluczyć z diety pieczywo z ziarnami oraz owoce i warzywa z pestkami.
- Na tydzień przed badaniem należy odstawić leki i suplementy bogate w żelazo.
- Na dwa dni przed badaniem warto wprowadzić dietę bezresztkową. Sprawdzą się takie produkty jak: białe pieczywo, makaron, ryż, kisiel, budyń.
- Ostatni posiłek należy zjeść na ok. 20 h przed planowanym badaniem. Dodatkowo, trzeba przyjąć zlecony przez lekarza preparat przeczyszczający.
Koszt badania kapsułką endoskopową jest ustalany przez każdą placówkę medyczną indywidualnie. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ile takie badanie może kosztować. To zależy od wielu czynników, np. lokalizacji placówki medycznej, czasu trwania badania czy typu kapsułki użytej do badania.
W zależności od placówki, koszt badania może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W przychodniach Salve, za endoskopię kapsułkową trzeba zapłacić ponad 3000 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszt konsultacji przed badaniem, czyli ok. 200 złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.