Energia bierna w fotowoltaice - jakie są jej zastosowania?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Energia bierna w fotowoltaice - jakie są jej zastosowania?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Energia elektryczna to obecnie nieodzowny element funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego, rolnego i przedsiębiorstwa. W przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej od Sunday Polska https://sundaypolska.pl rachunki za energię elektryczną są zdecydowanie niższe, właściciele nieruchomości mogą jednak spodziewać się na rachunku pozycji za pobór energii biernej. W dzisiejszym artykule poruszymy kwestię energii biernej i sprawdzimy, jakie są jej rodzaje oraz czym się charakteryzują. 

 

Co wspólnego ma energia bierna z instalacją fotowoltaiczną? 

Energia bierna jest pobierana zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak również biurowce i przedsiębiorstwa, które wcześniej zdecydowały się na zainstalowanie instalacji PV, z kolei w charakterze pojemnościowym (co jest nowym rozwiązaniem) dotyczy głównie farm fotowoltaicznych. Natomiast głównym źródłem pojawienia się mocy biernej jest obecność kondensatorów w falownikach fotowoltaicznych, pojemność okablowania AC i prąd biegu jałowego transformatora. 

 

Energia czynna i energia bierna - czym jest? 

Zarówno energia czynna, jak i bierna konieczne są do prawidłowego działania urządzeń elektrycznych. Energia czynna, znana także pod nazwą energii użytecznej, jest wykorzystywana do przetworzenia energii elektrycznej na mechaniczną i jest wyrażana w jednostce Wat [W]. Z kolei energia bierna jest podstawą funkcjonowania urządzeń, które do swojego działania potrzebują źródło prądu przemiennego. Jednostką mocy energii biernej jest War (lub Var) [V]. 

 

Spotkać można się także z dodatkowym pojęciem - energia pobrana. Jest to energia, która została pobrana z zakładu energetycznego w okresie, gdy zapotrzebowanie okazało się być wyższe niż wyprodukowana energia z instalacji fotowoltaicznej, w tym np. nocą. 

 

Energia bierna przy instalacji PV 

Niezbędna do prawidłowego działania urządzeń elektrycznych energia bierna, w odróżnieniu do energii czynnej, nie jest zamieniana na użyteczne ciepło lub pracę - co możemy zaobserwować w przypadku energii czynnej. 

 

Zadaniem energii biernej jest umożliwienie odpowiedniej pracy urządzeń elektrycznych, jednak nie jest ona zużywana, a krąży jedynie między odbiornikami a siecią.Opłata za tę energię dla użytkowników instalacji fotowoltaicznej z kolei wynika z dodatkowego obciążenia sieci. Użytkownicy fotowoltaiki, którzy przekroczą określony limit poboru energii biernej muszą liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. 

 

Prosument a energia bierna 

Prosument jest osobą wytwarzającą  produkt/usługę i jednocześnie korzystającą z danego dobra jako konsument. Najprościej mówiąc, definicja prosumenta używana jest głównie w kontekście fotowoltaiki, czyli osoby, która m.in. wytwarza energię z odnawialnego źródła energii i z niej korzysta. Oczywiście fotowoltaika nie jest jedynym produktem, którego pojęcie to dotyczy, są to także inne rozwiązania OZE. 

 

Jak kontrolować poziom pobieranej energii biernej? 

Metodą na kontrolowanie poziomu pobieranej energii biernej w przypadku korzystania z paneli fotowoltaicznych, jest zastosowanie baterii kondensatorów lub baterii dławików indukcyjnych (dla mocy biernej wytwarzanej pojemnościowo). Wówczas możliwe jest uzyskanie efektu w postaci wytwarzania przeciwnej energii biernej wokół odbiornika. Dzięki temu nie jest konieczne jej transportowanie przez całą sieć elektroenergetyczną. 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE