Rosnące tempo życia determinuje nas do poszukiwania coraz tańszych i bardziej ekonomicznych, a zarazem efektywniejszych środków transportu, szczególnie w dużych, zatłoczonych ośrodkach miejskich. Praktyczne i szybkie hulajnogi elektryczne są jednym z najlepszych przykładów tego trendu. Ekologiczne i tanie w utrzymaniu stanowią alternatywę zarówno dla nieekonomicznych samochodów osobowych, jak i powolnej, zatłoczonej komunikacji miejskiej.
Hulajnogi elektryczne sposobem na smog w mieście?
Duże aglomeracje, również w Polsce, na różne sposoby walczą ze smogiem. Jego źródłem są zarówno piece opalane węglem, jak i spaliny samochodowe, pochodzące w szczególności ze starych aut z napędem Diesla. Korki na ulicach sprawiają, że podróż do pracy lub na uczelnię własnym samochodem nie jest najszybsza.Poza negatywnym wpływem na zanieczyszczenie powietrza narażamy się na opóźnienia wynikające z niskiej przepustowości miejskich arterii. Sposobem na te problemy są jednoosobowe pojazdy napędzane prądem elektrycznym.
Nowoczesne hulajnogi elektryczne stanowią szybki i ekonomiczny środek transportu. Cena zakupu nowego egzemplarza, wyposażonego w wydajny silnik i pojemny akumulator, jest wielokrotnie niższa niż używanego samochodu osobowego. Jednocześnie za stosunkowo niewielkie pieniądze możemy wejść w posiadanie pojazdu o dużym zasięgu, pozwalającego na wygodne dojazdy do pracy, sklepu czy szkoły.
Ogromną zaletą jest zerooemisyjność tego rozwiązania. Jeżeli ładowanie baterii następuje z sieci elektrycznej wykorzystującej odnawialne źródła energii, bezpośrednio przyczyniamy się do redukcji zanieczyszczeń powietrza i zjawiska smogu w mieście. Niektóre modele zostały wyposażone w systemy odzyskiwania energii hamowania, które dodatkowo podnoszą ich walory ekologiczne.
Tania i ekologiczna alternatywa dla samochodów
Ulice dużych miast zdominowane są przez samochody osobowe, które już dawno przestały być efektywnym środkiem transportu na ich terenie. Od niedawna świetną alternatywą (lub uzupełnieniem!) stały się funkcjonalne i tanie hulajnogi elektryczne. Dlaczego uważamy, że mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne pojazdy spalinowe w dużych aglomeracjach?• Zakup nowego modelu z wyższej półki jest wielokrotnie tańszym wydatkiem niż kupno kilkuletniego, używanego auta z niskim przebiegiem.
• Koszty utrzymania są bardzo niskie, poza ładowaniem baterii nie ponosimy dodatkowych kosztów takich jak ubezpieczenie OC, przeglądy techniczne czy drogie naprawy.
• Poręczne i lekkie egzemplarze możemy zapakować w pokrowiec i zabrać ze sobą do pociągu lub autobusu, wybierając się w dalszą podróż. W ten sposób oszczędzamy znaczne kwoty w porównaniu z jazdą samochodem, a jednocześnie nie pozbawiamy się komfortu poruszania się własnym środkiem transportu.
• Nie musimy poświęcać czasu na poszukiwanie wolnych miejsc parkingowych ani wydawać pieniędzy na opłaty za parkowanie w płatnych strefach miejskich.
Interesującym z praktycznego punktu widzenia rozwiązaniem wydaje się podejście hybrydowe. Mieszkając w małej miejscowości, najczęściej koniecznością jest posiadanie samochodu. Dojeżdżając do pracy w dużym mieście, możemy spakować hulajnogę elektryczną do bagażnika, unikając w ten sposób wjeżdżania do zatłoczonego centrum. Parkujemy kilka kilometrów dalej na bezpłatnym parkingu, a w dalszą podróż wybieramy się pojazdem na prąd.
Miejska hulajnoga elektryczna – dlaczego warto ją mieć?
Korzyści wynikające z kupna hulajnogi docenią nie tylko kierowcy, ale również osoby nieposiadające własnego auta. Również ci, którzy na co dzień do zakładu pracy albo siedziby uczelni dojeżdżają autobusem miejskim lub tramwajem mogą skorzystać z jej zalet. Dlaczego warto ją mieć?• Oszczędzamy czas, unikając stania w korkach i czekania na przystankach.
• Nie wydajemy pieniędzy zarówno na drogi olej napędowy lub benzynę, jak i drogie bilety komunikacyjne.
• Dzięki zerowej emisji pojazdów na prąd przyczyniamy się do redukcji zanieczyszczeń powietrza i walki ze smogiem.
• Nie musimy mieć specjalnych uprawnień czy prawa jazdy.
• Możemy sprawnie dotrzeć w miejsca, gdzie nie dojedziemy samochodem lub komunikacją publiczną.
Rozważając powyższe aspekty, można stwierdzić, że wybór hulajnogi elektrycznej jest uzasadniony w większości przypadków, o ile nie pracujemy zdalnie z domu. Jednocześnie, ze względu na gabaryty oraz możliwość łatwego złożenia i przenoszenia, stanowi ona lepsze rozwiązanie niż rower napędzany w ten sam sposób.
Czy podstawowy model hulajnogi elektrycznej wystarczy?
Na rynku dostępne są modele, które możemy zakupić już za niewiele ponad 1000 zł, a także bardziej zaawansowane egzemplarze za kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. Podstawowe produkty często są dosyć lekkie, jednak w praktyce nie pozwalają na podróż dłuższą niż kilkanaście kilometrów, ze względu na niską pojemność zamontowanych baterii. Podobnie z rozwijaną prędkością i realnym, maksymalnym obciążeniem. Trzeba pamiętać, że na ciężar składa się nasza waga, jak i dodatkowy bagaż (np. plecak lub torba sportowa).Często okazuje się, że dołożenie kilkuset złotych może zaowocować kupnem lepszego egzemplarza, wyposażonego w wydajne oświetlenie pozwalające na bezpieczną jazdę w nocy, a zarazem większą ekonomię, dzięki systemom odzyskiwania energii czy specjalnym trybu oszczędzania prądu.
Hulajnoga elektryczna do miasta – jak wybrać odpowiednią?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wybrać hulajnogę elektryczną odpowiednią do jazdy po mieście. Warto przemyśleć tę decyzję, zwracając uwagę na kilka aspektów.• Budżet – podstawowym parametrem, jaki będzie nas interesować, jest oczywiście cena. Już za ok. 2000 zł kupimy pojazd pozwalający na komfortowe dojazdy do pracy. Czasem warto jednak poczekać i zaoszczędzić większą kwotę na ten cel.
• Dynamika jazdy – jeżeli nie zależy nam na osiąganiu dużych prędkości, raczej nie będziemy zainteresowani dużą mocą silnika i 250 W w zupełności nam wystarczy. Warto jednak pamiętać, że na terenach bardziej górzystych i przy podjazdach pod wzniesienia większa moc może być atutem.
• Bateria – należy zwrócić uwagę zarówno na jej pojemność, jak i czas ładowania. Akumulator pozwalający na przejechanie kilkudziesięciu kilometrów to pozorna zaleta, gdyż często wystarczy nam mniejszy, który będziemy w stanie szybko naładować, podłączając do gniazdka.
• Waga – jeżeli dużo podróżujemy na dalsze odległości – samochodem, autobusem lub pociągiem – powinniśmy zwrócić uwagę na ciężar hulajnogi i możliwości jej łatwego składania.
• Obciążenie – maksymalny udźwig wielu modeli oscyluje wokół 100 kg. Jest to indywidualna sprawa. Trzeba jednak pamiętać, że do naszej wagi powinniśmy dodać jeszcze rozmiar ewentualnego bagażu, który również będziemy przewozić.
Kupując miejski pojazd elektryczny, warto zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie, najlepiej w technologii LED, które pozwoli nam na bezpieczne poruszanie się po zmroku. Również systemy bezpieczeństwa i dobry układ hamulcowy są elementami, które podnoszą komfort użytkowania sprzętu.
Więcej o hulajnodze elektrycznej do miasta znajdziesz w tym artykule: https://electricfeel.pl/blog/hulajnoga-elektryczna-miejska-jak-wybrac/
Przyszłość transportu pod znakiem małych pojazdów elektrycznych
Nie ulega wątpliwości, że przyszłość transportu, szczególnie w dużych metropoliach, stoi pod znakiem małych i szybkich pojazdów wyposażonych w ekologiczny napęd elektryczny. Pozwolą one nie tylko na znaczną redukcję korków, ale przede wszystkim obniżenie emisji spalin do atmosfery, które są jedną z przyczyn zjawiska smogu. Jednym z najnowszych, zdobywających popularność rozwiązań w tej kategorii są hulajnogi na prąd – szybkie, tanie i niewymagające dużej ilości miejsca do parkowania.Artykuł powstał we współpracy z serwisem ElectricFeel.pl