Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie?

Opublikowano:
Autor:

Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Mieszkania na sprzedaż w Krakowie należą do jednych z najdroższych w kraju. To tu padają zresztą kolejne rekordowe ceny mieszkań – niedawno za luksusowy apartament tuż przy Wawelu zapłacono ponad 8 milionów złotych! Czy w Krakowie da się jednak kupić tanie mieszkania, a jeśli tak, to czy tylko na rynku wtórnym?

Jakie są ceny mieszkań na sprzedaż z rynku pierwotnego i wtórnego w Krakowie?

Ceny mieszkań na sprzedaż w Krakowie w ofercie Biura Nieruchomości WGN różnią się oczywiście w zależności od tego, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego, czy z rynku wtórnego. Ceny te nie są jednak aż tak diametralnie różne, jak mogłoby nam się wydawać, a to, czy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego, czy pierwotnego, ma, jak się okazuje, drugorzędne znaczenie. Za jedne z najtańszych mieszkań używanych zapłacimy bowiem nawet mniej niż 5 tysięcy złotych za metr kwadratowy, podczas gdy w przypadku nowych mieszkań cena ta zaczyna się od około 5,4-5,8 tysiąca złotych. Różnica – jest, ale czy faktycznie jest to różnica, która skusiłaby potencjalnego nabywcę do zmiany planów i zakupu mieszkania używanego? To wątpliwe.

A jak mają się do siebie ceny najdroższych mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego? No cóż, podobnie. Do najczęściej spotykanych najwyższych cen za mieszkania z rynku pierwotnego należą kwoty rzędu 15 tysięcy za metr kwadratowy. Jednak zwłaszcza w okolicy Starego Miasta znalezienie mieszkania z rynku wtórnego, w którym metr kwadratowy będzie kosztował ponad 14 tysięcy złotych nie będzie problemem. Moglibyśmy więc uznać, że ceny są stosunkowo podobne, choć pojawia się uzasadnione podejrzenie, że mieszkania zapewne różnią się wieloma innymi parametrami. W każdym razie, nowe mieszkania są droższe – nieznacznie, ale są. Prawda? No właśnie, nie do końca. We wrześniu 2017 roku sprzedano bowiem mieszkanie w Krakowie w cenie, która jak dotąd pozostaje rekordem dla całej Polski. Nabywca zapłacił tu bowiem za 230-metrowy apartament w odnowionej kamienicy z XIX wieku – tak, rynek wtórny! – aż osiem i pół miliona złotych. Daje to niemal 37 tysięcy złotych za jeden metr kwadratowy!

Widzimy zatem, że zwracając uwagę wyłącznie na cenę mieszkania nie zajdziemy zbyt daleko. Co jeszcze się liczy? Ważne są przede wszystkim lokalizacja mieszkania – zarówno na mapie całego miasta, jak i na mapie dzielnicy, czyli odległość od przystanków komunikacji miejskiej, centrów handlowych czy szkół i przedszkoli – a także jego wielkość – za metr kwadratowy w mniejszym mieszkaniu zapłacimy więcej niż w przypadku mieszkania o większej powierzchni – oraz standard lokalu. Liczy się również to, czy mieszkanie znajduje się w bloku z wielkiej płyty, czy może w ponad stuletniej zabytkowej kamienicy albo w stosunkowo nowym budynku, postawionym w ciągu ostatnich kilku lat.

W takich zabudowaniach znaleźć można nie tylko mieszkania, ale i lokale usługowe, o których więcej dowiedzieć się można z portalu Komercja24.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE