reklama

Ile trwa budowa farmy fotowoltaicznej i od czego to zależy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ile trwa budowa farmy fotowoltaicznej i od czego to zależy? - Zdjęcie główne

Ile trwa budowa farmy fotowoltaicznej i od czego to zależy?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleFarmy fotowoltaiczne są sposobem na pozyskiwanie dużej ilości prądu w sposób całkowicie ekologiczny. Wykorzystują one odnawialne źródła energii, czyli promienie słoneczne. To sposób na tanie i efektywne wytwarzanie energii elektrycznej. Ile kosztuje farma fotowoltaiczna? Jak długo trwa jej budowa?

Budowa farmy fotowoltaicznej a wybór lokalizacji

Farma fotowoltaiczna nie może znaleźć się w dowolnym miejscu. Wybierając odpowiednią działkę, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Posesja powinna znajdować się w odległości nie większej niż 500 m od linii energetycznej. Dzięki temu będzie można łatwo wykonać przyłączenie.

Działka pod budowę farmy fotowoltaicznej powinna mieć co najmniej kilkadziesiąt hektarów. Dobrym wyborem jest teren płaski, z możliwością postawienia konstrukcji ze strony południowej. W niektórych miejscach stworzenie farmy jest niemożliwe, ze względu na wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Większa liczba paneli może być traktowana jako zagrożenie dla środowiska naturalnego, dlatego nie może znajdować się na obszarze Natura 2000 czy parków narodowych.

Farmy fotowoltaiczne najczęściej powstają na gruntach klasy IV i gorszych, gdzie nie ma możliwości prowadzenia efektywnej działalności rolniczej.

Właściciel instalacji fotowoltaicznej często nie jest w stanie samodzielnie ocenić, czy dana lokalizacja sprawdzi się pod budowę farmy. Z tego powodu w wielu przypadkach dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy przeprowadzą profesjonalną ekspertyzę. Sprawdzą, czy panele fotowoltaiczne postawione w danym miejscu będą wydajne.

Farma fotowoltaiczna – jak zacząć? Formalności przed budową


Budowanie farmy fotowoltaicznej wymaga dopełnienia następujących formalności prawnych:

·    zakup lub dzierżawa odpowiedniej działki,

·     uzyskanie decyzji środowiskowej,

·     weryfikacja miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

·     ewentualne ubieganie się o warunki zabudowy,

·      uzyskanie warunków przyłączeniowych,

Trzeba też uzyskać pozwolenie na budowę farmy PV w oparciu o projekt budowlany.

Po zakończeniu prac budowlanych konieczne jest też sporządzenie powykonawczej mapy geodezyjnej. W tym celu należy udać się do Urzędu Regulacji Energetyki. Sprzedaż energii elektrycznej jest możliwa dopiero po podłączeniu instalacji do sieci.

Ile trwa budowa farmy fotowoltaicznej?


Budowa farm fotowoltaicznych może trwać nawet 2 lata, w zależności od wielkości przedsięwzięcia oraz ewentualnych problemów, które pojawiają się w trakcie realizacji. Warto pamiętać, że sam proces dopełniania niezbędnych formalności zajmuje kilka miesięcy.

Czas realizacji inwestycji może się wydłużyć w sytuacji, gdy dojdzie do niespodziewanych problemów, jak np. odkrycie na działce obiektów nienaniesionych na mapy czy awaria sprzętu. W przypadku farmy fotowoltaicznej kafarowanie to usługa, która pozwala przyspieszyć prace. Kafary to urządzenia pozwalające na szybkie wbijanie pali w ziemię. Wielu wykonawców farm do pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca dysponuje takimi urządzeniami.

Budowa farmy fotowoltaicznej: z pomocą wykonawcy czy samemu?


Proces budowy farmy fotowoltaicznej bywa skomplikowany. Samodzielna realizacja takiej inwestycji zwykle wiąże się z niższymi kosztami. Inwestor może zakupić gotowy projekt, w przypadku którego budowa trwa zaledwie kilkanaście tygodni. W trakcie prac mogą jednak pojawić się różne komplikacje. W wielu przypadkach prowadzą one do dodatkowych przestojów, a nawet straty wydajności wynoszącej nawet kilka procent. Może to wynikać m.in. z niewłaściwego doboru działki czy rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych.

Profesjonalni wykonawcy mają znacznie większe doświadczenie w branży. Ich usługi są droższe, jednak w wielu przypadkach pozwalają przyspieszyć cały proces i uniknąć niespodziewanych problemów. Specjaliści wiedzą, jak sprawnie radzić sobie z komplikacjami. Dysponują również sprzętem, którego zdobycie i obsługa przed prywatnego inwestora często są niemal niemożliwe.

Samodzielny montaż farmy fotowoltaicznej podłączonej do sieci energetycznej jest więc dobrym wyborem jedynie dla osób doświadczonych z branży. W przypadku początkujących znacznie lepszym wyborem jest skorzystanie z usług profesjonalistów oferujących farmę fotowoltaiczną "pod klucz".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE