Na czym polega przegląd samochodu?
Przegląd to inaczej badanie techniczne, które wykonuje się w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Jego wykonanie jest obligatoryjne dla wszystkich pojazdów, a jego przebieg ustala odpowiednia ustawa. Kierowców obowiązują jasno określone reguły w zakresie tego, kiedy należy udać się na badania techniczne.Standardowo przegląd wykonuje się co roku, czyli przed upływem 365 dni od poprzedniego badania. W przypadku nowego samochodu sytuacja wygląda nieco inaczej. Na pierwsze badanie techniczne pojazdu z salonu należy się udać w ciągu trzech lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie w ciągu dwóch lat; później zgodnie z ogólnymi zasadami. Ciągniki, maszyny rolnicze i motorowery bada się najpierw w ciągu trzech lat, a następnie co dwa lata. Zabytkowy samochód osobowy bada się wyłącznie przed rejestracją. Konieczność wykonania badania technicznego może wynikać również z kontroli drogowej, która wykonała nieprawidłowości.
Należy odróżnić badania techniczne od przeglądu technicznego. Kierowcy mylnie używają tych pojęć zamiennie. Przegląd techniczny wykonuje się w autoryzowanym serwisie w celu podtrzymania gwarancji.
Co sprawdzają podczas badania technicznego?
Przebieg badania technicznego jest ustalony prawnie. Sprawdza się szereg elementów: niezbędne wyposażenie (pasy, trójkąt, gaśnica), hamulce, układ kierowniczy, układ wydechowy (ze względu na przepisy dotyczące ochrony środowiska), stan amortyzatorów, ogumienia, szyb czy nawet karoserii. Weryfikuje się również dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym pod kątem ewentualnej kradzieży czy cofania licznika. Kluczowe jest niedopuszczenie do ruchu drogowego samochodu, który z powodu swojego stanu technicznego mógłby stwarzać zagrożenie dla innych osób. Badanie techniczne trwa około 15 do 30 minut.
Koszt przeglądu
W przypadku samochodu osobowego o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony przegląd kosztuje 99 złotych. Jeśli pojazd jest wyposażony w instalację LPG, koszt badania wzrasta do łącznie 162 złotych.W przypadku pojazdów, które nie przeszły badań technicznych, stosuje się badanie cząstkowe, weryfikujące konkretny układ. Kierowca ma obowiązek dokonać niezbędnych napraw, a diagnosta jest zmuszony do zablokowania w systemie jego dowodu rejestracyjnego. Wystarczy jednak przed wykonaniem cząstkowego badania technicznego samochodu naprawić poszczególne układy. Przegląd cząstkowy również jest płatny. Przykładowo geometria kół jednej osi kosztuje 36 złotych, a hamulce 20 złotych. Nie jest to duża cena. W przypadku braku ważnego badania technicznego kierowca może otrzymać mandat sięgający nawet pięciuset złotych, blokuje się wtedy często również dowód rejestracyjny.
Dlaczego warto robić przegląd samochodu?
Choć konieczność wykonania przeglądu samochodu może być uciążliwa, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drogach. To dzięki badaniom technicznym pojazdy o złej kondycji nie mogą poruszać się po drogach do czasu usunięcia usterki. Zdarza się, że kierowcy sami nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji lub nie wiedzą o awariach. Przegląd to dobra okazja, by przyjrzeć się swojemu pojazdowi pod okiem doświadczonego diagnosty.
Gdzie zrobić badanie techniczne samochodu?
Warto wybrać taką stację kontroli pojazdów, w której jednocześnie można dokonać ewentualnych napraw. Dzięki temu nie tracisz czasy na dojazdy i nie ryzykujesz podróży samochodem stwarzającym zagrożenie dla Ciebie i innych osób. To również spore ułatwienie, gdy zablokowano Ci dowód rejestracyjny i potrzebowałbyś lawety. Taką stacją jest łódzka Habenda, która od 30 lat wykonuje przeglądy dla kierowców z całej okolicy. Sprawni, doświadczeni diagności obiektywnie ocenią stan techniczny Twojego samochodu, a w razie potrzeby otrzymasz kompleksowe wsparcie zespołu mechaników.