reklama

Jak odżywiać się zdrowo, ale nie przepłacać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak odżywiać się zdrowo, ale nie przepłacać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleZnanym mitem jest to, że zdrowe odżywianie jest drogie. Zazwyczaj jest to wygodna wymówka, która pozwala na zrezygnowanie z wszelkich prób odchudzania. Oczywiście, jeżeli nie wiemy jak odpowiednio planować posiłki, możemy przepłacać. Jak tego uniknąć?

Planuj posiłki z wyprzedzeniem i kieruj się sezonowością

Metodą na oszczędzanie jest planowanie posiłków i robienie listy zakupów. Dzięki temu nie kupujemy przypadkowych produktów, które potem musimy wyrzucać, ponieważ do niczego nam nie pasują. Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu jadłospisu możemy wiele produktów wykorzystać do kilku dań, dzięki czemu nic się nie zestarzeje i wszystko wykorzystamy. Powinniśmy brać też pod uwagę sezonowość produktów. Jeżeli zimą będziemy kupować owoce i warzywa występujące latem, to oczywiście wydamy więcej. Jeżeli nie chcemy rezygnować z letnich smaków, możemy korzystać z mrożonek. Są one wartościowe i pełne składników odżywczych.

 

Zwracaj uwagę na datę przydatności do spożycia

Podczas zakupów zwracaj też uwagę na datę ważności. Jeżeli jogurt ma jeszcze 2 dni ważności, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zdążysz go zjeść. Każdy taki zakup generuje koszty. Skorzystaj też z wielu sposobów na ograniczenie ,,food waste”. Jak? Części warzyw i owoców, które normalnie wyrzucamy możesz zamrozić i wykorzystać do sosów albo koktajli. Jeżeli świeża bazylia zaczyna więdnąć, możesz zamrozić listki w oleju i skorzystać z nich kiedy nadejdzie potrzeba. Takie nawyki znacznie zmniejszą Twoje koszty.

Skorzystaj z polskich zamienników superfoods

Wiele osób wychodzi z założenia, że receptą na zdrowie jest spożywanie nasion chia, owoców goji czy picie spiruliny. Oczywiście są to zdrowe produkty, które warto wkomponować w dietę, ale nie są one konieczne. Zazwyczaj ich cena może przyprawić o ból głowy, a przecież istnieje wiele polskich i tanich produktów, które posiadają te same właściwości. Siemię lniane, żurawina, zielona pietruszka czy rokitnik to istne bomby witamin i składników odżywczych. Są one dostępne lokalnie, a tym samym o wiele zdrowsze i zdecydowanie tańsze.

Zdrowa kuchnia nie musi być wymyślna

Pamiętajmy, że nie musimy tworzyć wymyślnych dań, żeby schudnąć. Polskie jabłka, marchew, kapusta czy maślanka to też świetne składniki, które mają dobry wpływ na nasz organizm. Dieta ma przede wszystkim nam odpowiadać, również pod względem finansowym. Warto też policzyć ile wydajemy stołując się na mieście, kupując gotowce czy zamawiając jedzenie do pracy. Często koszt miesięczny przewyższy cenę naszej zdrowej diety.

Zamiast jeść na mieście, przygotuj własne zdrowe pudełka

Również spożywanie na mieście „fit” posiłków może mocno nadszarpnąć nasz budżet. Smoothie kupione w barze z sokami, zdrowy lunch, na który wyskakujemy z biura, kupowanie na mieście gotowych zdrowych przekąsek. Oczywiście trzymanie diety poza domem jest też ważne, ale może doprowadzić do tego, że w ciągu kilku godzin wydamy kilkadziesiąt złotych.

 

Bardzo często takie jedzenie na mieście rujnuje też nasze postępy w odchudzaniu. Nawet jeżeli wybieramy pozornie zdrowe opcje, mogą one prowadzić do tycia. Sałatki czy „fit” dania z restauracji często pozornie składają się z warzyw, ale dodatki takie jak sosy czy grzanki znacznie zwiększają ich kaloryczność. Dlatego najlepiej jest zawsze być przygotowanym i mieć w zanadrzu przygotowane w domu pudełko ze zdrowym posiłkiem, który możemy zjeść w pracy albo na uczelni. Dodatkowo mamy wtedy pewność, że nasze posiłki są zdrowe i odpowiednio zbilansowane. Taka opcja jest też o wiele tańsza niż jedzenie na mieście.

Korzystaj z gazetek promocyjnych

Mogą nas tu uratować gazetki promocyjne. Na przykład gazetka Pepco często oferuje promocje na różnego rodzaju pudełka do przechowywania żywności. Mają one różne kształty i rozmiary, dzięki czemu możemy kupić pudełka do lunchu, przekąsek czy zup.

 

Z kolei gazetki promocyjne takich sklepów jak Lidl czy Biedronka mogą nam pomóc zaoszczędzić na samych składnikach. Warto wraz z nimi robić listę zakupów – przecież dla nas nie ma znaczenia czy w tym tygodniu zjemy sałatkę grecką, czy nicejską, a dla naszego portfela różnica może być zauważalna.

 

Mamy nadzieję, że z naszymi poradami odchudzanie stanie się dla Was o wiele tańsze, a dzięki temu łatwiejsze do utrzymania. Najważniejsze żeby dieta była dostosowana do naszych możliwości finansowych – tylko wtedy będzie to długofalowa zmiana, a nie chwilowy zryw. Pamiętajcie – dieta ma pasować Wam, a nie na odwrót.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE