Czym są oparzenia słoneczne?
Są to zmiany skórne pojawiające się na skutek długotrwałego działania promieniowania słonecznego. Skóra staje się wówczas mocno zaczerwieniona, piecze, a na jej powierzchni tworzą się charakterystyczne pęcherze. Odpowiedzialne za nie jest głównie promieniowanie ultrafioletowe. Gdy jego ilość osiąga taki poziom, w którym melanina traci swoje zdolności ochronne, dochodzi do powstania bolesnych, niekiedy wysiękowych zmian skórnych.
Najbardziej na oparzenie są narażone osoby o wrażliwej skórze, podatnej na podrażnienia, a także osoby o jasnej karnacji.Oparzenia powstają się u nich zwykle na twarzy, dekolcie i ramionach, a także w dolnej części brzucha oraz w wewnętrznej części ud.
Objawy oparzeń
Główne objawy oparzenia to mocno zaczerwieniona, podrażniona i gorąca skóra. Dotykając jej czujemy, że jest bardzo przesuszona i wrażliwa na każde dotknięcie.
Największe nasilenie objawów możemy zaobserwować po około 12-24 godzinach od zbyt intensywnego opalania, a w ciągu 72 godzin większość z nich ustępuje całkowicie, pozostawiając na skórze delikatną opaleniznę.
W przypadku wystąpienia oparzenia o cięższym przebiegu może pojawić się m.in. gorączka, nudności, wymioty, bóle głowy a nawet zaburzenia układu krążenia.
Niebagatelizuj objawów - Odwiedź przychodnie Jutro Medical i skonsultuj się ze specjalistom.
Stopnie oparzeń słonecznych
Wyróżniamy:
- oparzenia słoneczne I stopnia – mają łagodny przebieg i dotyczą zewnętrznej warstwy skóry. Staje się ona wtedy cieplejsza i lekko zaczerwieniona. Objawy ustępują zwykle po kilku dniach
- oparzenia słoneczne II stopnia – obejmują naskórek i skórę wewnętrzną. Objawiają się pojawianiem obrzęku i pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Mogą one niekiedy doprowadzić do częściowej martwicy naskórka, więc jeśli wystąpią zaleca się konsultację z lekarzem.
- oparzenia słoneczne III stopnia – dotyczą naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej oraz nerwów. W ich wyniku następuje uszkodzenie receptorów czuciowych, więc skóra nie reaguje na dotyk, a pacjent ma odczucie, jakby jego skóra była martwa. W przypadku takiego oparzenia niezbędna jest konsultacja lekarska, a niekiedy nawet kilkunastotygodniowa terapia.
Pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych
Najważniejsza jest szybka reakcja, w celu złagodzenia pierwszych objawów. Poparzone miejsce należy przemyć letnią wodą i przyłożyć do niego chłodny okład. Jeśli oparzenie dotyczy większej powierzchni ciała można wziąć prysznic w letniej wodzie i stopniowo schładzać skórę. Po kąpieli warto posmarować ciało delikatną emulsją lub pianką o działaniu chłodzącym, łagodzącym i nawilżającym. Jeśli od poparzenia pojawią się bąble absolutnie ich nie przekłuwaj ani nie rozdrapuj. Może to prowadzić do rozwoju zakażenia.
Domowe sposoby
Istnieje wiele domowych sposobów na łagodzenie oparzeń słonecznych:
- posmaruj ciało maślanką, kefirem lub zsiadłym mlekiem - przywróci to skórze prawidłowe pH, mocno ją odżywia i natłuszcza,
- zastosuj sok wyciśnięty z żywego aloesu,
- nałóż „maskę” z mąki ziemniaczanej i wody,
- jedz owoce i warzywa będące źródłem witaminy A, C i E,
- smaruj ciało miodem,
- stosuj olejek lawendowy i z mięty pieprzowej,
- nakładaj okłady z nagietka, mięty i oczaru wirginijskiego.
Jak się chronić przed poparzeniami?
Najważniejsze jest zachowanie umiaru w opalaniu i stosowanie odpowiedniej ochrony skóry. Pamiętaj, że promienie słońca są najmocniejsze od godziny 10 do 15, staraj się zate, spędzać te godziny w zacienionym miejscu. Podczas opalania się chroń również swoją głowę przed słońcem i nie zapominaj o piciu dużych ilości wody.
Opracowanie: Jutro Medical - nowoczesna przychodnia jutra
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.