Reklama

Jak postępowac w przypadku oparzeń słonecznych

Opublikowano:
Autor:

Jak postępowac w przypadku oparzeń słonecznych - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Letnie miesiące, swoją słoneczną pogodą zachęcają do beztroskiego wylegiwania się na słońcu. Niestety, jeśli przesadzimy z ekspozycją na promienie słoneczne może to wiązać się z różnymi konsekwencjami, takimi jak oparzenia słoneczne. Poniżej podpowiadamy jak sobie z nimi radzić.

Czym są oparzenia słoneczne?

Są to zmiany skórne pojawiające się na skutek długotrwałego działania promieniowania słonecznego. Skóra staje się wówczas mocno zaczerwieniona, piecze, a na jej powierzchni tworzą się charakterystyczne pęcherze. Odpowiedzialne za nie jest głównie promieniowanie ultrafioletowe. Gdy jego ilość osiąga taki poziom, w którym melanina traci swoje zdolności ochronne, dochodzi do powstania bolesnych, niekiedy wysiękowych zmian skórnych.
Najbardziej na oparzenie są narażone osoby o wrażliwej skórze,  podatnej na podrażnienia, a także osoby o jasnej karnacji.Oparzenia powstają się u nich zwykle na twarzy, dekolcie i ramionach, a także w dolnej części brzucha oraz w wewnętrznej części ud.

Objawy oparzeń

Główne objawy oparzenia to mocno zaczerwieniona, podrażniona i gorąca skóra. Dotykając jej czujemy, że jest bardzo przesuszona i wrażliwa na każde dotknięcie.
Największe nasilenie objawów możemy zaobserwować po około 12-24 godzinach od zbyt intensywnego opalania, a w ciągu 72 godzin większość z nich ustępuje całkowicie, pozostawiając na skórze delikatną opaleniznę.
W przypadku wystąpienia oparzenia o cięższym przebiegu może pojawić się m.in. gorączka, nudności, wymioty, bóle głowy a nawet zaburzenia układu krążenia.

Niebagatelizuj objawów - Odwiedź przychodnie Jutro Medical i skonsultuj się ze specjalistom. 

Stopnie oparzeń słonecznych

Wyróżniamy:

oparzenia słoneczne I stopnia – mają łagodny przebieg i dotyczą zewnętrznej warstwy skóry. Staje się ona wtedy cieplejsza i lekko zaczerwieniona. Objawy ustępują zwykle po kilku dniach

oparzenia słoneczne II stopnia – obejmują naskórek i skórę wewnętrzną. Objawiają się pojawianiem obrzęku i pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym. Mogą one niekiedy doprowadzić do częściowej martwicy naskórka, więc jeśli wystąpią zaleca się konsultację z lekarzem.

oparzenia słoneczne III stopnia – dotyczą naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej oraz nerwów. W ich wyniku następuje uszkodzenie receptorów czuciowych, więc skóra nie reaguje na dotyk, a pacjent ma odczucie, jakby jego skóra była martwa. W przypadku takiego oparzenia niezbędna jest konsultacja lekarska,  a niekiedy nawet kilkunastotygodniowa terapia.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych

Najważniejsza jest szybka reakcja, w celu złagodzenia pierwszych objawów. Poparzone miejsce należy przemyć letnią wodą i przyłożyć do niego chłodny okład. Jeśli oparzenie dotyczy większej powierzchni ciała można wziąć prysznic w letniej wodzie i stopniowo schładzać skórę. Po kąpieli warto posmarować ciało delikatną emulsją lub pianką o działaniu chłodzącym, łagodzącym i nawilżającym. Jeśli od poparzenia pojawią się bąble absolutnie ich nie przekłuwaj ani nie rozdrapuj. Może to prowadzić do rozwoju zakażenia.

Domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na łagodzenie oparzeń słonecznych:

  • posmaruj ciało maślanką, kefirem lub zsiadłym mlekiem - przywróci to skórze prawidłowe pH, mocno ją odżywia i natłuszcza,
  • zastosuj sok wyciśnięty z żywego aloesu, 
  • nałóż „maskę” z mąki ziemniaczanej i wody,
  • jedz owoce i warzywa będące źródłem witaminy A, C i E,
  • smaruj ciało miodem,
  • stosuj olejek lawendowy i z mięty pieprzowej,
  • nakładaj okłady z nagietka, mięty i oczaru wirginijskiego.

Jak się chronić przed poparzeniami?

Najważniejsze jest zachowanie umiaru w opalaniu i stosowanie odpowiedniej ochrony skóry. Pamiętaj, że promienie słońca są najmocniejsze od godziny 10 do 15, staraj się zate, spędzać te godziny w zacienionym miejscu. Podczas opalania się chroń również swoją głowę przed słońcem i nie zapominaj o piciu dużych ilości wody.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy