Reklama

Jak rozliczyć się z fiskusem nie wychodząc z domu?

Opublikowano:
Autor:

Jak rozliczyć się z fiskusem nie wychodząc z domu? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Po zakończeniu każdego roku kalendarzowego do 30 kwietnia mamy obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym. Kiedyś wiązało się to z wizytą we właściwej nam placówce, czasem nawet niejednokrotną. Ponadto, jeśli odkładaliśmy złożenie swojego zeznania podatkowego na ostatnie dni, musieliśmy liczyć się z kolejkami, w których trzeba było odstać swoje. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i powszechnym dostępem do Internetu, rozliczenie PIT, przynajmniej dla części z nas, przestało być już tak uciążliwe. Wiązało się to z możliwością przesłania do urzędu skarbowego elektronicznej wersji naszej deklaracji podatkowej.

Programy PIT online

W ostatnich latach Wysyłanie zeznania podatkowego przez Internet stało się najszybszym i najwygodniejszym sposobem rozliczania się z fiskusem. Jest to możliwe dzięki programom do rozliczania PIT dostępnym online. Niezależnie od tego, czy wybieraliśmy program udostępniony przez Ministerstwo Finansów, czy przez firmy oferujące programy komercyjne, wypełnienie zeznania i jego przesłanie do urzędu skarbowego jest bezpłatne. Niezbędnych formalności mogliśmy dopełnić bez wychodzenia z domu, co oznacza o wiele większy komfort niż w przypadku tradycyjnego rozliczenia PIT w wersji papierowej. Nasze zadanie to w tym przypadku wypełnienie interaktywnego formularza PIT swoimi danymi osobowymi oraz odpowiednimi kwotami, które widniały na otrzymanym PIT-11. Najbardziej popularne formularze stosowane do rozliczeń rocznych online to PIT-36, PIT-37, PIT-28, PIT-38 i PIT-39. Podatnicy, którzy zdecydowali się na opcję – program PIT online mają tak naprawdę do wyboru dwie możliwości dostarczenia deklaracji do urzędu skarbowego. Wydrukowane formularze można przesłać tradycyjną pocztą na adres urzędu skarbowego lub dostarczyć je bezpośrednio. Idąc jednak z duchem czasu i chcąc załatwić tę sprawę bez wychodzenia z domu, gotowe rozliczenie PIT można wysłać do fiskusa elektronicznie. Decydując się na tę metodę otrzymujemy Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Otrzymanie numeru UPO jest potwierdzeniem, że druk znalazł się w organie podatkowym. Do obowiązków podatnika, oprócz składania zeznań podatkowych w terminie, należy także przechowywanie potwierdzeń ich nadania, w razie ewentualnej kontroli.

e-PIT od Ministerstwa Finansów

Od bieżącego roku Ministerstwo Finansów dało podatnikom jeszcze jedną możliwość na to, by rozliczyć się z urzędem skarbowym bez wychodzenia z domu. Dzięki tej nowoczesnej usłudze e-PIT podatnik nie tylko nie będzie musiał wychodzić z domu, aby złożyć w urzędzie skarbowym, ale w większości przypadków nie będzie nawet musiał wypełniać deklaracji, aby rozliczyć swój podatek. Wszystko dzięki temu, że nasze rozliczenie PIT za 2018 rok przygotowane zostało automatycznie i bezpłatnie na podstawie danych zgromadzonych przez urząd skarbowy. Z usługi e-PIT, która dostępna jest dla podatników od 15 lutego, można skorzystać logując się na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów. Aby uzyskać dostęp do naszej deklaracji, należy podać:

  • numer PESEL,
  • przychód za 2017 rok
  • przychód za 2018 rok.

W bieżącym roku z usługi Ministerstwa Finansów mogą skorzystać osoby rozliczające się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa ma objąć także PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Warto także dodać, że e-PIT uwzględni także z naszych ubiegłorocznych zeznań ewentualne ulgi na dzieci, a także informacje o organizacji pożytku publicznego, którą wskazaliśmy rok wcześniej, jako adresata naszego 1% podatku. Przygotowaną przez administrację skarbową deklarację podatkową możemy zaakceptować lub zmodyfikować i wysłać do urzędu skarbowego. W tym przypadku także otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które należy zachować. Osoby, które w dalszym ciągu wolą tradycyjną metodę rozliczania się z fiskusem, mogą nadal składać papierowe formularze PIT. Jednakże dla osób, które cenią osobie oszczędność czasu i wygodę, propozycja zaproponowana przez Ministerstwo Finansów wydaje się być najlepszą obecnie opcją. Podatnicy mogą także liczyć na wsparcie resortu finansów - telefonicznie, mailowo lub przez czat z konsultantem.

Porady dotyczące rozliczeń podatkowych pochodzą z portalu Pitax.pl. Dzięki PITax bezpłatnie i w prosty sposób rozliczysz tegorocznego PITa online.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE