reklama

Jak rozpoznać alergię? Domowe sposoby na jej leczenie!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak rozpoznać alergię? Domowe sposoby na jej leczenie! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleWraz z końcem zimy i początkiem wiosny uskarżasz się na świąd w okolicy nosa i oczu? Masz rzadką wydzielinę z nosa? Jeśli tak, istnieje spore prawdopodobieństwo, że należysz do powiększającego się z każdym rokiem grona alergików. Czy wiesz, jak rozpoznać alergię? Dowiedz się więcej na temat domowych i klinicznych sposobów na jej leczenie.

Jak rozpoznać alergię?

Alergie wziewne objawiają się głównie problemami w obrębie nosa i jamy ustnej, ale też wokół oczu. Pylące drzewa, byliny i trawy skutkują zaczerwienioną śluzówką oka, jak również świądem okolicy nosa. Katar i kichanie są typowymi objawami alergii na pyłki roślin. U sporej części osób dochodzi do tego łzawienie oczu i pogorszone widzenie.

Popularnym alergenem jest też sierść zwierząt domowych, głównie psów i kotów, ale też królików. Kichanie, uczucie swędzenia w nosie, wodnista wydzielina, kaszel, pieczenie w gardle, świąd i pokrzywka – to najpopularniejsze dolegliwości zgłaszane lekarzom alergologom przez osoby uczulone na sierść.

Alergie pokarmowe charakteryzują się symptomami pojawiającymi się w obrębie układu trawiennego. Osoby z nietolerancją laktozy, które nieumyślnie spożyją produkty na bazie mleka krowiego, zgłaszają problemy jelitowe w postaci bólów brzucha, wzdęć czy biegunki.

Spotkać można również osoby uczulone na owoce cytrusowe. Po ich spożyciu uskarżają się one na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale też zgagę, problemy z połyskaniem, pieczenie i obrzęk warg czy też chrypkę. Do podobnego grona alergenów zalicza się też truskawki. Te niepozorne, słodkie owoce u osób nadwrażliwych mogą wywoływać uczucie duszności, problemy z oddychaniem, bóle brzucha, kichanie i łzawienie oczu.

Co na alergię?

Jednym z najbardziej podstawowych sposobów na radzenie sobie z alergenami jest ich unikanie – na tyle, na ile jest to możliwe. Mając pod ręką kalendarz pylenia drzew i traw można przygotować się na ten trudny czas. Warto nie otwierać okien i nie wychodzić do parków czy lasów, gdy z góry wiadomo, czym będzie to skutkować. Podobnie sprawa ma się z alergiami o podłożu pokarmowym. Tu również warto unikać produktów spożywczych, które wywołują nieprzyjemne objawy.

Codziennym wsparciem w życiu z alergią są powszechnie dostępne leki przeciwhistaminowe. W zależności od producenta wyróżnia się preparaty w formie tabletek, kropli do nosa, aerozolu czy żelu. Pełną ofertę produktową znajdziesz na stronie apteki internetowej https://www.doz.pl/apteka/k4646-Alergia.

Oczyszczanie powietrza – domowy sposób na zmniejszenie objawów

Z pomocą alergikom przychodzi nowoczesna technologia, udostępniając im skuteczne urządzenia do oczyszczania powietrza. Zatrzymują one zarówno pyłki roślin, jak też szkodliwe dla zdrowia pyły zawieszone PM-10. W zależności od zastosowanej technologii można w tym przypadku mówić o zróżnicowanej skuteczności. Generalnie jednak oczyszczacze powietrza mogą być bardzo pomocne przy ograniczeniu wystąpienia dokuczliwych objawów alergii.

Odczulanie w gabinecie lekarskim – co warto wiedzieć na ten temat?

Duże znaczenie w określeniu problemu ma proces diagnostyczny, przeprowadzony przez doświadczonego lekarza alergologa. Dokładne obejrzenie śluzówki nosa umożliwia wziernik Hartmanna. Istotne jest też przyjrzenie się śluzówkom oczu. Profesjonalista jest w stanie określić, który pyłek wywołuje zespół niepożądanych objawów.

Proces odczulania można podzielić na przedsezonowe i całoroczne. W pierwszym przypadku ma on uzasadnienie wobec osób z alergią na pyłki roślin. Odczulanie całoroczne z kolei wykazuje się dużą skutecznością względem roztoczy, choć można też zastosować procedurę tę w przypadku pacjentów uczulonych na pyłki. Generalnie specjaliści są zdania, że odczulanie całoroczne wykazuje znacznie lepsze rezultaty w porównaniu do odczulania przedsezonowego. Ostateczny wybór metody należy jednak do pacjenta – przy współpracy i wsparciu ze strony lekarza prowadzącego.

Immunoterapia swoista – na czym polega?

Dość popularnym rozwiązaniem leczenia alergii jest immunoterapia. Na czym ona polega? Najprościej mówiąc, immunoterapia swoista opiera się na zahamowaniu nadreaktywności układu odpornościowego na konkretne alergeny. Proces polega na podawaniu dawek alergenów, w przypadku których u danego pacjenta następuje reakcja alergiczna. Z każdą sesją dawka alergenu wzrasta, zaś układ immunologiczny coraz lepiej sobie z nią radzi. Tworzy się tolerancja immunologiczna, a pacjent przestaje odczuwać dokuczliwe objawy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy