Wiemy, że wiele firm obecnie ponownie ocenia, ile powierzchni biurowej będą potrzebować po pandemii. Sukces pracy zdalnej w tym czasie skłonił wiele firm do zastanowienia się, czy w przyszłości nadal będą potrzebować biura z pełnym zespołem. Nie zmienia to jednak faktu, że w dotychczasowej sytuacji optymalnie jest mieć zasoby i kadrę w jednym miejscu.
W przybliżeniu, ile powierzchni biurowej potrzeba na pracownika?
W Londynie przyjmuje się, że 100 stóp kwadratowych na pracownika, to idealna ilość miejsca na osobę. Pozwala to na zagospodarowanie około 50 m² powierzchni biurkowej i kolejne 50 m² na pomieszczenie w pomieszczeniach ogólnodostępnych, takich jak wypoczynkowe, sale konferencyjne i kuchnie. Pozwala to na bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni, a wiele firm stosuje rozwiązania oszczędzające miejsce, takie jak minimalizacja miejsca do magazynowania i zastępowanie pojedynczych biurek ławkami.
Dlaczego konwencjonalna przestrzeń biurowa jest przedstawiana w stopach kwadratowych?
Niestety, branża nieruchomości komercyjnych posługuje się często „stopami”, jeśli chodzi o reklamę, wynajem i zakup powierzchni biurowej. Dla większości z nas jest to nieznany obszar, który może prowadzić do nieporozumień i podejrzeń, czy zostaliśmy oszukani, czy nie. Jest to po prostu swego rodzaju ugruntowany wewnętrzny żargon.
Źródło: https://centrala.pl/
Wytyczne
Pamiętając o idealnej powierzchni 100 stóp kwadratowych na pracownika, należy również uwzględnić określone obiekty, takie jak sale konferencyjne, kuchnie itp. Poniżej znajduje się przewodnik po przybliżonej ilości miejsca potrzebnego na te dodatkowe obiekty:
- mała sala konferencyjna (2-4 osoby) – około 9 m2,
- duża sala konferencyjna (4-8 osób) – około 14 m2,
- sala narad (15-20 osób) – około 20,5 m2,
- sala szkoleniowo-konferencyjna (20-30 osób) – około 28 m2,
- aneks kuchenny – około 9 m2,
- mała serwerownia (1 szafa serwerowa) – około 4 m2,
- duża serwerownia (4 szafy serwerowe) – około 11 m2,
- biuro managera – około 9 m2,
- biuro starszego kierownika (z małym stołem konferencyjnym) – około 18,5 m2,
- biuro dyrektora (z czteroosobowym stołem) – około 23 m2.
Kształt przestrzeni biurowej
Oceniając zapotrzebowanie na powierzchnię biurową, należy pamiętać, że powierzchnia nie zawsze jest „kwadratowa”. Niektóre przestrzenie biurowe będą miały niezgrabnie ukształtowane plany pięter, w których część przestrzeni nie będzie nadawała się do użytku jako miejsce na biurko. Mogą również znajdować się części przestrzeni biurowej, które są daleko od okien lub światła dziennego, co może negatywnie wpłynąć na morale zespołu. Oprócz rozważenia, jak duża jest przestrzeń robocza, należy również zwrócić uwagę na wysokość sufitu, szczególnie w biurach na poddaszu, gdzie dach może być zbyt niski, aby pomieścić biurka.
Podsumowanie
Wyliczenie metrażu dla konkretnej przestrzeni biurowej znacznie ułatwi poszukiwania tej odpowiedniej pośród dostępnych ofert. Nie pozostaje zatem nic innego, jak przystąpić do działania, a następnie porozglądać się za korzystną opcją wynajmu biura.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.