Każda strona powinna być bowiem skrojona „na miarę”, a zastosowane w niej rozwiązania kodowe i programistyczne odpowiadać rozmiarom przedsięwzięcia, niezbędnym funkcjom i modułom oraz potrzebom związanym z codziennym jej użytkowaniem. Inaczej wyglądać będzie struktura personalnego bloga, gdzie wymagana będzie możliwość łatwego i szybkiego dodawania nowych treści, inaczej też chociażby strona internetowa notariusza w Katowicach, gdzie akcent położony być musi na zamieszczenie w prosty i czytelny sposób niezbędnych treści oraz zachowanie wymogów, jakie stawiane są członkom izby notarialnej przez władze samorządu zawodowego.
Czy każda strona internetowa powinna opierać się na systemie zarządzania treścią?
Odpowiedź na tak postawione pytanie jest prosta i jednoznaczna. Nie każdy serwis koniecznie musi być oparty o CMS (ang. content management system) – system zarządzania treścią, choć w przypadku każdego rodzaju serwisu system ten niewątpliwie ułatwiać będzie codzienne prace nad zamieszczanymi w nim treściami. Zależność przedstawia się w ten sposób, że im bardziej zaawansowany i rozwinięty serwis (bądź też – aktualizowany często z uwagi na jego charakter), tym większa jest potrzeba sięgnięcia po CMS. Szybki dostęp do panelu administracyjnego oraz możliwość bezproblemowej edycji wszystkich zamieszczanych treści to nie jedyna zaleta tego rodzaju systemów. Kolejna związana jest z możliwością tworzenia wielu spersonalizowanych kont o różnych rangach i uprawnieniach dostępu, dzięki czemu prace nad treściami zamieszczanymi na stronie internetowej powierzyć można i rozdzielić na większą liczbę osób – administratorów oraz redaktorów. Sprzyja to tworzeniu wspólnych przedsięwzięć i większych portali informacyjnych, gdzie znakomita większość treści to zamieszczane na bieżąco aktualności i informacje.
Jaki jest najlepszy CMS?
Nie można z góry określić, który system zarządzania treścią sprawdzi się najlepiej w przypadku każdego serwisu internetowego. Popularne systemy CMS (wordpress, joomla, drupal itp.) wyposażone są w niezliczoną liczbę opcji oraz możliwość łatwego rozszerzenia ich funkcjonalności o dodatkowe wtyczki oraz pluginy. Bardzo często systemy te określane są mianem „kombajnów”, co z jednej strony stanowi ich niewątpliwą zaletę, z drugiej natomiast – może zniechęcać osoby dopiero raczkujące w świecie tworzenia stron internetowych lub też prowadzące małe strony lub portale, które nie są w stanie wykorzystać nawet 1% możliwości tych CMS. Dla takich osób optymalnym wyborem może być sięgnięcie po mniejszy system, który odstawać będzie wprawdzie jeśli chodzi o liczbę dostępnych opcji, jednakże poddawać się będzie łatwiejszej edycji i modyfikacjom – dzięki czemu wprowadzanie zmian w strukturze serwisu przebiegać będzie w sprawniejszy sposób.