Reklama

Jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania są niezbędne?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania są niezbędne? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Sprzedaż mieszkania dokumenty – księga wieczysta

Sprzedaż mieszkania, domu lub działki nie jest łatwa i wiąże się z dopełnieniem wszystkich formalności i zebraniem niezbędnych dokumentów. To osoba sprzedająca musi o to zadbać. Dokumentów jest sporo i łatwo się w tym wszystkim pogubić. Z naszego artykułu dowiesz się jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania są niezbędne oraz jak najlepiej zaplanować sprzedaż mieszkania formalności.

Księga wieczysta to najważniejszy dokument każdej nieruchomości i zawiera wiele cennych informacji. Określa stan prawny nieruchomości, jego właściciela, wszystkie podstawowe informacje i wiele informacji ważnych dla kupującego. Księga wieczysta zawiera też informacje o właścicielu nieruchomości, ewentualnych obciążeniach oraz zadłużeniach. Jeżeli została ustanowiona służebność na mieszkaniu to taka informacja również powinna się znaleźć w księdze wieczystej. Sprzedający powinien podać nam numer księgi wieczystej, ponieważ każdy może sprawdzić jej treść w internecie, Jeżeli właściciel nie chce tego zrobić to może oznaczać, że ma coś do ukrycia. Powinna się wtedy zapalić czerwona lampka. 

Sprzedaż mieszkania formalności – ustalenie stanu prawnego

Chcąc sprzedać mieszkanie musimy mieć pewność co do jego stanu prawnego. Trzeba mieć pewność co do tego komu przysługuje prawo do sprzedawanej nieruchomości. Do podpisania umowy u notariusza niezbędny jest też dokument potwierdzający stan prawny mieszkania. Jeżeli okazałoby się, że stan prawny nie jest do końca jasny, to warto poprosić o pomoc doświadczonego prawnika albo pośrednika nieruchomości. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami ale dokumenty do sprzedaży mieszania nie będą możliwe do skompletowania jeżeli o to nie zadbamy. 

Sprzedaż mieszkania formalności – wycena nieruchomości

Wycena mieszkania jest bardzo ważna i zapewne interesuje większość osób chcących sprzedać swoje mieszkanie. Ważne jest aby wycena była rzetelna, ponieważ zbyt wysoka cena zmniejszy zainteresowanie nabywców, a zbyt niska spowoduje, że sporo na tym stracimy. Dobra wycena mieszkania powinna uwzględniać wiele czynników takich jak lokalizacja, metraż, stan techniczny, ilość pokoi i wiele więcej. Istnieje kilka sposobów wyceny mieszkania. 

Pierwszym z nich jest samodzielna wycena mieszkania. Jest to oczywiście opcja darmowa ale obarczona dużym ryzykiem. Niestety nie mając doświadczenia ciężko rzetelnie określić wartość nieruchomości. Można wspomóc się ofertami zamieszczanymi w internecie ale ciężko znaleźć podobne mieszkanie w tej samej lokalizacji. Taka wycena może nam jedynie pomóc oszacować przybliżoną wartość mieszkania.

Dużo lepszym sposobem jest skorzystanie z profesjonalnej firmy, które zrobi wycenę naszego mieszkania oraz będzie mogła je od nas bezpośrednio odkupić. Przykładem takiej firmy jest transakcja24h.pl, gdzie specjaliści nie tylko wycenią Twoją nieruchomości, ale też mogą ją odkupić oraz pomogą w zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów do sprzedaży.

Sprzedaż mieszkania dokumenty – umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna jest bardzo przydatna w wielu sytuacjach. Nie zawsze możliwe jest szybkie podpisanie umowy sprzedaży. Nabywca może być bardzo zdecydowany ale czasami musi poczekać na decyzję kredytową lub sprzedać poprzednią nieruchomość żeby pozyskać pieniądze na zakup nowej. Umowa przedwstępna jest też dobrym zabezpieczeniem nie tylko dla sprzedającego ale i kupującego. Sprzedający ma pewność, że nabywca się nie rozmyśli. Nawet jeżeli nie doszłoby do sprzedaży z winy nabywcy to traci on wpłacony zadatek. To często bardzo motywuje do zakupu. Kupujący ma pewność, że nieruchomość nie zostanie sprzedana komuś innemu. Umowa przedwstępna jest świetnym rozwiązaniem i wykorzystuje ją wielu inwestorów. 

Dokumenty do sprzedaży mieszkania

Zastanawiasz się jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania należy przygotować? Umowa sprzedaży mieszkania musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. W innym przypadku nie będzie ona ważna. Notariusz poinformuje nas jakie dokumenty do sprzedaży mieszkania są niezbędne. Najlepiej jednak przygotować je wszystkie jeszcze przed spotkaniem u notariusza. Pozwoli to zaoszczędzić wiele czasu. Do sprzedaży mieszkania własnościowego potrzebujemy przede wszystkim odpisu z księgi wieczystej. Jak wiadomo, ten dokument to zupełna podstawa, ponieważ jest najważniejszym dokumentem potwierdzającym stan prawny i zawierającym wiele innych informacji. 

Musimy też zadbać o dostarczenie tytułu prawnego nabycia nieruchomości oraz zaświadczenia o uregulowaniu podatku od darowizn i spadków. Ten drugi dokument dostaniemy w urzędzie skarbowym. Równie ważne w przypadku mieszkań jest zaświadczenie o nie zaleganiu w płatnościami we wspólnocie mieszkaniowej. Pamiętajmy, że sprzedaż mieszkania dokumenty takie jak zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich mieszkańców czy zaświadczenie o położeniu w strefie rewitalizacji na nas wymusza. Bez tych wszystkich dokumentów sprzedaż mieszkania nie będzie możliwa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy