Jakie zasady savoir-vivre obowiązują podczas kursu taxi?

Opublikowano:
Autor:

Jakie zasady savoir-vivre obowiązują podczas kursu taxi? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Zasady savoir-vivre w taksówce są równie ważne jak w innych codziennych sytuacjach. Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiecie się, co zrobić, aby podróż upłynęła w przyjemnej atmosferze. Jakie miejsca zająć – z przodu, a może tylko z tyłu?

Zasady savoir-vivre w taksówce. O czym jeszcze należy pamiętać?

Zasady savoir-vivre powinny być respektowane zarówno przez kierowcę, jak i jego pasażerów. Jakie reguły etykiety należy stosować podczas kursu taksówką - np. Eko Taxi? Jak się właściwie zachować po zajęciu miejsca w samochodzie? Czy podczas przejazdu koniecznie należy rozmawiać? No i co z napiwkiem – zostawiać czy nie? Rozwiejemy wszystkie wątpliwości dotyczące trudnej sztuki savoir-vivre podczas podróży taksówką.

Zajmujemy miejsca w samochodzie

Zgodnie z ogólną zasadą, pasażerowie powinni zajmować miejsca z tyłu pojazdu. No chyba, że jest ich więcej niż troje – wtedy koniecznością będzie zajęcie miejsca również po prawej stronie kierowcy. Przyjęto, że jeżeli samochodem poruszają się czterej pasażerowie, wtedy miejsce obok kierowcy zajmuje albo osoba najważniejsza, albo ta, która będzie dokonywać płatności za kurs. Jeżeli natomiast podróżujecie we dwoje – wybieracie się na randkę lub z niej wracacie – to mężczyzna powinien otworzyć swojej partnerce tylne drzwi z prawej strony samochodu, zadbać o to, aby komfortowo zajęła miejsce, a następnie je zamknąć, obejść samochód z tyłu i usiąść za kierowcą. Warto również pamiętać, że w takiej sytuacji to właśnie mężczyzna powinien zadbać o zapewnienie transportu. Jeżeli zdecydujecie się zamówić jedno auto, ale każde z was wraca do siebie, wtedy zgodnie z etykietą najpierw wypada odwieźć do domu kobietę. Po dotarciu na miejsce mężczyzna powinien wysiąść z samochodu i pożegnać się z partnerką lub odprowadzić ją pod drzwi mieszkania. Kierowca bez problemu poczeka kilka dodatkowych minut.

Rozmawiać czy nie?

Według reguł savoir-vivre pasażer powinien ograniczyć prywatne rozmowy przez telefon podczas jazdy taksówką. Długie i głośne rozmowy przez komórkę nie należą do kulturalnego zachowania i dodatkowo mogą rozpraszać kierowcę. Etykieta mówi też o tym, że warto się pokusić o niezobowiązującą pogawędkę. Pod warunkiem, że to kierowca ją zainicjuje. Z reguły robi to po to, aby atmosfera podczas przejazdu była komfortowa dla obu stron. Warto jednak unikać kontrowersyjnych tematów. Jeżeli jedziecie taksówką z inną osobą lub osobami, lepiej unikać intymnych czy wulgarnych rozmów. Nie zachowujcie się tak, jakby kierowcy z wami nie było.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE