Kiedy i jak suplementować witaminę b12?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kiedy i jak suplementować witaminę b12? - Zdjęcie główne

Kiedy i jak suplementować witaminę b12?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Odpowiedni poziom witaminy B12 jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobory B12 mogą przynieść przykre konsekwencje dla naszego zdrowia, dlatego tak ważne jest dbanie o jej odpowiedni poziom. Spożywanie właściwych produktów bogatych w witaminy i prawidłowa suplementacja jest kluczowa dla naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Kiedy zatem suplementować witaminę B12 w jaki sposób?

Jaką rolę pełni witamina B12? 


Witamina B12  to związek chemicznym, który przede wszystkim dba o właściwą produkcję komórek w naszym organizmie. Odpowiedni poziom tej witaminy jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, krwionośnego i pokarmowego. 

Bierze ona udział między innymi w wytwarzaniu kwasów nukleinowych, czy krwinek czerwonych. Odpowiada również za prawidłową syntezę neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina, a także wspomaga reakcje metaboliczne białek, tłuszczów i węglowodanów. 

Jakie są objawy niedoboru witaminy B12? 


Objawy niedoboru witaminy B12 mogą utrzymywać się latami, a ze względu na ich różnorodność, często przyczyny szukamy w niewłaściwych miejscach. Jej niedobór staje się coraz powszechniejszym problemem, głównie za sprawą zmian w sposobie żywienia. Osoby unikające produktów pochodzenia zwierzęcego powinny zwrócić szczególną uwagę na właściwy poziom witaminy w organizmie. 

Najczęstszymi objawami niedoboru witaminy B12 są: 

• Uczucie zmęczenia — osoby z niedoborem witaminy B12 cierpią na ciągłe uczucie zmęczenia i osłabienia, nawet po długotrwałym odpoczynku. 
• Wahania nastroju — depresja, lęk i nadmierna wrażliwość często dotyka osób z niedoborem B12. 
• Problemy trawienne — niedobór witaminy prowadzi do problemów trawiennych, które objawiać się mogą nudnościami, brakiem apetytu, zaparciami, czy biegunką. 
• Zmiany skórne — sucha i łuszcząca się skóra, jest jednym z objawów braku witaminy B12 w organizmie. 
• Anemia — niski poziom witaminy B12 przyczynia się do wystąpienia niedokrwistości megaloblastycznej, która prowadzi do anemii. 

W jaki sposób suplementować witaminę B12? 


Do utrzymania prawidłowego poziomu witaminy B12 w organizmie powinniśmy jeść duże ilości mięsa, drobiu, produktów mlecznych, jaj, czy owoców morza. Niestety w praktyce pilnowanie odpowiedniej diety i jedzenie dużej ilości sycących produktów pochodzenia zwierzęcego nie należy do najłatwiejszych. 

Dotyczy to w szczególności wegetarian i weganów oraz osoby starsze z zaburzeniami wchłaniania jelitowego. W takiej sytuacji warto rozważyć odpowiednią suplementację. 

Witaminy B12 dostępne są w przeróżnych formach jak tabletki, kapsułki, płyny, czy nawet w formie zastrzyków. Ze względu na niską wchłanialność preparatów, warto zadbać, aby suplementy miały odpowiednio wysoką dawkę witaminy. 

Suplementacja witaminą B12 jest z reguły bezpieczna i bardzo ciężko o jej przedawkowanie — wynika to z tego, że jest ona rozpuszczalna w wodzie i z łatwością może być wydalana wraz z moczem i potem. 

Przed podjęciem działań warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, który oceni poziom witaminy B12 w naszym organizmie i dobierze dla nas odpowiednią dawkę. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE