Kierownica drga i wibruje podczas jazdy? Sprawdź możliwe przyczyny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kierownica drga i wibruje podczas jazdy? Sprawdź możliwe przyczyny - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Wibracje kierownicy nie powinny występować w trakcie jazdy – świadczą o problemach z jakimś podzespołem pojazdu. Drgania mogą pojawiać się w różnych sytuacjach – np. jedynie przy wyższej prędkości, podczas hamowania, w trakcie przyspieszania, lub na postoju. Nie tylko wpływa to na pogorszenie komfortu jazdy i bezpieczeństwa, ale długie użytkowanie pojazdu w tym stanie może doprowadzić do kolejnych awarii. Niestety defekt bywa trudny do wykrycia, gdyż wiele różnych czynników może być źródłem problemu. Dopiero po ich wykryciu i usunięciu wibracje ustają. Jakie są najczęstsze przyczyny drgań odczuwalnych na kierownicy?

Koła są częstym powodem wibracji na kierownicy

Gdy na kierownicy pojawiają się wibracje podczas jazdy z wyższą prędkością, warto zacząć od sprawdzenia kół. Tym, co należy zrobić w pierwszej kolejności, jest kontrola stanu opon. Tę czynność można przeprowadzić samodzielnie – należy sprawdzić, czy ich powierzchnia jest wolna od uszkodzeń i tzw. bąbli. Ponadto trzeba zweryfikować stan bieżnika – sprawdzić równomierność zużycia i zweryfikować, czy nie jest wyząbkowany. Problemy z oponami są częstym powodem problemów z wibrującą kierownicą. Dlatego warto wybierać ogumienie wysokiej jakości pochodzące od renomowanych marek jak np. opony Bridgestone dostępne pod adresem https://www.sklepopon.com/opony/bridgestone w korzystnych cenach.

Jeżeli wygląd opon nie wskazuje na to, że są one źródłem problemu, to należy sprawdzić felgi. Możliwe, że jedna z obręczy uległa skrzywieniu np. podczas przejazdu przez głęboki ubytek w jezdni. Ponadto jeden z ciężarków do wyważania kół mógł odpaść z felgi, przez co rozkład masy został zaburzony. Z tymi problemami powinniśmy uporać się w każdym dobrym serwisie wulkanizacyjnym – wulkanizator wyważy koło lub wyprostuje felgę, o ile nie jest ona na tyle uszkodzona, że nie nadaje się do naprawy. Powodem drgań mogą być nie tylko koła, ale również piasty i łożyska – dlatego należy uwzględnić je przy okazji sprawdzania kół.

Źródłem wibracji mogą być hamulce

Jeżeli kierownica samochodu drga podczas hamowania, to rozsądnie jest przeprowadzić kontrolę układu hamulcowego. Wibracje mogą być spowodowane skrzywioną lub przegrzaną tarczą hamulcową. Początkowo drgania mogą być nieznaczne, ale z czasem nawet minimalny nacisk na pedał hamulca może powodować mocne wibracje na kole kierownicy.

wibracje-kierownicy-podczas-jazdy

Winne mogą być również klocki hamulcowe – jeżeli ich stan uniemożliwia zachowanie równomiernego kontaktu z powierzchnią tarczy, to hamowaniu mogą towarzyszyć wibracje. Powodem takiego stanu rzeczy może być brak dbałości o układ hamulcowy i stosowanie części niskiej jakości, ale również błędy popełnione podczas montażu nowych elementów w trakcie naprawy.

Winne mogą być również elementy układu napędowego

Wibracje kierownicy pojawiające się podczas przyspieszania mogą być wynikiem problemów z kołami. Jeżeli jednak ich kontrola nie wykaże żadnych nieprawidłowości, to przyczyn należy szukać w podzespołach układu napędowego – za wstrząsy może odpowiadać np. zniszczony przegub wewnętrzny lub luz powstały między przegubem a półosią napędową. Ponadto wibracje towarzyszące przyspieszaniu mogą powstawać przez zużycie poduszek oddzielających silnik oraz skrzynię biegów od karoserii. Poduszki to specjalne elementy zapobiegające przenoszeniu się wibracji z silnika i skrzyni na nadwozie – jeżeli ulegną zniszczeniu, to wibracje mogą być odczuwalne na kierownicy.

A co, jeżeli kierownica drga na postoju?

Wibracje kierownicy podczas postoju to trochę inna kategoria usterki – wibracje są odczuwalne przy niskich obrotach silnika. W tym wypadku wykrycie źródła problemu może być wyjątkowo trudne. Może nim być awaria maglownicy lub pompy wspomagania, ale niekoniecznie. Drgania przenoszące się na kierownicę mogą być spowodowane zupełnie innym podzespołem, który np. jest źle zamocowany i powoduje wibracje. Dlatego w przypadku problemów warto jak najszybciej odwiedzić mechanika – drgania mogą doprowadzić do poluzowania mocowań innych elementów, które przyczynią się do generowania wibracji.

Chcąc uniknąć drgań kierownicy, warto pamiętać o regularnym wyważaniu kół, a także przeprowadzaniu zbieżności kół i geometrii zawieszenia. Ponadto należy dbać o stan układu hamulcowego, kierowniczego i zawieszenia. W przypadku pojawienia się problemu dobrze jest wybrać serwis oferujący kompleksowe usługi. Dzięki temu w jednym miejscu sprawdzone zostaną wszystkie możliwe źródła problemu, bez konieczności przemieszczania się z miejsca na miejsce i umawiania kolejnych terminów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy