Klasyfikacja towarów i usług – na czym polega?

Opublikowano:
Autor:

Klasyfikacja towarów i usług – na czym polega? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Zanim rozpoczniesz działania bezpośrednio związane z rejestracją znaku towarowego, musisz sporządzić odpowiednią klasyfikację towarów i usług, dla których będziesz posługiwać się określonym znakiem towarowym podczas ich oznaczania i do których jest on przeznaczony. Jest to obowiązek wynikający wprost z definicji znaku towarowego. Mówi ona o tym, że znak towarowy jest oznaczeniem służącym do odróżniania towarów i usług jednego przedsiębiorstwa od towarów i usług innych przedsiębiorstw, dlatego obowiązkiem przedsiębiorcy rejestrującego znak towarowy jest wskazać, o jakie konkretne towary i usługi chodzi.

Co to jest klasyfikacja towarów i usług?

Klasyfikacja nicejska jest to klasyfikacja towarów i usług dla celów rejestracji i posługiwania się znakami towarowymi. Jest porozumieniem międzynarodowym podpisanym 15 czerwca 1957r. Służy do oznaczania zakresu towarów i usług, dla których chcemy uzyskać ochronę znaków towarowych. Klasyfikacja nicejska zawiera 45 klas, z czego 34 dotyczą towarów a 11 usług. Ich tytuły opisują ogólny charakter towarów lub usług zawartych w każdej z 34 klas towarów i 11 klas usług (nagłówki klas klasyfikacji nicejskiej znajdziesz tutaj: https://zastrzezone.pl/klasyfikacja-nicejska-klasyfikacja-towarow-i-uslug/27,17,16).

Po ustaleniu klasy towarów i usług, dla których chcemy zastrzec wskazany znak towarowy, należy wpisać je do wniosku o rejestrację znaku towarowego. Papier przyjmie wszystko, ale co to oznacza dla nas w praktyce? Podkreślić trzeba, że znak towarowy nie jest zastrzegany dla wszystkich możliwych towarów i usług, ale tylko i wyłącznie dla tych, które wskażemy w naszym wniosku. Dlatego niezwykle ważne jest, by dokonać właściwej klasyfikacji, gdyż wskazuje ona obszar naszej wyłączności na dany towar.

Dlaczego klasyfikacja ma znaczenie?

Przedsiębiorcy czasem zastanawiają się, czy mogą w swojej klasyfikacji zawrzeć wszystkie możliwe towary i usługi, czyli wszystkie terminy z 45 klas. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby to zrobić, trzeba jednak liczyć się z tym, że po kilku latach może wygasnąć nam prawo do znaku towarowego. Przepisy ustawy prawo własności przemysłowej zawierają adnotację, jakoby znak towarowy musiał być używany w kontekście zawartych w klasyfikacji towarów i usług w okresie 5 lat od dnia wydania decyzji o jego rejestracji. Jeśli zatem bezmyślnie wpiszesz we wniosku wszystkie możliwe klasy i nie będziesz korzystał ze znaku w kontekście wszystkich towarów i usług zawartych w klasyfikacji, to wobec nich wygaśnie, ale dalej będzie ważny w kontekście tych towarów i usług, do których oznaczania faktycznie go wykorzystujesz.

Należy pamiętać, że klasyfikacji towarów nie da się rozszerzyć. Jeżeli Twoja działalność po zarejestrowaniu znaku towarowego rozszerzy się na nowe towary i usługi, konieczne będzie złożenie wniosku o ponowne zarejestrowanie swojego znaku towarowego obejmującego tym razem te dodatkowe towary i usługi. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://zastrzezone.pl/co-to-jest-klasyfikacja-towarow-i-uslug/58,17,16.

Zmiany w zakresie ochrony znaków towarowych

Znaki towarowe towarzyszą ludzkości od bardzo długiego czasu, ale nie zawsze w takiej formie jak teraz. Okazuje się, że podobne do dzisiaj wykorzystywanych znaki towarowe używane były już w starożytności. Nie było wtedy żadnej instytucji chroniącej prawo do używania oznaczeń jedynie przez uprawnionych do tego, ale można wnioskować, że już wtedy przedsiębiorcy zdawali sobie sprawę z tego, jak cenny jest znak towarowy dla przedsiębiorstwa. W średniowieczu natomiast władcy wydawali cechom rzemieślniczym specjalne przywileje nadające im wyłączne prawo do posługiwania się znakiem. Zagadnieniem ochrony własności intelektualnej zaczęto zajmować się dopiero w wieku XIX, kiedy to na mocy Konwencji Paryskiej o ochronie własności przemysłowej powstał system ochrony znaków towarowych, który choć poddawany pewnym zmianom, obowiązuje do dzisiaj. Dokładny opis ewolucji ochrony znaków towarowych możesz poznać w artykule: pierwsze znaki towarowe na świecie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE