Reklama

Kredyt hipoteczny na 400 tysięcy złotych. Ile wynosi rata?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kredyt hipoteczny na 400 tysięcy złotych. Ile wynosi rata? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Zdaniem ekonomistów, którzy zajmują się rynkiem nieruchomości, ceny mieszkań w ciągu najbliższych dwóch lat wzrosną. W 2025 roku można za metr kwadratowy zapłacić nawet o 1,6 tys. zł więcej niż w 2023. Niezależnie czy kupuje się mieszkanie dla siebie, czy do celów inwestycyjnych, lepiej nie zwlekać z zakupem. Nawet jeśli wiąże się to z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.

Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w siedmiu największych miastach w Polsce (Gdańsku, Gdyni, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu) wynosi obecnie ok. 11,3 tys. zł. Wg analityków, którzy przygotowują prognozy dla Credit Agricole, taki stan rzeczy utrzyma się do końca 2023 r. Ale w 2024 r. ceny zaczną znowu rosnąć. Wpływ na to mogą mieć m.in. rosnące ceny materiałów budowlanych oraz zwiększony popyt na mieszkania przez obywateli z Ukrainy, którzy będą chcieli zamieszkać w Polsce na stałe. Natomiast w 2025 r. ten sam metr kwadratowy mieszkania może już kosztować niemal 13 tys. zł. Również analitycy PKO Banku Polskiego przewidują, że rok 2024 przyniesie powrót wzrostowego trendu cen. Ich zdaniem może to być wynikiem chociażby spadku stóp procentowych.

Ile metrów mieszkania kupię za 400 tys. zł w 2023 roku?

Kwota 11,3 tys. zł za metr kwadratowy to cena uśredniona dla największych miast w Polsce i odnosi się wyłącznie do mieszkań z rynku pierwotnego. Najdroższe lokalizacje to Warszawa, Trójmiasto, Kraków czy Wrocław, gdzie ceny sięgają kilkunastu tys. zł za metr. Dla porównania, w centrum Łodzi bez problemu można znaleźć lokale w nowopowstających budynkach, gdzie ceny wynoszą poniżej 9 tys. zł. Im dalej od centrum, tym ceny są niższe. Na rynku wtórnym, za kwotę ok. 400 tys. zł można znaleźć natomiast mieszkania o powierzchni ponad 60 metrów kwadratowych, co daje cenę ok. 6,5 tys. zł za metr.

Ile będzie kosztowała rata kredytu na 400 tys. zł?

Rozważając podjęcie dużego zobowiązania finansowego, jakim jest kredyt hipoteczny na kwotę 400 tys. zł, wiele osób zastanawia się, jak wysoka będzie rata. Odpowiedź jest uzależniona m.in. od tego, jaki będzie czas kredytowania. Finalna kwota zależy też od:

  • aktualnego RRSO
  • oprocentowania
  • prowizji banku.
Oznacza to, że w różnych bankach, miesięczna rata może się różnić. Najłatwiej policzyć ją korzystając z kalkulatora raty kredytu hipotecznego. Kalkulator Policz Kredyt uwzględnia aktualne dane z ośmiu banków: Alior Banku, Banku Millennium, BNP Paribas, ING Banku Śląskim, mBanku, Pekao S.A., PKO Banku Polskim oraz Santander Bank Polska S.A.

Dla przykładu, jeśli wnioskuje się do BNP Paribas o 400 tys. zł kredytu przy 100 tys. zł wkładu własnego, miesięczna rata kredytu wziętego na 20 lat będzie wynosiła 3,7 tys. zł. Rata kredytu w banku PEKAO S.A będzie natomiast wynosiła niemal 3,6 tys. zł. Przy wydłużeniu okresu kredytowania o 10 lat, rata w BNP Pariabas spadnie do ok. 3,3 tys. zł, a w PEKAO S.A. do 3,2 tys. zł*.

 

Jakie zarobki pozwolą na spłacenie 400 tys. zł kredytu hipotecznego?

Rata kredytu hipotecznego rzędu 3-4 tys. zł może znacząco obciążyć domowy budżet. Nawet jeśli instytucja finansowa, w której chcemy zaciągnąć kredyt uzna, że posiada się wystarczającą zdolność kredytową, warto samemu zastanowić się, czy kredyt nie wpłynie na spadek jakości życia. Przed wizytą w banku można samemu oszacować zdolność kredytową korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej.

Przyjmuje się, że bezpieczny poziom wskaźnika DTI, czyli procentowego udziału zobowiązań do wysokości dochodów kredytobiorcy, to 30 proc. dochodów netto. Maksymalnie spłaty zobowiązań (wszystkich, nie tylko kredytu hipotecznego, ale także np. kredytów gotówkowych) nie powinny przekroczyć 50 proc. dochodów na rękę.

Nasze zarobki powinny zatem wynosić ok. 10 tys. zł, aby 3 tys. zł raty kredytu nie stanowiły zbyt dużego obciążenia. Jeśli te zarobki są niższe, warto rozważyć wydłużenie okresu kredytowania. Większość banków pozwala na zaciąganie kredytów hipotecznych nawet na 35 lat.

 

*Symulacja na dzień 9 marca 2023 r. Kalkulator raty kredytu hipotecznego nie stanowi oferty handlowej. Ofertę może przedstawić ekspert finansowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy