Reklama

Laserowe usuwanie pieprzyków Katowice

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Laserowe usuwanie pieprzyków Katowice - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Pieprzyki, znane także jako zmiany barwnikowe, to najczęściej małe brązowe lub czarne kropki na skórze. Są wynikiem działania komórek pigmentowych, czyli melanocytów. Komórki te wytwarzają pigment, który powoduje naszą opaleniznę. Czasami jednak pigment ten jest nierównomiernie rozłożony na naskórku i skoncentrowany w jednym miejscu, co prowadzi do powstawania znamion skórnych – określanych jako pieprzyki.

Pieprzyki na ciele są czymś zupełnie normalnym. Nie ma osoby, która nie posiada pieprzyków. Ma je każdy z nas. Oczywiście można również zaobserwować mniej lub bardziej duże plamy pigmentacyjne na różnych częściach ciała. Większość pieprzyków tworzy się na skórze już w okresie dzieciństwa i okresie dojrzewania. Ogólnie pieprzyki nie stanowią problemu, ale należy je obserwować i w razie potrzeby skonsultować się z dermatologiem, który podejmuje decyzję czy zmiana powinna zostać usunięta.

Czy trzeba koniecznie usuwać pieprzyki?

Jeden człowiek  może mieć dziesiątki pieprzyków na swoim ciele. Nasz kolor skóry jest bardzo istotny między innymi w procesie ich kształtowania. Zwykle nie jest konieczne usuwanie pieprzyków, ale ostateczna decyzja należy do dermatologa. Zdarza się, że najlepszym wyjściem jest usunięcie niektórych zmian aby w ten sposób zapobiec ich złośliwości. Powszechne jest również usuwanie pieprzyków w obszarach uporczywie wrażliwych. Takimi przykładami są pieprzyki pod ramiączkami stanika i wokół talii spodni. W takich sytuacjach dermatolog może również zdecydować się na usunięcie pieprzyka. Spowoduje to większy komfort naszego codziennego funkcjonowania, bez obawy, że będziemy zaczepiać nasz pieprzyk, który – jeżeli jest wystający z czasem możemy nawet boleśnie uszkodzić.

 Niektórzy usuwają pieprzyki z twarzy i innych miejsc z powodów estetycznych. Współczesna medycyna estetyczna pozwala na wybór pomiędzy laserowym usuwaniem pieprzyków lub zabiegami chirurgicznymi. Skalpele są dość dobrym rozwiązaniem z prostych powodów. Po usunięciu pieprzyka lekarz może zalecić badanie histopatologiczne w celu ustalenia, czy pieprzyk jest złośliwy. Niemniej jednak najczęściej dermatolog zgadza się aby pieprzyk został usunięty laserowo. 

Specjalista w tej dziedzinie w https://chirurgiakatowice.pl  wykorzystuje promień światła lasera, który ma znaczną ilość energii i powoduje parowanie na powierzchni plamki, a w razie potrzeby laserowo możliwe jest również usunięcie nawet tych głębszych zmian na skórze.

Metody niechirurgiczne są dozwolone tylko wtedy, gdy pieprzyk jest łagodny. Mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku, są całkowicie nieinwazyjne i sprawiają, że skóra nie pęka. Jednak to czy pieprzyk zostanie usunięty w sposób niechirurgiczny lub też chirurgiczny nie jest naszym wyborem, ale decyzją lekarza.

Jak wygląda zabieg usuwania pieprzyków z użyciem lasera?

Zabieg wykonywany jest w tzw. znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że Pacjent podczas zabiegu jest cały czas świadomy. Przed użyciem lasera lekarz odkaża leczony obszar, a następnie znieczula. W przypadku zmian powierzchownych znieczulenie nie jest wymagane. Właściwa część procedury usuwania  pieprzyków ma miejsce w ciągu kilku do kilkunastu minut. To zależy od wielkości i głębokości zmiany. Pacjent nigdy nie odczuwa bólu, ale może odczuwać ciepło i lekkie pieczenie. 

 Dzięki przeprowadzonej czynności tkanka sąsiadująca ze zmianą nie jest uszkodzona. Wynika to z bardzo precyzyjnej pracy lasera. Efektem jest odparowanie zmian skórnych, zamknięcie naczyń krwionośnych i zmniejszenie ryzyka niepożądanego krwawienia.

Jak wygląda proces gojenia po usuwaniu pieprzyków?

Pojawienie się brązowych strupów w miejscu zabiegu jest zupełnie normalne. Czas gojenia może wynosić do 3-4 tygodni. W przypadku dużych ran po zabiegu zakłada się oddychający bandaż, mniejsze zmiany nie wymagają zakładania opatrunku. 

Należy pamiętać, że prawidłowa pielęgnacja wpływa na gojenie się ran. Poddany zabiegowi obszar należy delikatnie myć wodą z mydłem lub dezynfekowanym preparatem z domieszką alkoholu. Nie należy wystawiać leczonego obszaru na działanie promieni słonecznych, ponieważ może to spowodować występowanie przebarwienia, gdy tylko rana się zagoi.

Jak należy postępować po zabiegu?

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów kosmetologicznych, po usunięciu pieprzyków oraz różnego rodzaju innych znamion należy zachować prawidłową higienę w miejscu zabiegu i uważać, aby nie dopuścić do kontaktu uszkodzonego miejsca z brudem.
W odsłoniętych obszarach skóry należy uważać, aby nie narażać rany na intensywne działanie wody (zaleca się delikatne przemywanie miejsca po zabiegu) lub też wystawiać nadmiernie na słońce. Nie powinno się opalać na Słońcu ani w solarium przez co najmniej 2 miesiące po usuwaniu pieprzyków. Optymalny okres bez opalania to 6 miesięcy. Wybierając datę zabiegu usuwania znamion, warto o tym pamiętać i najlepiej wybrać datę zabiegu min. pół roku od daty wakacji lub letniego wyjazdu.

Jakie są przeciwwskazania do laserowego usuwania pieprzyków?

 • podstawowym przeciwskazaniem jest aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa w miejscu zabiegowym lub jego pobliżu (np. aktywna opryszczka),
 • jeżeli Pacjent cierpi na chorobę nowotworową skóry, zabieg usuwania znamien z użyciem lasera nie jest wskazany,
 • bielactwo, łuszczyca oraz cukrzyca,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi także dyskwalifikują Pacjenta do zabiegu usuwana znamion,
 • stosowanie leków, a także ziół światłouczulających (wśród których można wymienić: rumianek, nagietek, arnika, chryzantemę, dalię, arnikę),
 • świeża opalenizna, w wyniku której po zabiegu mogą powstawać przebarwienia,
 • ciąża lub karmienie piersią,
 • tendencje do powstawania blizn przyrosłych lub keloidów.

Zalety zabiegu laserowego usuwania pieprzyków

 • zabieg jest łatwy, krótki oraz bezbolesny, zwykle jednorazowy (nie trzeba go powtarzać),
 •  brak możliwości uszkodzenia otaczających tkanek, 
 • Łagodny proces gojenia się rany po zabiegu, 
 • Bardzo dobry efekt kosmetyczny,
 • Bardzo niskie zagrożenie zakażenia wirusem HIV i żółtaczką,
 • Zabieg bezkontaktowy, 
 • Należy do stosunkowo niedrogich zabiegów.

Efekty zabiegu

Zabiegi z wykorzystaniem lasera pozwala na szybkie pozbycie się niechcianych pieprzyków lub też innych znamion skórnych. Laseroterapia pozwala także na wyeliminowanie przebarwień czy brodawek na naszej skórze. Warto nadmienić, że laserowe usuwanie pieprzyków jest zabiegiem nie tylko krótkim, ale także bezbolesnym, a zmiany znikają praktycznie na zawsze nie pozostawiając po sobie (co jest szczególnie istotne dla większości Pacjentów) śladów w postaci blizn.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Usunięta zmiana jest nieodwracalna. Jednak skóra na co dzień narażona na działanie promieni UV wymaga odpowiedniej ochrony. Zaleca się stosowanie sprzętu ochronnego z szerokim filtrem, aby uniknąć nadmiernej ekspozycji na słońce. 

 Regularnie należy wykonywać badania endoskopowe skóry, aby ocenić, czy pieprzyki są niebezpieczne i nie należy ich usuwać, ponieważ nowe pieprzyki i pieprzyki mogą z czasem pojawiać się na skórze pod wpływem innych czynników. Powinno to być regularnie sprawdzane u specjalisty.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy