Reklama

Litecoin - Alternatywna kryptowaluta

Opublikowano:
Autor:

Litecoin - Alternatywna kryptowaluta - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Ltiecoin (LTC) to jedna z najstarszych kryptowalut. Jest to projekt oparty na licencji MIT (X11), która daje niczym nieograniczane prawo używania i modyfikowania kodu źródłowego.

Czym jest kryptowaluta litecoin?

Popularność bitcoina sprawiła, że na świecie zaczęły pojawiać się liczne kryptowaluty, przy czym do najbardziej znanych należy zaliczyć litecoina. Litecoin nie jest tworzony przez kolejnego programistę laika, czy też internetowego hackera, tylko naprawdę doświadczoną osobę. Twórcą jest Charlie Lee, były dyrektor Ds. Inżynierii w Coinbase - cyfrowej giełdzie walutowej mającej siedzibę w San Francisco.

Zaproponowana przez niego kryptowaluta po raz pierwszy pojawiła się w paździerzu 2011 roku i miała z założenia stać się rozpoznawalną marką. O ile bitcoin jest traktowany jako złoto wśród kryptowalut, o tyle litecoin jest postrzegany jako srebro. Pierwotny zamiar został spełniony, ponieważ litecoin stał się drugą kryptowalutą świata. Parametrami przewyższył swojego prekursora, gdyż w znaczącym stopniu przyspiesza czas trwania mikrotransakcji.

Pozycja rynkowa litecoina

Od momentu powstania LTC na rynku pojawiło się ponad 2000 różnych kryptowalut. Siódma pozycja pod względem wielkości kapitalizacji rynkowej, czyli całkowitej wartości to znakomite miejsce w rankingu walut cyfrowych. Mimo sędziwego już wieku litecoin nie ustępuje wielu młodszym konkurentom.

Przechowywanie

Najczęściej wykorzystuje się w tym celu portfele kryptowalutowe. Istnieje wiele rodzajów portfeli. Aplikacje do pobrania na komputer lub smartfona, zewnętrzne serwisy wymagające tylko logowania oraz szyfrowane urządzenia.

Do najbezpieczniejszych z nich należą portfele sprzętowe offline. Przeczytaj recenzję portfela Ledger Nano S: https://kryptopan.pl/ledger-nano-s-cena-sklep-polska-recenzja/. Jest to niewielkie szyfrowane urządzenie z wejściem USB. Przechowywane w nim klucze są lepiej zabezpieczone w porównaniu z portfelami podłączanymi do internetu. Jest to najbezpieczniejszy sposób korzystania nie tylko z litecoina, ale również z innych kryptowalut.

Korzystanie z portfeli nie wymaga podawania danych osobowych. Wystarczy posiadanie klucza prywatnego, który jest jedynym poświadczeniem własności litcoinów. Jest to rodzaj hasła składającego się z wielu liter i liczb. Zgubienie tego kodu oznacza utratę wszystkich litecoinów. Nie da się ich już odzyskać.

Kurs

Kurs litecoina nie oparł się wahaniom rynkowym. Mogliśmy zauważyć kilka baniek spekulacyjnych. Mimo to, w perspektywie czasu zakup LTC okazał się dobrą inwestycją dając stopę zwrotu nieporównywalną z tradycyjnymi instrumentami finansowymi. Jak twierdzi wielu branżowych ekspertów za rozwojem społeczności powinien podążać wzrost ceny.

Kopanie

Litecoin powstaje w procesie zwanym kopaniem przy użyciu wysoko wydajnych komputerów. Wykorzystuje się do tego układy ASIC. Są to procesory przeznaczone tylko do tego celu. Na ich bazie tworzone są koparki, czyli bardzo mocne komputery służące do produkowania litcoina.

Zamiast zakupu samej kryptowaluty można zainwestować w koparkę. To drogi sprzęt kosztujący nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to bardzo ryzykowna inwestycja bowiem z czasem koparka wydobywa coraz mniej coinów. Może się okazać, że jej cena nigdy się nie zwróci.

Zakup

Litcoina można kupić na wielu zagranicznych i polskich giełdach. Bez problemu można zapłacić złotówkach. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się kantor kryptowalutowy. W kantorach musimy liczyć się w dużo większą prowizją od transakcji. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest giełda.

Płatności

Wykonywanie przelewów wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku internetowego konta bankowego. Wystarczy wpisać adres na który mają być wysłane litecoiny i zaakceptować przelew. Dużym plusem jest szybkość transakcji. Czasem wystarczy poczekać kilka minut i przelew jest zrealizowany. Kraj w którym znajdują się uczestniczy transakcji nie ma znaczenia. Przelewy zawsze przechodzą szybko.

Z racji na cenę, prowizje od płatności w litecoinie są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku bitcoina. Koszt przelania nawet dość dużej kwoty wynosi maksymalnie kilkadziesiąt groszy. Ta kryptowaluta dobrze nadaje się do płatności.

Czy litecoin jest w Polsce legalny?

Płatności oraz handel litecoinem i kryptowalutami jest w Polsce w pełni legalny. W ostatnim czasie powstało szereg ustaw regulujących ten rynek. Nie są to ustawy doskonałe, ale określają większość dozwolonych i nie dozwolonych działań na tym polu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE