Reklama

Odśnieżanie dachów - złote zasady bezpieczeństwa

Opublikowano:
Autor:

Odśnieżanie dachów - złote zasady bezpieczeństwa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Pomimo tego, że nie każdy o tym wie lub pamięta, obowiązek odśnieżania dachów spoczywa na każdym właścicielu obiektów mieszkalnych, przemysłowych oraz korporacyjnych. Przepisy ustawy – Prawo budowlane wyraźnie wskazują bowiem, że właściciele i zarządcy budynków zobligowani zostali do przeprowadzania kontroli bezpiecznego użytkowania nieruchomości w każdym przypadku wystąpienia opadów śniegu. Dbałość o należyty stan technicznych obiektów dotyczy każdego obiektu budowlanego, niezależnie od tego, w jakich celach jest on wykorzystywany i eksploatowany.

Kontrola stanu technicznego oraz czynności odśnieżania dachów powinny być zaplanowane w taki sposób, aby uwzględnić wytrzymałość konstrukcji dachowej i nie dopuścić do powstania sytuacji, w której zalegający na dachu śnieg stanowiłby zagrożenie katastrofą budowlaną z uwagi na możliwość naruszenia konstrukcji budowli z uwagi na zbyt duże obciążenie śniegiem. Wartości, o których mowa zostały uwzględnione na etapie projektowania konstrukcji dachu i powinny wynikać bezpośrednio z projektu architektonicznego. To właśnie on określać będzie maksymalne obciążenie dachu, przy którym zachowane jest bezpieczeństwo użytkowania budynku.

O czym pamiętać zlecając odśnieżanie dachu?

Jak była już wyżej mowa, w okresie zimowym niezbędne jest kontrolowanie na bieżąco stanu obciążenia dachu zalegającym śniegiem. Wprawdzie trudno jest określić z góry, jak obfite będą w danym okresie opady śniegu, jednakże wartości te oszacować można w oparciu o dane statystyczne oraz informacje inspektoratów nadzoru budowlanego, które publikują dane pomocne przy ustalaniu częstotliwości odśnieżania dachów. Sama usługa – dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa dla życia, zdrowia i mienia – powinna polegać na usunięciu z powierzchni dachu śniegu oraz lodu, a także usunięciu sopli i zamarzniętej wody, która utrudnia spływ i odpływ płynów do rynien i wpustów, a także zwiększa znacząco obciążenie dachu. Wybierając usługę profesjonalnego wykonawcy możemy być pewni, że powierzone usługi wykonane zostaną przez fachowców dysponujących odpowiednim sprzętem, zabezpieczeniami bhp oraz ubezpieczeniem na wypadek powstania szkody przy wykonywanych czynnościach.

Odśnieżanie dachów – jak wybrać odpowiedniego wykonawcę?

Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które zajmują się odśnieżaniem dachów oraz czynnościami związanymi z kontrolą ich stanu technicznego. Wybór jednej z nich determinowany będzie wieloma czynnikami. Do najważniejszych z nich należy bez wątpienia możliwość ustalenia dogodnych dla obu stron warunków współpracy, zwłaszcza w sytuacji, gdy czynności odśnieżania miałyby być wykonywane przez cały sezon zimowy. Istotne jest zapewnienie możliwości szybkiego, interwencyjnego wykonania usługi w sytuacji nagłych i nadzwyczaj obfitych opadów śniegu. Warto ponadto zwrócić uwagę na to, jakim zapleczem technicznym i personalnym dysponuje wykonawca. Może okazać się to istotne w przypadku nietypowych obiektów budowlanych, a także konieczności wykonania przez niego w tym samym czasie prac w obrębie kilku nieruchomości.

Zobacz - odśnieżanie dachów w Komplex Breuer.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE