Reklama

Oświetlenie LED w salonie - jak nadać pomieszczeniu oryginalnego klimatu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Oświetlenie LED w salonie - jak nadać pomieszczeniu oryginalnego klimatu? - Zdjęcie główne

Oświetlenie LED w salonie - jak nadać pomieszczeniu oryginalnego klimatu?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle Oświetlenie ledowe już od dawna cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to m.in. z tego, że jest to rozwiązanie ekonomiczne, a same ledy cechują się bardzo długą żywotnością. Co ważne, oświetlenie LED pozwala na stworzenie w salonie naprawdę niezwykłego klimatu. Istotne jest jednak, aby takie lampy zostały odpowiednio zaaranżowane. Oto kilka pomysłów na wykorzystanie ledów w salonie.

Taśma LED w podwieszanym suficie 

Rozwiązanie cieszące się sporą popularnością polega na stworzeniu podwieszanego sufitu, a na nim wnęk z taśmą LED. Montowana na płycie taśma układana jest w stronę sufitu. Dzięki temu światło rozmywa się po jego powierzchni. Takie ledy na suficie potrafią stworzyć naprawdę przyjemną i ciepłą atmosferę. Emitowane bowiem przez taśmę ledową światło, ze względu na to, że jest to światło odbite, jest miękkie i przyjemne dla oka. Jeśli chodzi o samą taśmę LED, to dobrym rozwiązaniem będzie wybór takiej o mocy 10 W. W zupełności wystarczy do oświetlenia salonu, a w razie potrzeby za pomocą sterownika taśmy zawsze można zmienić natężenie światła. Warto tu dodać, że na rynku dostępne są taśmy ledowe umożliwiające również zmianę barwy światła. Dzięki temu można dowolnie zmieniać nastrój w salonie. 

Gzymsy LED 

Innym ciekawym rozwiązaniem są gzymsy LED. Gzymsy montowane są kilkanaście centymetrów pod sufitem i nakleja się na nie taśmę ledową. Sama taśma skierowana jest w stronę sufitu. Oznacza to, że w tym przypadku również ma się do czynienia z bezpiecznym światłem odbitym. Dziś na rynku dostępne są gzymsy w różnych wzorach i co równie ważne, na gzyms zamontować można taśmę LED o różnej barwie. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale i ozdobną. 

Oświetlenie zabudowy karnisza 

Ciekawym rozwiązaniem może być również oświetlenie zabudowy karnisza. Polega ono na zamaskowaniu karnisza listwą i zamontowaniu między nią a ścianą taśmy LED. Ta emituje swoje światło, rozlewając je po ścianie. W ten sposób tworzy się niezwykły efekt. Takie rozwiązanie to nie tylko oświetlenie salonu, ale również znakomita dekoracja. Pamiętać trzeba tu także o możliwości zmiany natężenia i barwy światła za pomocą sterownika, co pozwala zmieniać klimat w pomieszczeniu wedle własnych potrzeb. 

Jak dobrać barwę światła

Niezależnie od tego, jakie ledy na suficie się zamontuje, nie można zapomnieć o właściwym doborze barwy światła. Warto pod tym kątem kierować się kilkoma zasadami: 

• ciepłe kolory ścian łączyć należy z ciepłymi kolorami światła - najlepiej sprawdzi się tu światło od 2200 K do 4000 K, 

• chłodne kolory ścian łączyć należy z chłodnymi kolorami światła - najlepiej sprawdzi się tu światło od 4000 K do 6000 K, 

jeśli w salonie posiada się dużo elementów drewnianych, to warto zastosować ciepłą barwę światła

Warto na koniec dodać, że oświetlenie LED daje ogromne możliwości aranżacyjne i pozwala na tworzenie naprawdę niezwykłego klimatu. Nic nie stoi choćby na przeszkodzie, aby wykorzystać rozwiązania pozwalające na mieszanie ze sobą ciepłej i chłodnej barwy światła. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE