reklama

Planowanie ogrodu - najważniejsze zasady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Planowanie ogrodu - najważniejsze zasady - Zdjęcie główne

planowanie ogrodu

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleZgodnie z zasadą, że piękny ogród to zaplanowana i świadomie zaaranżowana przestrzeń, warto wiedzieć, z jakich rozwiązań korzystać, aby osiągnąć wymarzony efekt. Niezastąpiona w ogrodzie geowłóknina jest materiałem, z którego czerpią pasjonaci ogrodnictwa, poszukujący skutecznych i trwałych rozwiązań separujących i wzmacniających. Owinięcie kruszywa pozwala na jego zabezpieczenie i wydajniejsze stosowanie geosyntetyku, którego użycie powinno odpowiadać rodzajowi gruntu i towarzyszącej roślinności. Każdemu, kto planuje aranżację ogrodu, pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie!

Tworzenie pięknego ogrodu zacznij od opracowania planu!

 

Zaprojektowanie i stworzenie pięknych i wytrzymałych rabat powinno być poprzedzone opracowaniem dokładnego planu dotyczącego rozłożenia roślinności. Pod uwagę należy wziąć nie tylko rodzaj roślin, ale również ich wielkość, która ma bezpośredni związek z kolejnością wykonywania poszczególnych etapów. Od czego należy zacząć?

 

Przygotowanie podłoża

 

Istotne, by zwrócić uwagę na porę roku i warunki pogodowe towarzyszące kładzeniu geowłókniny - tak, aby nie rozpocząć prac związanych ze ściółkowaniem zbyt wcześnie. Specjaliści zalecają, aby wybierać moment, kiedy gleba jest w pełni rozmrożona. Należy jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju sadzonej roślinności termin przygotowania podłoża może się różnić. Najważniejsze, by gleba przygotowana pod ułożenie geowłókniny była oczyszczona z chwastów i rozpulchniona.

 

Jeżeli do tej pory nie zapoznałeś się z dokładną charakterystyką geowłókniny, zapoznaj się z treścią artykułu “Geowłóknina - co to jest?”, w którym rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące tego materiału. Przeczytaj sam - https://www.ag-geo.eu/blog/co-to-jest-geowloknina

 

Jak układać? Na co zwrócić szczególną uwagę?

 

W pierwszej kolejności należy obrobić materiał, docinając go zgodnie z wymiarami rabaty/obszaru docelowego. W tak wstępnie opracowanej geowłókninie należy wyciąć otwory na rośliny - umożliwiając tym samym posadzenie roślinności o większych rozmiarach. Warto poświęcić tej czynności więcej czasu - czyste i proste technicznie cięcie to połowa sukcesu. Geowłóknina powinna być mocowana do podłoża za pomocą specjalnych szpilek do geosyntetyków - w ten sposób zabezpieczysz materiał przed ewentualnym zerwaniem lub zdmuchnięciem przez wiatr.

 

Geowłóknina - jak zastosować w ogrodzie?

 

Geosyntetyki są wykorzystywane na szeroką skalę w dziesiątkach współczesnych branży. Ich popularność stale rośnie głównie ze względu na  doskonałe właściwości drenujące, separacyjne, filtrujące i wzmacniające podłoże. Geowłóknina w ogrodzie może pomóc w przypadku:

 

      chwastów w rabacie - wystarczy przykryć materiał warstwą np. kory ogrodowej, ograniczając tym samym pielenie,

      zmiany estetyki rabaty - geowłóknina pozwala na ułożenie na niej dowolnego kruszywa czy innego ozdobnego materiału np. kory, grysu bazaltowego lub żwiru,

      w celu odprowadzenia wody z działki - tworząc z geowłókniny skuteczny system drenarski,

      konieczności pokrycia skarp,

      stworzenia szkółek leśnych,

      budowaniu ścieżek ogrodowych,

      zabezpieczaniu oczek wodnych.

 

Zastosowań geowłókniny i pozostałych materiałów z grupy geosyntetyków w ogrodnictwie jest naprawdę wiele. W zależności od rodzaju gruntu i potrzeb odpowiedni materiał geosyntetyczny może zaradzić na większość problemów na w ogrodzie i nie tylko!

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE