Reklama

Planujesz podróż do USA? O tych rzeczach nie możesz zapomnieć!

Opublikowano:
Autor:

Planujesz podróż do USA? O tych rzeczach nie możesz zapomnieć! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Wyjazd do USA może być nie lada przeżyciem, zwłaszcza jeżeli w taką podróż wyruszasz po raz pierwszy w życiu. Szukając informacji w Internecie na temat wyjazdów do Stanów Zjednoczonych, z pewnością natknąłeś/-aś się już na wiele interesujących porad i wskazówek. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka faktów o USA, o których zdecydowanie warto wiedzieć przed wyruszeniem na lotnisko. Jeżeli jesteś zainteresowany/-a, zapraszamy do artykułu.

Angielski amerykański jest inny niż angielski z UK czy Australii

Język angielski jest obok hiszpańskiego bardzo popularny w USA. Niektóre słówka w wersji amerykańskiej są jednak inne od tej klasycznej, której zazwyczaj uczą nas w szkole. Warto przed wyjazdem do Ameryki przypomnieć sobie podstawowe różnice pomiędzy amerykańskim angielskim a tym, który jest używany w Europie. Krótkie przypomnienie i mini ściąga z najpotrzebniejszymi słówkami, sprawią, że poczujesz się pewniej i być może z jeszcze większym entuzjazmem wkroczysz w amerykański świat.

W USA zdecydowanie warto mieć samochód

Jeżeli planujesz wyjazd na dłuższy czas i pobyt w miejscu oddalonym od ścisłego centrum miasta, warto pomyśleć o własnym samochodzie. Dystanse pomiędzy punktami turystycznymi są duże, a nawet wyjazd do supermarketu bez samochodu może okazać się bardzo trudny. Zakup samochodu na miejscu nie jest złym pomysłem, jeżeli zamierzasz zostać w Ameryce na dłuższy czas. Warto jednak, abyś zabrał ze sobą znajomego mechanika i zapoznał się ze słownictwem typowym dla samochodów i mechaniki. Alternatywą dla kupna auta jest jego wynajem, przy czym warto zwrócić uwagę na opłaty dodatkowe za odstawienie samochodu w innym miejscu niż sam jego wynajem.

Dużo atrakcji – dobry plan to podstawa

Wyjazd w celach typowo turystycznych dobrze jest rozplanować szczegółowo, ale założenie, że podczas jednego krótkiego urlopu uda Ci się obejrzeć wszystkie ciekawe atrakcje jest z natury błędne. USA to naprawdę duży kraj i przejazd z miejsca na miejsce nawet prywatnym samochodem pochłania dużo czasu. Z uwagi na to nie nastawiaj się na zbyt wiele. Zamiast tracić czas na ruchliwych drogach i autostradach, warto prześledzić okolicę, w której planujesz mieszkać. Jakie atrakcje i zabytki się znajdują w „Twoim” stanie? Rozplanuj dni urlopu rozsądnie, ponieważ przejechanie Ameryki wzdłuż i wszerz może bardziej Cię zmęczyć niż zaciekawić.

Duże porcje w Ameryce to standard

Ciekawą rzeczą w USA jest to, że w restauracjach oraz barach szybkiej obsługi porcje serwowane klientom są zazwyczaj dość duże. Jeżeli wyruszasz w podróż z rodziną, zastanów się, czy warto rezerwować oddzielne dania dla dzieci, które są niejadkami. Dobrą opcją na tanie jedzenie w USA jest kupowanie w marketach. Jeżeli nie chcesz gotować podczas urlopu, a wyjście do restauracji także nie wydaje Ci się dobrym rozwiązaniem, możesz pomyśleć o daniach gotowych jedynie do odgrzania.

Cena, którą widzisz, nie jest pełna… Jeszcze podatek

Robiąc zakupy w Stanach Zjednoczonych, warto pamiętać o jeszcze jednej prawidłowości, która może być czasami dość kłopotliwa. W sklepach podane ceny są cenami netto, do których dopiero przy kasie doliczany jest podatek. Oznacza to, że cena, którą widzisz przy metce, nie jest ostatecznym kosztem, jaki musisz ponieść, aby nabyć dany towar. Wysokość podatku jest zależna od stanu, w jakim dokonywane są zakupy oraz od produktu.

Pamiętajmy, że dd 12 stycznia 2009, wszyscy mieszkańcy krajów należących do VWP (Visa Waiver Program tłum. Program Ruchu Bezwizowego) muszą uzyskać autoryzację ESTA przed wjazdem na teren USA. ESTA dla Polaków jest równie łatwa do uzyskania jak w przypadku innych państw członkowskich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy