reklama

Podstawowe rodzaje faktoringu, które przydadzą się w biznesie

Opublikowano:
Autor:

Podstawowe rodzaje faktoringu, które przydadzą się w biznesie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleJeżeli wiesz co to jest faktoring z pewnością rozumiesz, że jest to rozwiązanie, które znacznie ułatwia prowadzenie biznesu. Faktoring oznacza przede wszystkim koniec z groźbą utraty płynności finansowej wynikającej z opóźnionego czasu spływania gotówki za wykonane przez Twoją firmę usługi lub dostarczone produkty.

W praktyce faktoring to jednak znacznie więcej. Aby dobrać rozwiązanie skrojone na potrzeby Twojej firmy lub wybrać produkt, który będzie dla Ciebie optymalny pod względem przynoszonych korzyści oraz generowanych kosztów koniecznie musisz poznać podstawowe rodzaje faktoringu

Jak działa faktoring? 

Faktoring polega na pojawieniu się trzeciej strony w transakcji pomiędzy Twoją firmą a odbiorcą Twoich usług lub produktów, tzw. faktora. Firma korzystająca z usług faktora to faktorant. Jednak nie wszyscy wiedzą, że faktoring może dotyczyć zarówno faktur sprzedażowych jak i... kosztowych. 

Faktoring zobowiązaniowy 

Faktoring dłużny czy odwrotny, czyli zobowiązaniowy polega na opłacaniu faktur przez faktora, które są zobowiązaniami faktoranta. Jeżeli brzmi to nieco niejasno to prosty praktyczny przykład powinien rozwiać wszelkie wątpliwości. Jeżeli chcesz zakupić nowy sprzęt komputerowy dla swojej firmy, Twój kontrahent dostarczy Ci przedmiot umowy oraz wystawi fakturę (z punktu widzenia Twojej firmy, jest to faktura kosztowa). Ty jednak nie regulujesz należności, robi to za Ciebie faktor. Umowa pomiędzy Tobą a faktorem określa, kiedy spłacisz zobowiązanie. Po upływie tego czasu przelewasz na konto faktora kwotę wynikającą z wystawionej faktury powiększoną o prowizję pobieraną przez firmę faktoringową. Jest to alternatywa dla kredytu, który niejednokrotnie ciężko jest uzyskać lub jego koszty są bardzo wysokie. 

Podstawowe rodzaje faktoringu zwykłego - podsumowanie

Podstawowe rodzaje zwykłego faktoringu to pełny, niepełny oraz mieszany. Największe bezpieczeństwo z punktu widzenia faktoranta daje faktoring pełny. W tym przypadku faktor przejmuje na siebie pełne prawa do wierzytelności, dlatego bierze na siebie również ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Faktoring niepełny firmie faktoringowej daje możliwość ubiegania się o należność od faktoranta. Oznacza to, że jeżeli Twój kontrahent nie opłaci faktury, faktor zwróci się do Ciebie z prośbą o uregulowanie należności.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE