Pompy ciepła i fotowoltaika – oszczędność na rachunkach za prąd

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Pompy ciepła i fotowoltaika – oszczędność na rachunkach za prąd - Zdjęcie główne

Fotowoltaika i pompa ciepła

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lifestyle

Pompa ciepła i fotowoltaika – połączenie idealne? Jak najbardziej tak! Takie połączenie technologii korzystających z odnawialnych źródeł energii pozwala na uzyskanie niemal pełnej niezależności energetycznej. To zaś przekłada się na bardzo niskie rachunki – nie tylko za zużycie energii elektrycznej, ale również za ogrzewanie budynku i ciepłej wody użytkowej. Dowiedz się więcej o tym, jak to działa!

Pompy ciepła – jak to działa?

Popularność instalacji PV w ostatnich latach wzrosła w spektakularnym tempie. Dlatego coraz więcej osób wie, w jaki sposób one działają i że służą do tego, aby produkować energię elektryczną. Jednak pompa ciepła to zupełnie inny system, którego działaniu warto przyjrzeć się nieco bliżej.

Pompę ciepła wykorzystuje się do pozyskiwania energii cieplnej, która może służyć:

  • bezpośrednio do zasilania ogrzewania budynku – np. podłogowego czy na "standardowe" kaloryfery,
  • do podgrzewu ciepłej wody użytkowej.
Niektóre pompy ciepła typu powietrze-woda mogą również latem wspierać chłodzenie wnętrz. Dlatego jest to instalacja bardzo uniwersalna, a zarazem niezwykle wydajna. Szacuje się, że COP, czyli współczynnik wydajności, może sięgać nawet 6-8, co oznacza, że z 1 kWh energii pobranej system może wyprodukować nawet 6-8 kWh energii cieplnej do zasilania budynku.

A jak dokładnie działają pompy ciepła? - Podstawą działania pomp ciepła jest pobieranie energii termicznej z zewnętrznego, naturalnego i odnawialnego źródła. Może nim być np. grunt czy powietrze. Ciepło to jest przesyłane za pośrednictwem czynnika chłodniczego do pompy i sprężane, co powoduje dalszy wzrost temperatury, a następnie przekazywane do górnego źródła, czyli np. instalacji grzewczej – wyjaśnia ekspert FlexiPower Group. - Warto przy tym pamiętać, że sama pompa do pracy potrzebuje energii elektrycznej. Dlatego aby jej działanie było bezkosztowe, warto wykorzystać zielony prąd, dostarczany np. z instalacji fotowoltaicznej. To z tego powodu oba urządzenia tak dobrze ze sobą współpracują - dodaje.

Pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną –jak działają?

Integracja pompy ciepła z instalacją PV jest bardzo prosta. Oba systemy świetnie ze sobą współpracują. Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu budynku dostarczają darmową energię elektryczną. Jest ona wykorzystywana do zasilania wszystkich urządzeń w domu. Instalacja fotowoltaiczna dostarcza też prąd, który zasila pompę ciepła. W efekcie praca tego drugiego urządzenia staje się zupełnie bezkosztowa. Warto przy tym pamiętać, że obecnie zarówno pompy ciepła typu gruntowego, jak i powietrznego radzą sobie z dostarczaniem energii termicznej nawet w chłodniejsze dni zimy. Dlatego jest to bardzo wydajny i niezawodny system ogrzewania.

Ile można zaoszczędzić na połączeniu instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła?

Połączenie paneli fotowoltaicznych z pompą ciepła przekłada się na bardzo wysokie oszczędności. Najczęściej nie oznacza ono, że rachunki wyniosą 0 zł, jednak kwoty do zapłaty będą znikome. Opłaty pojawią się wyłącznie z tytułu przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. W polskich warunkach środowiskowych jest ono konieczne – choćby dlatego, że magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej z instalacji PV w sieci nadal jest tańsze niż korzystanie z własnych baterii solarnych.

Pod warunkiem, że moc instalacji PV będzie optymalna, można liczyć, że wysokość rachunków z tytułu zużycia energii elektrycznej spadnie nawet o ponad 90%, a wydatki na ogrzewanie, dzięki pracy pompy ciepła, zostaną wyeliminowane.

Poza tym zarówno inwestycja w instalację fotowoltaiczną, jak również w pompę ciepła są objęte szeregiem dotacji i innych zachęt finansowych. Można liczyć np. na wsparcie z programu Czyste Powietrze, a także na możliwość odliczenia wydatku na oba systemy OZE w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki temu koszt inwestycji w te instalacje szybko się zwraca, a korzyści rosną z każdym rokiem. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu i rozważyć inwestycję w nie.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE