Co dzieje się ze skórą pod wpływem promieniowania słonecznego?
Skóra jest największym organem w ciele człowieka pełniącym funkcję bariery przed potencjalnie szkodliwymi czynnikami z otoczenia. W okresie letnim największym zagrożeniem jest promieniowanie słoneczne. Kiedy robi się cieplej, chętniej wystawiamy ciało na słońce. Dzięki niemu w organizmie wytwarzana jest witamina D, która ma dobroczynny wpływ na kości i zęby. Niestety, słońce jest równie pożyteczne, co groźne.Pod wpływem promieniowania UV skóra staje się podrażniona i przesuszona, skłonna do powstawania przebarwień i plam. Szybciej zachodzą w niej procesy fotostarzenia. Co więcej, słońce jest czynnikiem kancerogennym.
Kancerogenne, inaczej rakotwórcze działanie promieniowania słonecznego związane jest z promieniowaniem UVB. Przenika ono głęboko do warstw skóry i powoduje powstawanie dimerów pirymidynowych w DNA. Powoduje zahamowanie podziałów komórkowych i ostatecznie może wywoływać śmierć komórek. Bezpośrednia i nadmierna ekspozycja na słońce bez należytej ochrony SPF może prowadzić do powstawania wielu nowotworów skóry. Z tego względu warto zadbać o kompleksową ochronę i stosować kosmetyki z filtrami UV.
Zasada numer jeden – ochrona przed promieniowaniem UV
Latem dociera do nas największa ilość fal UVA i UVB. Stosowanie kremów czy balsamów z wysokim współczynnikiem SPF (Sun Protection Factor) jest zatem absolutną koniecznością. Ich szeroki wybór oferuje marka Eau Thermale Avène. Kosmetyki od Avène chronią skórę przed promieniowaniem UV, a jednocześnie pielęgnują ją, nawilżają, poprawiają jej strukturę, zapobiegają fotostarzeniu, a nawet wyrównują koloryt. Warto podkreślić, że opatentowany filtr TriAsorB marki Avene poza ochroną przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, chroni także przed światłem niebieskim.
Zasada numer dwa – unikanie największej ekspozycji na słońce
W okresie letnim należy unikać ekspozycji na słońce w godzinach, w których jest ono najwyżej na niebie, tj. pomiędzy 12:00 a 16:00. Konieczne jest zastosowanie ochrony przeciwsłonecznej w postaci chustki, kapelusza czy czapeczki na głowę. Trzeba też pamiętać o okularach przeciwsłonecznych.
Zasada numer trzy – regularny peeling
Latem nie warto rezygnować z robienia peelingu. Dzięki niemu można regularnie złuszczać naskórek, co przyspiesza regenerację skóry i ułatwia wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków. Peelingi zmniejszają też ryzyko zaostrzenia czy powstania zmian trądzikowych po opalaniu. Trzeba jednak uważać, aby nie złuszczyć skóry w nadmierny sposób i nie doprowadzić do powstania podrażnień.Zbyt głęboki peeling spowoduje, że skóra stanie się podrażniona i mniej odporna na promieniowanie słoneczne. Będzie miała zaburzoną warstwę hydrolipidową, przez co łatwiej o jej przesuszenie. Dlatego lepszym wyjściem będzie stosowanie latem delikatnych peelingów enzymatycznych.
Zasada numer cztery – intensywne nawilżanie i odżywianie skóry
Niezależnie od rodzaju cery, trzeba zadbać o wybór odpowiedniego serum do twarzy. Może ono skutecznie nawilżać skórę, a także neutralizować działanie szkodliwych wolnych rodników, przez co bez przeszkód dojdzie do syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Serum powinno zawierać antyoksydanty, np. witaminy A, C i E, czy koenzym Q10 i kwas felurowy oraz beta-karoten.Witamina C w składzie serum wzmocni i uszczelni ściany naczyń krwionośnych. Silnie nawilżający kosmetyk, zawierający kwas hialuronowy lub niacynamid, pozwoli ci zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry w okresie, kiedy narażona jest ona na wysuszenie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.