Metoda degresywna amortyzacji
Przed wdrożeniem w przedsiębiorstwie rozwiązań takich jak metoda degresywna amortyzacji należy przede wszystkim w pełni zrozumieć jej działanie. Mechanizm ten zakłada, że aktywa trwałe, takie jak budynki, maszyny czy pojazdy, tracą największą część swojej wartości w początkowym okresie użytkowania. W odróżnieniu od amortyzacji liniowej koszty są obliczane na podstawie stałej stawki procentowej, zastosowanej do początkowej wartości aktywów. Metoda degresywna amortyzacji ma wiele zalet, dzięki którym jest atrakcyjną opcją dla niektórych przedsiębiorstw. Jej największe pluty to bardziej realistyczne odzwierciedlenie zużycia i wyższe odpisy w początkowych latach, co może pomóc w zrównoważeniu kosztów i zysków.
Kiedy warto zdecydować się na amortyzację degresywną?
Na amortyzację degresywną warto postawić m.in. w branżach, gdzie aktualne rozwiązania mogą w krótkim czasie wyjść z użytku – dotyczy to w szczególności obszarów o sporym stopniu innowacyjności, korzystających z szybkiego rozwoju technologicznego. Będzie to również dobry wybór w sytuacjach, w których aktywa trwałe zużywają się ze zmiennym tempem, np. w zależności od sezonu. Obydwa scenariusze charakteryzują się generowaniem relatywnie wysokich kosztów w pierwszej fazie użytkowania środka trwałego. W efekcie amortyzacja degresywna pozwala zoptymalizować rozliczenia, co przekłada się na lepsze warunki dla przedsiębiorstwa.W kwestii dokonywania odpisów amortyzacyjnych podatnicy mają do wyboru różne terminy. Zazwyczaj odpisy następują w równych ratach co miesiąc lub co dwa miesiące; często można spotkać się także z jednorazowym odpisem na koniec roku. Co ważne, wybrany sposób obowiązuje przez cały rok podatkowy.
Decydując się na amortyzację degresywną, warto pamiętać o braku możliwości zmiany metody w trakcie amortyzowania środka trwałego. Nie można także dokonywać zmian w wartości współczynnika. Dopuszczalna jest jedynie zamiana amortyzacji degresywnej w amortyzację liniową – w takim przypadku dalsze odpisy są wykonywane według zasad liniowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.