reklama

Prawidłowa pielęgnacja wykładziny dywanowej

Opublikowano:
Autor:

Prawidłowa pielęgnacja wykładziny dywanowej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

LifestyleRegularne odkurzanie i odświeżanie wykładziny nie tylko sprawia, że prezentuje się estetycznie, ale też przedłuża jej żywotność. Co więcej, pozwala odłożyć w czasie gruntowne czyszczenie, które najlepiej powierzyć profesjonalnej firmie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak prawidłowo dbać o wykładzinę, jak usuwać z niej plamy i czego unikać, aby zachowała nienaganny wygląda na długo!

Odkurzanie wykładziny dywanowej

Odkurzanie ma na celu usunięcie z wykładziny gromadzących się na niej na bieżąco powierzchniowych zanieczyszczeń, takich jak kurz, włosy, okruchy czy piasek. Czynność tę w miarę możliwości najlepiej jest wykonywać codziennie, dzięki czemu zabrudzenia nie dostaną się głęboko w strukturę włosia, skąd potem znacznie ciężej będzie się ich pozbyć.

Podczas odkurzania wykładziny można używać końcówki ze szczotką, pod warunkiem, że jest ona odpowiednio dobrana stopniem twardości do rodzaju i długości włosia (na przykład twardą szczotkę stosuje się do gęstych wykładzin o wysokim runie). Wyjątek stanowią wykładziny dywanowe z okrywą pętelkową oraz te ulegające zjawisku pylenia – w ich przypadku zaleca się korzystanie wyłącznie z końcówki ssącej.

Warto też pamiętać o tym, że ostatnie pociągnięcie odkurzacza powinno przebiegać zgodnie z kierunkiem układania się włosia. Jest to tak zwane "czesanie" wykładziny.

Chcesz kupić wykładzinę dywanową? Zobacz najciekawsze propozycje!

 

Usuwanie pojedynczych plam

Z całą pewnością najlepiej robić to na bieżąco. Jeśli w trakcie użytkowania wykładziny na jej powierzchni powstanie plama, należy spróbować jak najszybciej ją usunąć. Zabrudzenie stałe zwykle wystarczy delikatnie zeskrobać końcówką noża kuchennego, a pozostałości zassać odkurzaczem. Inaczej sytuacja wygląda z plamami ciekłymi. Te są bardziej problematyczne, więc jeśli coś się rozleje, należy działać od razu, zanim ciecz wsiąknie głęboko z włókna, powodując ich zabarwienie.

Wylaną ciecz usuwa się poprzez delikatne przyciskanie do wykładziny papierowego ręcznika lub innego chłonnego materiału. Ważne jest, aby plamę czyścić ruchem zgarniającym, poruszając się od jej krawędzi do środka, co zapobiegnie jej powiększeniu. Czyszczonej powierzchni w żadnym razie nie nie wolno trzeć, ponieważ może to spowodować nieodwracalne uszkodzenia.

Nasza rada: Jeśli chcesz uniknąć większości zaplamień, wybierz wykładzinę dywanową z polipropylenu. Materiał ten nie chłonie wody ani innych cieczy, dzięki czemu bardzo łatwo utrzymać go w czystości.

 

 

Gruntowne czyszczenie

Nawet najstaranniej pielęgnowana wykładzina dywanowa raz na jakiś czas wymaga dokładnego odplamienia i odświeżenia, nawet jeśli nie posiada widocznych zabrudzeń. Można wówczas skorzystać z pomocy specjalistycznej firmy czyszczącej lub podjąć się tego zadania samodzielnie. Do wyboru są detergenty do użycia na mokro, środki w sprayu oraz w proszku.

Podczas używania środków do czyszczenia na mokro konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Przede wszystkim przed rozpoczęciem wywabiania plamy zawsze należy przetestować detergent na mało widocznej części wykładziny i upewnić się, że nie dojdzie do jej odbarwienia. Runo musi być bardzo dokładnie odkurzone, najważniejsze jest jednak, aby nie dopuścić do przemoczenia okrywy, co może powodować jej deformację i niszczyć podłoże. Nie wolno wstawiać z powrotem mebli na wykładzinę, która nie jest idealnie sucha!

Wygodną alternatywą dla środków na mokro są detergenty w sprayu służące do czyszczenie niewielkich obszarów wykładziny. Preparat taki rozpyla się na powierzchni runa, a następnie delikatnie wciera za pomocą zwilżonej gąbki lub miękkiej szczotki. Po wyschnięciu wykładziny należy ją dokładnie odkurzyć, upewniając się, że nie pozostał na niej lepki osad, który może przyciągać kurz.

Dość popularne są także absorbenty w proszku. Rozsypuje się je równomiernie na wykładzinie, a następnie wciera w okrywę i po odczekaniu zaleconego czasu usuwa odkurzaczem (choć nie zawsze jest to konieczne). Metoda ta świetnie nadaje się do szybkiego odświeżania pokrycia podłogowego, poza tym idealnie sprawdzi się w przypadku materiałów, które szybko chłoną wodę, takich jak podatny na przemoczenie poliamid.

Bez względu na to, jaki sposób czyszczenia wykładziny dywanowej wybierzesz, zawsze stosuj się do zaleceń producenta. Dzięki dokładnego zapoznaniu się z instrukcją unikniesz popełnienia częstych błędów i związanych z tym nerwów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy