Reklama

Prognoza zanieczyszczenia powietrza - sygnał alarmowy dla mieszkańców

Opublikowano: ndz, 13 mar 2022 21:13
Autor:

Prognoza zanieczyszczenia powietrza - sygnał alarmowy dla mieszkańców - Zdjęcie główne

Prognoza zanieczyszczenia powietrza - sygnał alarmowy dla mieszkańców

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Lifestyle Smog niestety jest naszą krajową zmorą w Polsce, zwłaszcza w sezonie grzewczym, w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Wysokie zanieczyszczenie powietrza w postaci smogu przejawia się tym, że w powietrzu zawieszone są cząsteczki szkodliwych pyłów, które wdychamy razem z pozostałymi składnikami. Oddychanie takim powietrzem ma poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Narażeni są zwłaszcza seniorzy, osoby z chorobami przewlekłymi, dzieci, a także kobiety w ciąży.

Choć wiele się słyszy o smogu i powstają coraz to nowe kampanie społeczne z nim związane, wciąż wiele osób jest nie do końca świadomych faktycznego zagrożenia. Prognoza zanieczyszczenia powietrza powinna być sprawdzana w sezonie zimowym przez każdego mieszkańca większej miejscowości w Polsce. Niestety to właśnie te miasta często zajmują czołowe pozycje w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Dlaczego warto śledzić stan jakości powietrza?

Prognozy zanieczyszczenia powietrza w większości mają bardzo dużą sprawdzalność (ponad 90%), więc są wiarygodnym źródłem informacji. A dlaczego wiedza o tym, jaka będzie jakość powietrza w naszej okolicy, jest tak ważna?

Czasami może nam się wydawać, że gdy za oknem widzimy bezchmurne niebo, to jakość powietrza jest dobra - niestety, możemy się niemiło zaskoczyć. Na pierwszy rzut oka trudno jest ocenić, z jakim poziomem zanieczyszczenia mamy do czynienia, dlatego warto korzystać z profesjonalnych prognoz. W końcu jeśli zobaczysz, że dopuszczalne normy są przekroczone o kilkaset procent, nie wyślesz swojego dziecka na sanki czy zimowy spacer, prawda?

Gdy prognoza zanieczyszczenia powietrza pokaże alarmujące wyniki, wstrzymaj się od wietrzenia swojego mieszkania i staraj się unikać wychodzenia z domu, jeśli to oczywiście możliwe. Podczas przebywania na zewnątrz noś maskę antysmogową.

Gdzie sprawdzać prognozę zanieczyszczenia powietrza?

Z uwagi na powagę problemu, na większości stacji telewizyjnych, po serwisach informacyjnych, pojawiają się raporty smogowe. Są to zazwyczaj krótkie dodatki do prognozy pogody, które skupiają się na prognozach smogowych na najbliższe kilka dni. 

 

Jeśli jednak nie oglądasz telewizji, a preferowanym przez ciebie źródłem informacji jest raczej internet, to dobrym rozwiązaniem dla ciebie będzie prognoza zanieczyszczenia powietrza online, w formie mapy. W ten sposób jesteś w stanie uzyskać bardziej precyzyjne informacje na temat smogu w konkretnie twojej okolicy. 

 

Niezależnie od tego, który sposób sprawdzania prognozy smogowej wybierzesz, możesz także zamontować swój własny czujnik jakości powietrza. Dzięki temu zyskasz możliwie najdokładniejsze dane, aczkolwiek sam czujnik nie zaproponuje ci prognozy.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE