Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - co cechuje tę formę opodatkowania?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania, w której uiszcza się podatki w jednej, określonej stawce - nie ma tutaj możliwości stosowania ulg czy odliczeń oraz nie stosuje się progów podatkowych znanych z opodatkowania na zasadach ogólnych.Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mogą korzystać osoby fizyczne, które:
- prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą,
- osiągają przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy bądź innych umów o podobnym charakterze - pod warunkiem, że wskazanych umów nie zawiera się w ramach prowadzonej działalności pozarolniczej,
- są osobami duchownymi,
- osiągają przychody z tytułu sprzedaży towarów, które wymieniono w art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ryczałt - jakie warunki trzeba spełnić?
Istnieją określone warunki, które muszą spełnić osoby chcące rozliczać się w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Mianowicie: jeśli prowadzili działalność w poprzednim roku, ich przychody z tego tytułu nie mogły być większe niż 2 000 000 euro.Dodatkowo, podczas rozliczania się w ramach ryczałtu trzeba zwrócić uwagę, aby nie przekroczyć tego limitu. Jeśli wskazany limit dochodów zostanie przekroczony, wtedy przedsiębiorca traci prawo do rozliczania się poprzez ryczałt.
Jak zacząć rozliczać się na ryczałcie?
Aby rozpocząć rozliczanie na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, trzeba pamiętać o kilku istotnych wskazówkach. W przypadku nowych przedsiębiorstw sprawa jest dość prosta. Mianowicie: wystarczy złożyć pisemne oświadczenie, w którym wskażemy, ze wybieramy tę formę opodatkowania. Dokument ten składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela przedsiębiorstwa,.Z kolei, gdy chcemy przejść na ryczałt podczas prowadzenia działalności, zasady są nieco inne. Trzeba wówczas złożyć oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego o chęci zmiany formy opodatkowania w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód z tego tytułu w danym roku podatkowym bądź do końca roku podatkowego - dotyczy to sytuacji, gdy do osiągnięcia przychodu doszło w grudniu tego roku podatkowego. Ważne: w przypadku działalności gospodarczych prowadzonych w formie spółki oświadczenie muszą złożyć wszyscy wspólnicy, każdy z nich w urzędzie skarbowym odpowiednim dla miejsca ich zamieszkania.
Jak wybrać stawkę ryczałtu?
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wyróżnia się także tym, iż w tej formie opodatkowania bardzo zróżnicowane są stawki należnego podatku. To, jaka stawka podatku jest właściwa w naszym przypadku, uzależnione jest od tego, jakiego typu usługi świadczymy na rzecz klientów bądź jakiego typu towar sprzedajemy.Przykładowo: dla działalności wytwórczej bądź robót budowlanych stawka wynosi 5,5%, dla wynajmu 8,5%, zaś świadczenia usług w obszarze IT 12%. Stawki są naprawdę mocno zróżnicowane, dlatego też przed podjęciem decyzji o wybraniu ryczałtu warto dowiedzieć się, jaka będzie stawka podatku w odniesieniu do prowadzonej przez nas działalności. Dzięki temu upewnimy się, iż jest to forma opodatkowania najbardziej dla nas korzystna.
Jak ułatwić sobie rozliczanie na ryczałcie?
Przedsiębiorcy powinni móc w 100% skupiać się na swojej działalności, dlatego też wielu z nich korzysta ze specjalnych programów księgowych, które w ogromnym stopniu ułatwiają wypełnianie rozmaitych dokumentów.Jednym z najbardziej znanych, profesjonalnych programów księgowych, jest 360 Księgowość. Oferuje on wiele wygodnych funkcjonalności, dzięki którym sporządzanie deklaracji podatkowych jest zdecydowanie prostsze. Co więcej, można używać programu bezpłatnie nawet do 6 miesięcy - w tym czasie mamy dostęp do pełnej wersji programu, co pozwala na spokojne zapoznanie się z jego funkcjonalnościami. Szczegółowe informacje na temat 360 Księgowość dostępne są na https://www.360ksiegowosc.pl/wyprobuj-program-do-ksiegowosci-online/.
Kto nie może wybrać ryczałtu?
Polskie prawo bardzo dokładnie reguluje również kwestię tego, kto nie może rozliczać się poprzez ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Omawianej formy opodatkowania nie mogą wybrać przedsiębiorcy, którzy:
- prowadzą apteki,
- handlują częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,
- wytwarzają wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym,
- kupują i sprzedają wartości dewizowe.
Ryczałt a odliczanie kosztów - o tym koniecznie pamiętaj!
Bardzo istotną cechą wyróżniającą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest też fakt, iż korzystając z tej formy opodatkowania podczas obliczania zaliczek na podatek dochodowy nie można uwzględniać kosztów uzyskiwania przychodu. To istotna różnica w porównaniu z opodatkowaniem na zasadach ogólnych, gdzie ponoszone wydatki związane z prowadzeniem firmy mogą znacząco obniżać wysokość należnych podatków. Z tego względu ryczałt jest bardzo dobrym wyborem dla tych przedsiębiorców, którzy nie ponoszą dużych kosztów.Jedynym wyjątkiem od wspomnianej zasady są składki na ZUS. Zapłacone składki społeczne przyczyniają się do pomniejszenia przychodu do opodatkowania, zaś składa zdrowotna zmniejsza podatek w ramach ryczałtu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.